Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Bosanma icin gelen tebligat baska ildeyse nasil itiraz edilir???

Konuyu Kilitleyin
Old 17-03-2009, 19:44   #1
Konuk

Mutsuz Bosanma icin gelen tebligat baska ildeyse nasil itiraz edilir???

bugun elime bosanma davasi icin tebligat geldi.esimin ikameti sakaryada iken kendisi izmirdeki sevgilisinin adresiyle bana izmirden dava acmis.kendisi belcikada yasiyor.nufustada adres belcika gorunuyor.simdi ben ne yapmaliyim.izmire gitmem mumkun degil 18 aylik erkek cocugum var.benim sorularim sunlar;
1-kac gun icinde itiraz etmeliyim?
2-itiraz dilekcesi ornegi yazarmisiniz?
3-dilekceye bosanmak istedigimi ancak cocugumun velayetini istedigimi,ayrica tazminat ve nafaka hakkimin sakli tutulmasini yazsam red cevabi alma ihtimalim varmi??
4-yurtdisinda bulunan kisinin davalarina sadece izmir ankara istanbul da bakiliyormus dogrumu??
5-davaya dilekcemi yazip ondan sonraki durusmalara katilmasam benim icin arti ve eksisi ne olur?
6-bosanma davasindaki tebligattaki benim icin yazilmis hakaretler (baska erkeklerle dusup kalkiyor,kadinlik gorevlerin yerine getirmiyor vs) var.birde bana gonderdigi tehdit ve meiller bunlarda delil olarak sunulmalimi??
7-turkiyede ve belcikada hicbir mal varligi yok sadece maasi var..nafaka talebinde bulunursam dava uzarmi??ve nafaka baglanirsa alabilirmiyim??
8-son olarakta eger nafaka baglanipta alamayacaksam bosa kurek sallamadan sadece cocugumun velayetini alip bu insandan nasil tez zamanda kurtulurum??
SIZLERDEN TEK ISTEGIM BIR AVUKAT OLARAK DEGILDE ABI VE ABLA OLARAK YARDIMCI OLUP GERCEKCI FIKIRLERINIZI SUNUP YARDIMCI OLMANIZ!
Old 17-03-2009, 20:13   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
bugun elime bosanma davasi icin tebligat geldi.esimin ikameti sakaryada iken kendisi izmirdeki sevgilisinin adresiyle bana izmirden dava acmis.kendisi belcikada yasiyor.nufustada adres belcika gorunuyor.simdi ben ne yapmaliyim.izmire gitmem mumkun degil 18 aylik erkek cocugum var.benim sorularim sunlar;
3-dilekceye bosanmak istedigimi ancak cocugumun velayetini istedigimi,ayrica tazminat ve nafaka hakkimin sakli tutulmasini yazsam red cevabi alma ihtimalim varmi??
4-yurtdisinda bulunan kisinin davalarina sadece izmir ankara istanbul da bakiliyormus dogrumu??
5-davaya dilekcemi yazip ondan sonraki durusmalara katilmasam benim icin arti ve eksisi ne olur?
6-bosanma davasindaki tebligattaki benim icin yazilmis hakaretler (baska erkeklerle dusup kalkiyor,kadinlik gorevlerin yerine getirmiyor vs) var.birde bana gonderdigi tehdit ve meiller bunlarda delil olarak sunulmalimi??
7-turkiyede ve belcikada hicbir mal varligi yok sadece maasi var..nafaka talebinde bulunursam dava uzarmi??ve nafaka baglanirsa alabilirmiyim??
8-son olarakta eger nafaka baglanipta alamayacaksam bosa kurek sallamadan sadece cocugumun velayetini alip bu insandan nasil tez zamanda kurtulurum??
SIZLERDEN TEK ISTEGIM BIR AVUKAT OLARAK DEGILDE ABI VE ABLA OLARAK YARDIMCI OLUP GERCEKCI FIKIRLERINIZI SUNUP YARDIMCI OLMANIZ!

Alıntı:

10 gün içinde cevap yazıp yetki itirazında bulunmazsanız, dava İzmir'de görülür. Dilekçenizi, İzmir'deki mahkemeye göndermek üzere, bulunduğunuz ilin Nöbetçi Aile Mahkemesinden havale ettirerek gönderebilirsiniz.

Alıntı:

KAHDEM alanı, kadınlarımıza hak kaybına uğramamaları bakımından yol göstermek için kurulmuştur. Avukatların yapması gereken şeyleri, yapmamaktadır. Dilekçenizi bir avukat vasıtasıyla yazdırmanız gerekmektedir.

Alıntı:

Tazminat ve nafaka hakkınızı neden saklı tutacaksınız. Dilekçenizde isteyin, harca tabi değildir.

Alıntı:

Sizin durumunuzla uyuşmuyor. İki tarafın da Türkiye'de ikametgahı bulunmazsa, yazdıklarınız doğrudur.

Alıntı:

Deliller toplanırken ve özellikle tanıklar dinlenirken müdahele etmezseniz, hak kaybına uğrama olasılığınız yükselir.

Alıntı:

Lehinize olan delilleri (nafaka, tazminat bakımından)sunmanız tabii ki gereklidir.

Alıntı:
Maaşına haciz koyabilirsiniz. Yurtdışı yazışmaları için süre gerektiğinden, davanız uzar.

Alıntı:

Hiçbir talebiniz olmazsa, dava kısa zamanda biter. Ancak velayetin size bırakılmasına muvafakat etmediyse,(suçlamaları da gözönüne alarak)velayeti alabilmek için lehinize olan delilleri sunmalısınız.
Old 18-03-2009, 10:36   #3
Konuk

cok tesekkur ederim..ikamet onun belcika benim sakaryada..o sevgilisinin yani baska birinin adresini vermis tebligatta..ben burdaki bir avukatla gorustum o bana onun ikameti belcikada oldugu icin ancak 3 buyuk ilde davasi gorulur.itirazin red edilebilir dedi.dogru mu??
Old 18-03-2009, 19:43   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
cok tesekkur ederim..ikamet onun belcika benim sakaryada..o sevgilisinin yani baska birinin adresini vermis tebligatta..ben burdaki bir avukatla gorustum o bana onun ikameti belcikada oldugu icin ancak 3 buyuk ilde davasi gorulur.itirazin red edilebilir dedi.dogru mu??

Yanlış tabii ki. İlgili kanun maddesi şu şekildedir:

Alıntı:
KANUN NO: 5718
MİLLETLERARASI ÖZEL HUKUK VE USUL HUKUKU HAKKINDA KANUN
Kabul Tarihi: 27 Kasım 2007

Türklerin kişi hallerine ilişkin davalar

MADDE 41- (1) Türk vatandaşlarının kişi hallerine ilişkin davaları, yabancı ülke mahkemelerinde açılmadığı veya açılamadığı takdirde Türkiye'de yer itibariyle yetkili mahkemede, bulunmaması halinde ilgilinin sakin olduğu yer, Türkiye'de sakin değilse Türkiye'deki son yerleşim yeri mahkemesinde, o da bulunmadığı takdirde Ankara, İstanbul veya İzmir mahkemelerinden birinde görülür.

İlk mesajımda da belirttim. Konunun sizin durumunuzla alakası bulunmamaktadır. TMK'nun yetkiyi düzenleyen maddesi şu şekildedir:

Alıntı:
KANUN NO: 4721
TÜRK MEDENİ KANUNU

II. Yetki

MADDE 168.- Boşanma veya ayrılık davalarında yetkili mahkeme, eşlerden birinin yerleşim yeri veya davadan önce son defa altı aydan beri birlikte oturdukları yer mahkemesidir.

Buna göre, eşiniz davayı kendi yerleşim yerinde; sizin yerleşim yerinizde veya son defa 6 ay birlikte oturduğunuz yer mahkemesinde açabilecektir. Eşiniz, İzmir'de oturduğunu iddia ederek davayı orada açmıştır. Siz yetki itirazında bulunarak İzmir'de oturmadığını, Belçika'da oturduğunu kanıtlarsanız, yetkili mahkemenin Sakarya Mahkemeleri olduğunu dile getirirseniz, dava Sakarya Mahkemesinde görülmeye devam edecektir.
Old 19-03-2009, 00:13   #5
Konuk

suan sakaryadaki bagli bulundugum muhtara gittim ikameti 3 senedir ve halen benim annemlerde oturdugum adres gorunmekte.ama nufusta becikada yasiyor diye kayitlarda.ben muhtardan onun ikametini alip itiraz dilekceme eklesem olur mu??birde davaya itiraz ettikten sonra itirazim kabul gorurse bana bir bilgi gelir mi??son olarak adli yardim alirken avukati kendim secebiliyor muyum??
Old 19-03-2009, 11:43   #6
av.semire nergiz

Alıntı:
Yazan Konuk
suan sakaryadaki bagli bulundugum muhtara gittim ikameti 3 senedir ve halen benim annemlerde oturdugum adres gorunmekte.ama nufusta becikada yasiyor diye kayitlarda.ben muhtardan onun ikametini alip itiraz dilekceme eklesem olur mu??birde davaya itiraz ettikten sonra itirazim kabul gorurse bana bir bilgi gelir mi??son olarak adli yardim alirken avukati kendim secebiliyor muyum??

Sayın Katılımcı;

Hukukta ayrıntılar önemlidir, mutlaka bir meslektaşımızın doğrudan yönlendirmesi ile yol alınız.Bu şekilde tüm sorularınıza cevap bulmanız daha da kolay olacaktır.

Maddi durumunuz elverişli değil ise, bulunudğunuz yer il barosundan tarafınıza avukat tayın edilmesini isteyiniz.Aksi takdirde hak kayıplarına uğrama ihtimaliniz olabilir.

Adli yardımdan görevlendirilecek avukatı seçme şansınız bulunmamaktadır.İlgili Baro uygun gördüğü avukatı atayacaktır.
Old 19-03-2009, 11:47   #7
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk

Alıntı:
ben muhtardan onun ikametini alip itiraz dilekceme eklesem olur mu??

Tabii ki olur.

Alıntı:
birde davaya itiraz ettikten sonra itirazim kabul gorurse bana bir bilgi gelir mi??

Yetkisizlik kararı üzerine dosya takip edilirse, yetkili mahkemeden yeni duruşma günü gelir.

Alıntı:
son olarak adli yardim alirken avukati kendim secebiliyor muyum??

Hayır. Adli yardım bürosunda nöbet sistemi uygulanmaktadır. Sırası gelen avukata dosya gönderilir. Bizce bir an önce avukattan destek almalısınız.
Old 19-03-2009, 15:10   #8
Konuk

cok tesekkur ederim..meilinizden sonra hemen gidip gerekli evraklari toparlayip basvurdum adli yardima.dilekceme kadar yardim ettiler ve edecekler.hepinizden allah razi olsun..
Old 20-03-2009, 15:55   #9
Konuk

bugun bir baska avukat bana son medeni kanunda boşanma davalarında yetkili yer;eşin oturmak niyetiyle yerleştiği yerdir kuralı getirildi.Eşiniz,ben izmire yerleştim dediğinde,artı yurtdışı yetki kuralı gereğince dava izmirde gorulur diyor..kafam karmakarisik???
Old 20-03-2009, 19:08   #10
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Konuk
bugun bir baska avukat bana son medeni kanunda boşanma davalarında yetkili yer;eşin oturmak niyetiyle yerleştiği yerdir kuralı getirildi.Eşiniz,ben izmire yerleştim dediğinde,artı yurtdışı yetki kuralı gereğince dava izmirde gorulur diyor..kafam karmakarisik???

Sayın Katılımcı;

Kafanızı neden tekrar tekrar karıştırıyorsunuz ki?

Sayın Meslektaşım size en ince ayrıntısına kadar ve doğru olarak bilgi verdi zaten.

Boşanma davaları taraflardan birinin yerleşim yeri mahkemelerinde görülebileceği gibi, karı kocanın son altı ay birlikte oturduğu yer mahkemesinde de görülür.

Kocanız İzmir'e yerleşmemiş ise, ki sziin anlatımlarınız başından beri bu yönde...o zaman davanın sizin yerleşim yeriniz olan Sakarya'da görülmesi gerektiğini mahkemeye bildireceksiniz.

Bunu da tebligatı aldıktan itibaren 10 gün içinde yapacaksınız. Dilekçenizde MUTLAKA Sakarya mahkemeleri yetkilidir diyeceksiniz. İzmir mahkemeleri yetkisizdir lafı ile yetinmeyeceksiniz...

Bulunduğunuz yer aile mahkemesi aracılığı ile, İzmir aile mahkemesi'ne göndereceksiniz. Hakimin imzaladığı dilekçenin bir örneğini kendinizde saklayınız. Muhabere nosunu da isteyiniz.

Bunları yaptı iseniz, yetki konusunda başkaca düşünecek şey yoktur. Rahat olabilirsiniz.

Mahkeme gerekli incelemesini yapar kanaatine göre kararını verir.

Saygılar,
Old 23-03-2009, 14:41   #11
Konuk

peki son bir sorum var..ben yetki itirazinda bulundugum bu durusmaya katilmalimiyim yoksa gerek yokmu??dilekce yazdirdigim avukat "muhakkak katilin davaya ve dilekcenizdekileri tekrar edin,burasi turkiye birde bakmissinizki sizi bosamis yada aleyhinize kararlar alinmis" dedi.adli yardim basvurusu yaptigim avukatta gitmeme gerek olmadigini esasa girilmeyecegini sadece itirazin goruselecegini soyledi..iki avukat farkli konusunca kafamin karismasi normal degil mi???
Old 23-03-2009, 16:11   #12
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
peki son bir sorum var..ben yetki itirazinda bulundugum bu durusmaya katilmalimiyim yoksa gerek yokmu??dilekce yazdirdigim avukat "muhakkak katilin davaya ve dilekcenizdekileri tekrar edin,burasi turkiye birde bakmissinizki sizi bosamis yada aleyhinize kararlar alinmis" dedi.adli yardim basvurusu yaptigim avukatta gitmeme gerek olmadigini esasa girilmeyecegini sadece itirazin goruselecegini soyledi..iki avukat farkli konusunca kafamin karismasi normal degil mi???

Mahkeme öncelikle, yetki itirazınızı değerlendirecek. Anlattıklarınıza göre, yetkisizlik kararı verecektir. Dilekçeniz dosyaya ulaştıysa sorun yok demektir. Ancak, mahkeme eşinizin veya avukatının beyanlarını da alacaktır. Davayı İzmir'de açma sebeplerini soracaktır. Belki yazılı beyanda bulunacaklar belki de duruşmada beyan edeceklerdir. O nedenle duruşmada bulunmanız hatta daha doğrusu kendinizi bir avukat ile temsil ettirmeniz en kesin çözümdür.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi