Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Davanın sonucu nasıl olur ?

Konuyu Kilitleyin
Old 12-04-2010, 11:32   #1
Konuk

Varsayılan Davanın sonucu nasıl olur ?

Eşim ile evleneli yaklaşık on bir ay oluyor. Eşimin birinci evliliğinden ondört yaşında bir kız çocuğu var. Benim ise ilk evliliğim. Eşim ve ben her ikimizde kariyer sahibi kişileriz Ancak yaşantımız eğitimlerimize paralel değildi. Özetle onbir ay boyunca eşimden darp ve şiddet gördüm. Kendisinden şikayetçi oldum. Yedi aylık hamileyim. Dört şikayetim bulunuyor. Adli raporlarda var. Basit yaralama şeklinde. Adli raporların dışında bebeğin ve benim sağlığımı olumsuz yönde etkilediğini kanıtlar hastane raporlarımda mevcut. Darp izlerinin olduğu resimlerimde. . . Sorun eşimin ilk evliliğinden olan kızından kaynaklanıyor. Babasını bir başkası ile paylaşamıyor. Zaten önceki eşinden de boşanmasında kızı tesirli olmuş. Annesini ikna etmiş. Bir yıla yaklaşık bir zaman boyunca karı koca hayatı yaşayamadık. Eşimin hayatında başka bir kadın olduğunu da düşünüyorum. Çünkü maaş kartımı kendisi almış ve kendisi de iyi bir maaş almasına rağmen ve hiç bir kredi vs ödememesine rağmen kiradada oturmamamıza rağmen ikimizin maaşı yetmiyordu.
Bu olaylar nedeniyle ben evden ayrılmıştım. Ancak o ikna ederek beni geri döndürdü. Amacı ise şikayetlerimi geri aldırmak, beni tahrik ederek ses kayıtlarımı alarak mahkemede delil olarak kullanmak olduğunu şimdi anlıyorum.
Sonuç olarak;
1- Ses kayıtları mahkemede delil teşkil edermi ?
2- Kızının şahitliği mahkemede delil teşkil edermi. Çünkü kızını kullanıyor.
3- İki ay sonra doğacak bir bebeğim olduğu için aile ortamında yetişmesini istediğimden boşanmayı istemiyorum. O nun kusurlu olduğunu nasıl kanıtlayabilirim.
4- Boşanma davasını kendisi açtı. İddialarını cevapladık . Ayrıca evlilik öncesi aldığım krediyi maaş kartım kendisinde olduğu için ödeyemedim temettüye düştü ve maaşım hacizli. Şu an geçim olarak zorlanmaktayım. Doğum hazırlığı ve masrafları da var. Ama kendisi hiç ilgilenmiyor. Tedbir nafakasını alabilirmiyim doğum öncesinde . . .
5- Aile birliğinin sarsılması nedeniyle davayı açmış. onun kusurlu olduğunu kanıtlayabiliyorum. iDDİALARI hayal ürünü. Ve on bir ay öncesinde huzurlu bir yaşantım varken şu an madden ve manen bitmiş durumda olduğumu, çocuğumu aile ortamında büyütmek için boşanmak istemediğimi bir yıla yakın bir süredir darp ve şiddet görerek asıl mağdurun ben olduğumu onun kusurlu olduğundan boşanmanın oluşmamasını
6- Kızının beni evde istemediğinden ve aşırı kıskançlık nedeniyle babayı paylaşamadığından sorunların oluştuğunu,
7- Bu nedenle zaten aleyhimde şahitlik yapacağını vs
bu konuları mahkemede en güzel şekilde nasıl ifade edebilir, mağduriyetimi nasıl ispat edebilirim.

Dava ne kadar sürer ve Sonuç tecrübelerinize göre ne olur ? Şimdiden teşekkür ediyorum. Saygı ve hürmetlerimle ...
Old 13-04-2010, 21:21   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Alıntı:
1- Ses kayıtları mahkemede delil teşkil edermi ?

Ses ve görüntü kaydı ilgilinin rızası olmadan yapıldığında suç sayılmaktadır.Bu nedenle bu yönde delil sunulduğunda suç duyurusunda bulunabilir ve hukuka aykırı elde edilmiş delilin dosyadan çıkartılmasını talep edebilirsiniz.

Alıntı:
2- Kızının şahitliği mahkemede delil teşkil edermi. Çünkü kızını kullanıyor.

Tanık beyanları elbette delil olarak değerlendirileir.Fakat karara katkısı hakim kaatine göre olacaktır.

Alıntı:
3- İki ay sonra doğacak bir bebeğim olduğu için aile ortamında yetişmesini istediğimden boşanmayı istemiyorum. O nun kusurlu olduğunu nasıl kanıtlayabilirim.

Eşinizin boşanma davasında haklı olmadığını,asıl kusurun karşı tarafta olduğunu her türlü delille kanıtlayabilirsiniz.Eşinizin uyguladığı şiddete ilişkin raporlar kusura ilişkin çok önemli kanıtlardır.

Alıntı:
4- Boşanma davasını kendisi açtı. İddialarını cevapladık . Ayrıca evlilik öncesi aldığım krediyi maaş kartım kendisinde olduğu için ödeyemedim temettüye düştü ve maaşım hacizli. Şu an geçim olarak zorlanmaktayım. Doğum hazırlığı ve masrafları da var. Ama kendisi hiç ilgilenmiyor. Tedbir nafakasını alabilirmiyim doğum öncesinde . . .

Belirttiğiniz durumu kanıtları ile birlikte hakime bildirmeniz ve nafakaya ihtiyacınız olduğunu açıklıkla anlatmanız gereklidir.Dava sırasında hakim gerekli önlemleri almakla yükümlüdür.

Sn.Katılımcı

KAHDEM alanında bir avukattan hukuki destek almadan dava nasıl yürütülebilir şeklinde bir rehberlik yapmamaktayız.Niyet ve amacımız adalete ulaşmada bir avukatın desteğinden yararlanmanızı kolaylaştırmaktır.

Bu nedenle diğer tüm sorularınızı doğrudan bir avukattan hukuki destek alarak karşılamanızı öneriyoruz.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanızı,mali durumunuz elverişli değilse baro adli yardım servisine başvurmanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi