Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Çekiçle Felsefe Yapmak,

Yanıt
Old 10-11-2002, 21:29   #1
Kıvılcım

Varsayılan Çekiçle Felsefe Yapmak,

Öne uzattığı başından ağzına alınca suyu, kafasını yukarı kaldırır hayvanların bir çoğu... su içen kuşlar, tavuklar-horozlar.. kanatlılar.

Diğer yandan, ayılar, filler, gergedanlar, inekler, koyunlar, atlar, eşekler.. kafaları önde, ağızları suda salya saçarlar.. kanatları yoktur, yukarıyı bilmez, başkasını tanımazlar..

Gökyüzünün tartışmasız egemenliğini kanatlarından hisse çıkararak yukarıya işaret eden hayvanlarımız ile yeryüzündeki iri kıyım vücutları ve büyük başları ile yeri göğü takmayan diğerleri arasındaki ince felsefe, hayvanlara özgüdür..

Futbol maçından tutun, militan siyasetçiliğe, Arto sahne biçiminden, Müslim baba ‘ ya kadar kalın çizgili de olsa felsefe vardır, ülkemizde..

Akla ve bilime dayandırılan görüş, sağlam düşünce çıkarır.. gerçek felsefeye gider. Görüntü ve gürültüye dayanan davranış biçimi, yorum, tarz sokakçıdır.. yeri göğü takmaz, beyaz çoraplı-tesbihli.. sahne edebiyatlı, kıro başlıdır.. elinde jilet, belinde bıçak.. pijaması çizgilidir, beneklidir, çiçeklidir.

Çekiçle felsefe yapar.. ..delikanlıdır ve harbiden ayıdır.. vurdu mu yıkar, koydu mu oturtur..

Öne uzattığı başının ağırlığı, içindeki etten, kanındaki süttendir.. kaldıramaz, işaret edemez, kendini bilir-kendini bilmez!

Öne uzattığı başını kaldırmadan ve işaret etmeden gökyüzünü su içmeyen inceler, bilir ki; içilen su, doğadır, doğaldır, berraktır..

Marangozhane defterinde talaş, Çamlıca tepesinde tezek izleri..

Elinde çekiç, dilinde felsefe..

‘’Filozofik trajedya!!’’ milletim...

Kıvılcım
Old 23-01-2007, 00:13   #2
calikusu_kamuran

Mutlu

ALINTI: Çekiçle felsefe yapar.. ..delikanlıdır ve harbiden ayıdır.. vurdu mu yıkar, koydu mu oturtur..

Elinde çekiç, dilinde felsefe..

‘’Filozofik trajedya!!’’ milletim...

Kıvılcım

HAŞİN VE GADDAR BİR FELSEFE TASVİRİ OLDU AMA OLSUN.

Ben şurdan yaklaşmak istiyorum, insanımızın anlaması istenmiyor-belki anlamaması birilerinin işine geliyor. VE ANLAMAYAN İNSAN BEYNİ HAŞİN VE GADDAR OLUR Kİ beyin anlamak için vardır. Anlamazsa duramaz ki KENDİNİ BİLE YIKMAYA HAZIRDIR O BEYİN ve yıkar GÖREVİNİ YAPAMADIKÇA YIKAR KENDİNİ. Her gün ızdırabıdır artık ya kendini yıkar, ya dünyayı yakar. Okullar olmalı içi öğrencileriyle dopdolu, öğrenciler olmalı her gün anlamışlığın mutluluğunu yakalamış öğrenciler, anlamışlar olmalı hem KENDİNİ hem SENİ hem BENİ anlamışlar. Artık selamındaki samimiyeti anlar O, ona en uzak blokta da olsan BİR SELAMIN niçin gerektiğini anlar O, biz burdayım der artık, İNSANLIK BENDE DER ARTIK. VE İNSANLIK BÜTÜNLEŞMEK ADINA BURDADIR DER ARTIK. Bir tebessüm bir gülücük, bir el sallama, bir selam gereklidir der.

O DER Kİ ARTIK
NEFRET ÖNCELİKLE İNSANIN KENDİNE VERDİĞİ ZARARDIR DER. Artık anlamıştır keskin sirkenin neden küpüne zarar olduğunu, çünkü görmüştür kendini ve bilmiştir anlamıştır HAYATIN TA KENDİNİ.

saygılarımla-her insan, bir insanlığın özlemi içindedir. Fakat ANLAYAMAMAK HEPSİNDEN KÖTÜDÜR.
Old 23-01-2007, 00:21   #3
calikusu_kamuran

uzağız
biz bize çok uzağız
nedeni bin paçalıdır
birleştirmek hem kolay
hem bize çok uzak
dedim ya okullar olmalı
içinde çocuğu olan okullar
ve hep birlikte güzel olan
işte burda aranmalı
çok uzağız mekanı aynı olsa da
okumuşuna baksan korkuyor öbüründen
kim neden korkuyor kimden
aramızdaki bir kara kediden
midir yoksa biz bizden midir
bu korku böyle nedir
düşünmüyoruz diğerini
anlamak istemiyoruz
ben bana yetiyorum
ne edeyim gerisini
öyle ya ne edesin
her insanın içinde
yanar ki bir derya
NEDEN BİZLEŞEMEDİK
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi