Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Tehdit ve Kişilerin huzur ve sükununu bozan kişinin ses kaydının alınması

Konuyu Kilitleyin
Old 26-06-2017, 15:40   #1
Konuk

Varsayılan Tehdit ve Kişilerin huzur ve sükununu bozan kişinin ses kaydının alınması

Merhabalar. Yaklaşık olarak iki sene önce gece geç bir saatte tanımadığım bir kişi tarafından özel numaradan aranarak tehdit edildim.ve peşi sıra aynı gece aramalar devam etti. ancak cevaplamadım. Bu sırada evde yalnız bulunduğum için sayın savcılık makamında tehdit olayını kanıtlayacak herhangi bir tanık olmadığı için peşi sıra aramalar sayın savcılık makamınca da tutanak altına alınarak soruşuturma sonucunda kişi hakkında kişilerin huzur ve sükununu bozmaktan dava açıldı. Davanın neticesinde ise kişinin ifadesinde tarafımı tanımadığı bir kez yanlışlıkla aradığını başkacada aramadığını söylediği ve TİB Kayıtlarında da teknik olarak sadece cevaplanan aramalar göründüğü ve bir kez cevaplanan arama olduğu için kişi beraat etti. Ancak ben ilk müracaat savcısının telefonum üzerindeki peşi sıra çok sayıdaki aramayı tutanak altına aldığı tutanak ile istinaf yoluna gittim. Daha öncede bir kaç kez tehdit olayı yaşamıştım. Bu nedenle bir daha tehdit edilirsem bunu savcılık makamlarında kanıtlayabilmek için telefonuma ses kaydı programını kurdum. kişi istinaf süreci içerisinde tarafımı başka bir kişinin üzerine olan bir hattan aradı ve gelen mahkeme evraklarının ne olduğunu, kendisinin kimseyi tehdit etmediğini vs. gibi bir konuşma yaptı. ben de bir daha beni aramamasını söyleyerek kapattım. ancak tekrar aradı ve ben cevaplamadım. istinaf talebim kabul edildi ve dava açılarak duruşma günü verildi. duruşma gününden önce ifade vereceğim tarihten bir hafta öncesinde kişi yine aynı başka bir kişinin üzerine kayıtlı olan hattan tekrar aradı. bu kez saçma sapan alakasız bir şeyler söyledi. ve ben yine telefonu kapattım. peşine yetmiş beş kez daha aradı ve gece geç saatlere kadar sürdü bu peşi sıra aramalar. ben bu telefon görüşmelerini kayıt ettim. ve tekrar savcılık makamına müracaat etmeyi düşünüyorum. ikinci olayda ciddi şekilde tarafımı rahatsızlık verici taciz şeklinde peşi sıra aramalar ve ilk dava ile ilgili olarak rahatsız edimler var. bu halde sayın savcılık makamlarına sunacağım ses kayıtları tarafım aleyhine bir suç unsurunu oluşturur mu. çünkü bu kez başka numaradan arıyor ancak kendisini tanıtıyor. bu kişinin o olduğunu da kanıtlayabilmem için bu ses kayıtlarını kanıtlamam gerekiyor. bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim. bu durumu nasıl ifade edebilirim ?
Old 28-06-2017, 11:31   #2
Av. Hatun Olguner

Aleyhinize işlenen bir suçu ispat etmek için ses kaydı yapmanız hukuka aykırı değildir. Savcılığa bu ses kaydını verebilirsiniz..

Konu ile ilgili Yargıtay Kararı için:

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=102262
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi