Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ihtiyaç sebebiyle kiralananın tahliyesi - 3 yıl dolmadan başka birine kiralanması - tazminat - ispat

Yanıt
Old 21-01-2013, 10:36   #1
av.ca

Varsayılan ihtiyaç sebebiyle kiralananın tahliyesi - 3 yıl dolmadan başka birine kiralanması - tazminat - ispat

MADDE 350- Kiraya veren, kira sözleşmesini;
1. Kiralananı kendisi, eşi, altsoyu, üstsoyu veya kanun gereği bakmakla yükümlü olduğu diğer kişiler için konut ya da işyeri gereksinimi sebebiyle kullanma zorunluluğu varsa
belirli süreli sözleşmelerde sürenin sonunda, belirsiz süreli sözleşmelerde kiraya ilişkin genel hükümlere göre fesih dönemine ve fesih bildirimi için öngörülen sürelere uyularak belirlenecek tarihten başlayarak bir ay içinde açacağı dava ile sona erdirebilir.
MADDE 355- Kiraya veren, gereksinim amacıyla kiralananın boşaltılmasını sağladığında, haklı sebep olmaksızın, kiralananı üç yıl geçmedikçe eski kiracısından başkasına kiralayamaz.Kiraya veren, bu hükümlere aykırı davrandığı takdirde, eski kiracısına son kira yılında ödenmiş olan bir yıllık kira bedelinden az olmamak üzere tazminat ödemekle yükümlüdür.

İyi Günler, kiracının, kiralayanın ihtiyacı sebebiyle, kiralananı tahliye etmesi üzerine, kiralanan 3.kişiye 3 yıllık kanuni süre dolmaksızın kiralanmıştır. bu sebeple eski kiracı olan müvekkil lehine tazminat davası açma hazırlığı içerisindeyiz. kiralayanın bu taşınmazı başka birine kiralamış olması halinin tanıkla ispatı mümkün müdür? yada ispat açısından sizce hangi delillere ihtiyacım var? ayrıca bu davanın açılabilmesinin ön koşulu kiralayanın kiracıyı dava yoluyla tahliye etmesi midir?bizim olayımızda kiralayan bu durumu sözlü olarak bildirmiş olup, kiracı da bu şartla tahliye ettiğini kira sözleşmesinin üzerine yazarak taşınmazı tahliye etmiştir.
Old 21-01-2013, 12:02   #2
Admin

6570 sayılı kanun zamanında benzer bir hüküm o kanunda da vardı. Karşı tarafa tazminat öngörülmemişti ancak hapis cezası öngörülmüştü (md 16).

Ancak bu maddenin uygulanabilirliği Yargıtay tarafından son derece güçleştirildi. Hatta şöyle söyleyeyim, bu madde nedeniyle hapis yatmış kimseyi görmedim, duymadım. Zira Yargıtay bu maddenin uygulanabilmesi için ne ihtar çekme, ne dava açma, hatta ne de icra takibi yapmayı yeterli görmedi. Tüm bunların üzerine bir de icraca zorla tahliyeyi şart koştu. Yani evsahibiniz size ihtiyaçtan tahliye ihtarı çekiyor, çıkmıyorsunuz. Dava açıyor, çıkmıyorsunuz. Davayı kazanıyor, karar kesinleşiyor, çıkmıyorsunuz. İlamı icraya koyuyor çıkmıyorsunuz. İcra memuru gelip size tahliye için 7 gün süre veriyor, o zaman kendiniz evi boşaltmaya karar verip çıkıyorsunuz. Evsahibi 3 gün sonra evi başkasına kiraya veriyor, siz md. 16 kapsamında şikayet ediyorsunuz, Yargıtay ev icra marifetiyle boşaltılmamıştır, icra takibinden sonra kendiliğinden boşaltılmış gerekçesiyle beraat veriyor.

Bence elbette son derece hatalı bir karar ancak Yargıtay'ın eski kanunu uygulaması bu yöndeydi.

Şimdi yeni kanunda durum nasıl olacak derseniz, bilmiyorum, Yargıtay'a sormak lazım. Tek diyebileceğim umarım yine böyle katı bir yorum yapmazlar. .

Kanun daha çok yeni olduğu için içtihatların şekillenmesi zaman alacaktır. O nedenle -yeni kanunun uygulamasıyla ilgili- içtihat ararsanız bulabileceğinizi sanmıyorum. İçtihatlar sizin bu davanız gibi davalar sırasında bu sıralarda şekillenecek. O nedenle davanızı açın demekten başka bir önerim yok.

-Kimseyi bağlamayan- kişisel bir yorum yapmam gerekirse anlattığınız olayda ben ispat hukuku açısından prensip olarak noterden ihtar şartı arardım, sözlü talebi ve şahit dinlenmesini kabul etmezdim. Ancak eğer ihtar çekildiyse bu durumda da artık dava, icra vs. olsun olmasın tazminat şartının gerçekleştiğini düşünürdüm. Sizin olayınızda ihtar çekilmediyse bile kiracının kontrata bu şartla tahliye ettiğini yazması yazılı delil olarak kabul edilebilir. Yalnız bir şartla: Bu beyanın altında evsahibinin de imzası varsa! Yoksa kiracı kendisinde duran sözleşmeye kendine göre bir beyan yazıp, altını sırf kendi imzalamışsa, takdir edersiniz ki, bu beyanın karşı tarafa karşı bir değeri yok.

Öte yandan bu konuda ihtiyaçtan tahliye talebi olduğunu ispat etseniz dahi, evin kiralandığı hususunu da ispat etmeniz gerekeceğini hatırlamak gerek. Zira mecur gerçekten kötüniyetle kiralanmış olsa dahi, 1 yıllık tazminat talebinizle karşılaşan kiralayan muhtemelen gayrısamimi iddialarda bulunacaktır. Örneğin ev kiralanmadı, geçici süre bir tanıdığım otursun diye bedelsiz verdim gibi bir savunmayla karşılaşmanız çok kuvvetli ihtimal. Bu durumda da evin kiralandığını (=bedel karşılığı zilyetliğin verildiğini) sizin ispat etmeniz gerekecek.

Bu davada karşılaşabileceğiniz bir diğer güçlük de, kiralayanın yapabileceği "Yeni BK'ya tabi değiliz" savunması olabilir. Eğer sizin ilk sözleşmenizin tarihi BK'nın yürürlük tarihinden eskiyse, kiralayan bu ilişkide yeni BK değil, eski 6570 uygulanabilir savunmasında bulunabilir. Bunu da aşmanız ve hakimi ikna etmeniz gerekecek diye düşünüyorum.

Her şeye rağmen ben sizin yerinizde olsaydım, davayı açar şansımı denerdim, onu da söylemeliyim.
Old 21-01-2013, 14:49   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av.ca
MADDE 350- Kiraya veren, kira sözleşmesini;
1. Kiralananı kendisi, eşi, altsoyu, üstsoyu veya kanun gereği bakmakla yükümlü olduğu diğer kişiler için konut ya da işyeri gereksinimi sebebiyle kullanma zorunluluğu varsa
belirli süreli sözleşmelerde sürenin sonunda, belirsiz süreli sözleşmelerde kiraya ilişkin genel hükümlere göre fesih dönemine ve fesih bildirimi için öngörülen sürelere uyularak belirlenecek tarihten başlayarak bir ay içinde açacağı dava ile sona erdirebilir.
MADDE 355- Kiraya veren, gereksinim amacıyla kiralananın boşaltılmasını sağladığında, haklı sebep olmaksızın, kiralananı üç yıl geçmedikçe eski kiracısından başkasına kiralayamaz.Kiraya veren, bu hükümlere aykırı davrandığı takdirde, eski kiracısına son kira yılında ödenmiş olan bir yıllık kira bedelinden az olmamak üzere tazminat ödemekle yükümlüdür.

İyi Günler, kiracının, kiralayanın ihtiyacı sebebiyle, kiralananı tahliye etmesi üzerine, kiralanan 3.kişiye 3 yıllık kanuni süre dolmaksızın kiralanmıştır. bu sebeple eski kiracı olan müvekkil lehine tazminat davası açma hazırlığı içerisindeyiz. kiralayanın bu taşınmazı başka birine kiralamış olması halinin tanıkla ispatı mümkün müdür? yada ispat açısından sizce hangi delillere ihtiyacım var? ayrıca bu davanın açılabilmesinin ön koşulu kiralayanın kiracıyı dava yoluyla tahliye etmesi midir?bizim olayımızda kiralayan bu durumu sözlü olarak bildirmiş olup, kiracı da bu şartla tahliye ettiğini kira sözleşmesinin üzerine yazarak taşınmazı tahliye etmiştir.

Aşağıdaki linkte bulunan forumun 19 uncu mesajında yazdıklarımı aynen aktarıyorum:

Maddede "kiraya veren gereksinim amacıyla kiralananın boşaltılmasını sağladığında," denildiği için bu konuda bir açıklık yok. Ancak, madde gerekçesinde "mahkeme kararını uygulatmak suretiyle" denildiğine göre cebr-i icra ile tahliye şartı arandığını düşünmekteyim.

Yani forum konusu olaya tatbik edilemez. Çünkü "ihtardan" sonra tahliye gerçekleşmiştir.

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=51007

Sizin olayınızda ihtar yerine, kira kontratına yazılmış. Madde gerekçesine göre, tazminat davası açamazsınız. Ancak Sayın Admin'in önerisine ben de katılıyorum. Konu Yargıtay kararlarıyla açıklık kazanacaktır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi