Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Hukuk Denilince Akla Gelen Önyargılar

Yanıt
Old 08-10-2006, 11:43   #1
mahmut tahir boyraz

Varsayılan Hukuk Denilince Akla Gelen Önyargılar

hukuk deyınce ınsanlar ılk aklına gelen yargıları yıkmak lazım artık
bıraz daha hakımlerımız hulusı kentmen tarzı baba sekatı ıle yaklasan ya da oyle bır goruntu segılemelıler bence mahkemenın soguk duvarları gelmesın ılk once akla saygılar
Old 08-10-2006, 16:35   #2
Adilyaşam

Değerli arkadaşım ileri sürdüğünüz düşünce ideal olarak çok doğru , ama ne yazık ki gerçekte öyle olmuyor. eğer yargıç babacan olursa odasına özel konuşmak için gelenler, hatta evine özel konuşmak için gelenlerle doluyor. bizim sosyal kültürel yapımız ne yazık ki bu görüşünüzü yaşama geçirecek düzeyde değil. inanın ben bunca yıllık meslek yaşamımda bunu gördüm. saygılarımla
Old 10-10-2006, 23:34   #3
Av.Duygu Keleş

Güleryüz tatlı dil güzel de.İstismar edenler olmasa.Ne yazık ki sayın adilyaşama katılmamak elde değil.Ama en azından hakim ve savcılarımız biz avukatlara arşı biraz daha hassas olsa.Eminim biz genç avukatlar mesleğe biraz daha cesaretli başlayacağız.
Old 11-10-2006, 11:41   #4
mahmut tahir boyraz

Varsayılan ilk önce olumlu ya da olumsuz bütün

ilk önce olumlu ya da olumsuz bütün mesaj gönderen arkadaslara tesekkür ediyorum sız de haklısınız memleketımız gerçekten de hala o sevıyeye gelmemıs son yasanan olaylar bunları daha da belirgin hale getirdi ama neden bızım ulkemızde o sevıyeye gelmesın onun ıçın çalışmamız lazım teşekkür ediyorum
Old 17-10-2006, 14:16   #5
gulbeyaz

hakimler savcılar avukatlar... hepimiz aynı okullardan gelmemize rağmen nedir bu anlaşamama durumu.. alt-üst ilişkisi almış başını gidiyor.. anlam veremiyorum..adliye koridorlarına yeni adım atacak stajyer arkadaşlarıma başarılar
Old 18-10-2006, 15:30   #6
av.ilyasmeral

Varsayılan Avukatların sicili iyi değil

Toplumumuzda avukat denılınce insanımızın aklına gelen ilk şey ''YALAN'' maalesef bu konuda avukatların sicil notu bayaği kötü.
hukuk fakültesinde okuyorum deyınce hemen sende mı yalancı olacaksın seklınde bı tepkı almaktan usandım...
Old 21-10-2006, 13:43   #7
Av.n.ezgi

benım de okudugum okulu duyanlar dıplomalı dolandırıcı mı olacaksın sen deyıp guluyorlar oyle mı oluyoruz benı bıraz aydınlatırmısınız_?_
Old 21-10-2006, 21:58   #8
adalet_85

evet,genelde insanların hukuka tepkileri bu (yani yalancı kelimesi)!ben yeni yeni bu işin içindeyim,henüz okuyorum ancak okumadan önce de idealim konusunda konuşurken de insanlar bu tepkiyi verip beni üzüyorlardı.bu yorumu yapanları cahil olarak görüyorum çünkü her toplumda en gerekli olan HUKUK ve mesleğim konusunda doğru bir tercih yaptığımı düşünüyorum
Old 22-10-2006, 10:41   #9
cagrik

bizimde bir komşumuz vardı sahtekar avukat diye takılırdı bana.ama eğer bizim yaptığımız sahtekarlıksa onlarda eminim bizim yerimizde olsalar aynı şeyleri yaparlardı.bir kere adı çıkmış avukatlığın.bence,yeryüzündeki en kutsal mesleklerden birisi avukatlık.bütün mesletaşlarımın bayramlarını en içten dileklerimle kutlarım.secdiklerinizle birlikte sıcacık sevgi dolu nice bayramlara.
Old 25-10-2006, 07:55   #10
alisuat

adilyaşam'a yürekten katılıyorum,
Alıntı:
hakimler savcılar avukatlar... hepimiz aynı okullardan gelmemize rağmen nedir bu anlaşamama durumu.. alt-üst ilişkisi almış başını gidiyor.. anlam veremiyorum..adliye koridorlarına yeni adım atacak stajyer arkadaşlarıma başarılar
valla sadece siz değil bizim müdür,(icra müdürü ki 2 tane hukuk mezunu) katip arkadaşlar ve mübaşir arkadaşlardan siyasal, kamu yönetimi, işletme, adalet mezunları bir yığın, gariptirki memur sınavlarına başvuru için gelenlerden hukuk mezunu da hiçte azımsanmayacak kadar var gelin görünki durum ortada, yalancılık konusunda 1999 yılında mesleğin başında iken 1 yıllık memur iken bir avukat bana dedi ki, "suat iki meslek çok kötüdür, biri muhasebeciler, diğeri biz o yüzden bırakıyorum ben bu avukatlığı" dedi ve de bıraktı, bir arkadaşta yanına birini alıp avukatlığı bırakma peşinde daha doğrusu kendisi oturup çok baba davalara bakma niyetinde, harbidende çok zor bir meslek yav.. allah sabır versin ne diyelim.
Old 26-10-2006, 19:47   #11
Av.Görkem TURGUT

Hukukçulara olan bu güvensizlik bizim kanayan yaralarımızdan biri herhalde.En fazla güvenilmesi gereken,adaletin temsilcisi olması gereken insanlar toplum tarafından yalancı,sahtekar olarak nitelendiriliyorlar.Peki ben bir hukuk fakültesi öğrencisi olarak,bu mesleğe yıllarını vermiş olanlara soruyorum:Sizce insanlar bunu düşünmekte o kadar HAKSIZ mı?Şimdiden teşekkürler...
Old 27-10-2006, 12:39   #12
Özoğlu

Varsayılan ş.siz avukat!!!

önemli bir final için harıl harıl ders çalışıyorum.sıkılmışım iyice.biraz hava almak için dışarı çıkıyorum,ama elimde yine de bir kitap var.yakındaki bir parka oturup oynayan cıvıldasan çocuklar eşliğinde ders calışıyorum.parkı temizleyen bekçi dayı yavaşça yanıma sokuluyor:talebe misin sen? kitaptan başımı kaldırıp bezginlikle cevap veriyorum:evet abi. üniversitede mi? evet abi. hangi bölüm ya? hukuk abi. hukuk mu,ne o avukat mı olacan? nasip be abi.ama sakın mesleğin adına yakışmayanlardan olma.. hepimizin mütemadiyen duyduğu bir şey sanırım.her sorumlu hukukçu için bu menfur imajı tarihe gömmek mesleki ve ahlaki bi sorumluluk olmalı kanaatindeyim.şimdiden hepimize kolay gelsin..
Old 31-10-2006, 22:35   #13
nergiskaragulle

Boşverin arkadaşlar,atalarımız ne demiş:Kedi ulaşamadığı ciğere mundar dermiş..İnsanlar ne derse desin,elalemin ağzı torba değil ki büzesinHer sepetten çürük elma çıkabilir,mesleğin onurunu zedeleyenler düşünsün,siz kendinizden eminseniz vicdanınız rahat olsun,işinize bakın....
Old 20-11-2006, 19:55   #14
mahmut tahir boyraz

iyi aksamlar arkadslar uzun zmandır sıteye gıremamıstım sınav haftası dolayısıyla tekrar sıtede olmaktan cok mutluyum yenı yazı yazan arkadaslara katılıyorum ulkemızde bazı mesleklere onyargılı davaranıldıgı dogru ama zamanla bunu asılacagına ınanıyorum
Old 29-11-2006, 10:51   #16
massall

yeryüzünde insan denen canlı var oldukça, kavgalar, atışmalar, tartışmalar, anlaşmazlıklar da var olacaktır.. ve bunlar var oldukça da hukuk kendini koruyacak, dolayısıyla o da var olacaktır kii olmak zorundadır.. hukukun var olduğu yerde de huzur olcaktır.. ve nekadar önyargı olursa olsun bunu başaracak olanlar da hukukçular olacaktır.. unutulmamalı her mesleğin iyisi olduğu kadar kötüsü de varr.. genelleme yapmak veönyargılı olmak çoook yanlış.. ve şu da ne yazık kii unulmamalı.. GÜÇSÜZ HAK ZALİM... GÜÇSÜZ HAK ÇARESİZDİR..
Old 29-11-2006, 13:28   #17
ISIL YILMAZ

Hukuk fakültesinde öğrenciyim, eve , İzmir'e dönüyorum. Otobüste yanımda bir kadın oturuyor, şeker görüntülü bir teyze.

Malum, otobüs yolculuklarında yanınızdakiyle konuşmanız mecburidir. Biz de bu kuralı çiğnemiyoruz, merhabalaşıyoruz teyzeyle. Aramızda geçen konuşma şu :

Teyze : Okuyo musun kızım?
Ben : Evet.
Teyze : Nerde okuyosun?
Ben : Hukuk fakültesinde.
Teyze : Yaa, yazııık, pek de hoş bi şeymişsin ama...
Ben : ....
İçimdeki ses : $%^?!"&%$

Yine İzmir'e dönüş yolculuğu, yanımda bir amca var bu defa ( bilet alırken baaayan demeyi unutmuşum ) Amcayla da benzer bir sohbet, ama o teyze kadar hayıflanmıyor hukuk fakültesini okuduğuma. Amca benim ruhsal gelişimime sekte vurmakla meşgul zira. Diyalog şu :

Amca : Sen sen ol, suçlu olduğunu bildiğin birinin davasını alma kızım
Ben : Nasıl bilicem suçlu mu suçsuz mu peki?
Amca : İnsan sarrafı olucan kızım, avukatlıkta her tür pis iş var
Ben : Öyle mi?
İç ses : Niye öyle mi dedin ki, uzayacak şimdi muhabbet, kes kızım ya sus artık.
Amca : Öyle tabii, bak mafyaya
İç ses : Sus,suuuus, yorulacak elbet konuşmaktan.
Amca : hepsinin avukatı var nası kurtuluyor sanıyosun.
Ben : Pekiyi.
İç ses : Pekiyi
Old 29-11-2006, 15:14   #18
allegria

Ben de daha lisede okurken hukuk fakültesi kazanma hayalleriyle yanıp tutuşurken ne okumak istediğimi soran herkesten aldığım tepki sürekli ve değişmez olarak ''Ooo sen ozaman şimdiden yalan atmaya alış,iyi meslek çok para kazanacaksın ama öbür dünyada nasıl hesap vereceksin bakalım??''olurdu tabi ben bir bozulurdum..''Ben inanmadığım davayı almam!''derdim bu sefer cevap ne olurdu sizce??''O zaman sen aç kalırsın kızım!!''

Avukatlıkla yalancılığı doğru orantılı görüyor insanlarımız bu önyargıyı nasıl yıkarız bilemiyorum uzun yıllardan beri süregelen bir durum bu yerleşmiş artık aşmak çok zor olacak..
Old 30-11-2006, 23:24   #19
av. aslı uçaravcı

Arkadaşlar bizler yalan söylemiyoruz ki.Müvekkillerimizi savunuyoruz.Onların anlattıkları ile bağlıyız.
Burada suçlanacak olan içerisinden bu kadar dolandırıcı ,hırsız ve katili çıkaran sistem olmalıdır.
Old 01-12-2006, 13:45   #20
av.önem

Söylenen her şey boş, bizim işimiz aslanda çok kutsal. Ben buna inanıyorum. Emekli, yaşlı bir astsubayla tanıştım. İlk tanışmamızda bana, ben avukatlara güvenmem, hepsi yalancı, dolandırıcı vs. sözler sarf etti. Ben de olabilir o sizin düşünceniz dedim. İkinci karşılaşmamızda ise yönetici olduğu apartmanın evrakları ve kat mülkiyeti kanunu ile yanıma geldi ve bana bir sürü soru sordu. Bende yapılan yanlışları ve yapılması gerekenleri söyledim. Ve sonrada hani biz yalancıydık, hani dolandırıcıydık neden kendiniz sorunları çözmüyorsunuz dedim. Amcada ya ben onu sizin için söylemedim vs. bir sürü söz sarf etti.İnsanlar bizim hakkımızda bir sürü aptalca, belkide kıskandıkları için, kelime sarf eder. Fakat unutmayalım ki herkes bir gün bize ihtiyaç duyuyor. Yaşlı bir teyzenin bir lafı çok güzeldi. 'Allah sizi başımızdan eksik etmesin ama mahkemeye de düşürmesin'
Old 09-12-2006, 14:24   #21
TEVRAT

hukuk tartışma yorum ve kavramaya dayalı olduğu için zor bir alan.ama biz zaten burayı kazanarak zor bir işi başardık.devamını getirip başarılı bir şeekilde mezun olmakta bizim elimizde.
BÜTÜN HUKUK ÖĞRENCİLERİNE BAŞARILAR.

İMKANSIZ DİYE BİR ŞEY YOKTUR,
İMKANSIZ OLAN İMKANSIZLIĞIN KENDİSİDİR.
Old 12-12-2006, 21:08   #22
Eflal

Mezun olmama 2 sene var ama arkadaşlar çevrden şunu duyuyorum gerçekten doğru mu?Hakimlerin stajyer avukatları hor gördüğü,eline geçen her fırsatta aşağılamaya çalıştığı
Old 13-12-2006, 21:04   #23
minee.mine

Ben önyargıları bilinmezliğe bağlıyorum, hukuki yazılar o kadar çok yabancı (Arapça, Farsça) kelime içeriyorki; insanlarda ister istemez anlayamamaktan kaynaklanan bir çekinme oluyor .
Evine hukukla ilgili evrak gelen herkesin genel korkusu sanıyorum okunan fakat anlaşılmayan yazılar. Mahkemeye gittiğinizde yine aynı durum bir şeyler oluyor fakat ne, hem resmi bir kurum hemde anlamıyoruz. Biraz daha güncel bir dil kullanılsa önyargıların bir kısmı da biter kanaatindeyim.

Saygılar
Old 13-12-2006, 21:25   #24
Ahmet Turan

Sayın mine mine bu da sizin önyargınız. Mahkemeler sandığınıdan daha çok güncel dil kullanıyor hatta öyleki Cumhurbaşkanının sözlerini anlamadığınız gibi anlamayacağınız kadar. Lakin hukuk terimleri vardırki bunlar her meslek için ayrı özellik taşır. Sadece hukuka mahsus değildir.
Old 13-12-2006, 23:25   #25
minee.mine

Hukukla ilgisi olmayanların hukuk dilini anlaması beklenemez, aynı şekilde bu dil bir hukukçu için de anlaşılmaz değildir.Hukukçu olmayan fakat adliyeye de, çok uzak olmayan biri olarak fikrimi belirttim amacım bir arena havası yaratmak değil.
Bu arada Cumhurbaşkanı'nın hukuk kökenli oluşu ve gerekli durumlarda hukuk dilini kullanmasına rağmen anlaşılır açık bir dil kullandığını düşünüyorum. Sandığınız gibi anlaşılmaz değil.

Saygılar
Old 14-12-2006, 00:24   #26
Admin

Hukuk 1. sınıfta hukuk başlangıcı diye bir ders vardı hani, şu hukuki terimlere vs. giriş yaptığımız. O dersin en başlarında hocamız Kanunların dilinden bahsederken demişti ki :

"Arkadaşlar her bilimin kendi terimleri vardır, hukukun da vardır. Nasıl biz tıp terimlerini anlamıyoruz, doktorların da hukuk terimlerini anlaması gerekmez ve bu nedenle kanunlarımızda kullanılan dil normaldir."

Daha hukuk fakültesinde ilk günlerimden biri olmasına rağmen, yaşım çok genç olmasına rağmen, Hocamız da çok değerli ve saygın bir hoca olmasına rağmen (isim vermeyeceğim ama kendisini çok severim), bu cümleye o günlerde kendi kendime karşı çıkmıştım ve onca yıl sonra hala da karşı çıkarım.

Evet hukukçuların da mesleki ve hukuki terimleri olabilir ama bence kanunlar sadece hukukçular tarafından anlaşabilir kaleme alınamaz, kanunların vatandaşların anlayabileceği bir dille kaleme alınması gerekir. Çünkü doktorların tıbbi terimleri sadece onları bağlar ama kanunlar herkesi bağlar ve tüm vatandaşların o kanunları bilmesi ve onlara uyması beklenir. O zaman kanunlardan da anlaşılır olmalarını beklemek çok kabul edilemez bir istek olmasa gerek.

Bir diğer deyişle " Bayiin tekeffülü altındaki mebiin ayıbı anlaşıldığı zaman müşteri muhayyerdir. Dilerse mebii redde hazır olduğunu beyanla bey'in fesh edilmesini, dilerse mebii alıkoyup kıymetinin noksanı mukabilinde semenin tenzil olunmasını dava eder. " (BK.md 202) cümlesi sadece "ne yapalım bu da hukuk biliminin dili" diyerek geçiştirilemez, o cümlenin öznesi olan "Müşteri"nin okuduğunda anlayabileceği bir hale getirilmelidir.
Old 14-12-2006, 17:10   #27
allegria

Sayın admine sonuna kadar katılıyorum.Borçlar kanununu anlamamın imkanı yok hukuk sözlüğüne bakmama rağmen bazen yine de anlayamıyorum..Sadeleştirmeleri lazım artık ya
Old 14-12-2006, 22:00   #28
icra20

Birazda avukatlık mesleğinin tüccar zihniyetinden kurtarılırm 1979 yılından beri adliyenin çeşitli kademelerinde görev yaptım.gördüğüm ve duyduğum bir örneği anlatsam ne demek istediğim daha iyi anlaşılır. Vatandaşın birisi avukatın bürosuna gelir bir dilekçe yazdırmak ister. Avukat sorunu dinler ve derki senin istediğin dilekçeyi git arzuhalciye yazdır. Zira arzuhalci bu dilekçeyi bugünkü parayla diyelim 20.00 YTL.ye yazar ancak ben aynı dilekçeyi sana 200.00 YTL.ye yazabilirim. Bu mesleğin bir saygınlığı var, ve bu yüzden dilekçeyi yazmamıştır. Veya bedava yazarlardı. İnşallah bu gidişle arzuhalciler hukuk fakultesi mezunu olmazlar. Benim nazarımda avukat aynı zamanda hakimdir, zira şartlar oluştuğunda hakim olabilmektedirler.Bu yüzden bu mesleğin saygınlığını yitirmemek gerekir. Her zamanda avukatlarımızı saygıyla karşılıyorum.
Old 11-03-2007, 15:10   #29
mahmut tahir boyraz

arkadaşlar hepinizin gösterdiği hassasiyetle ilgili teşekkürü bir borç bilirim öncede yazdığım gibi ülkemizin geri kalmışlığı mesleki konularda da kendini gösteriyor onun için adaletin uygulayıcıları olarak sizlere toplumnu bu yanlışı düzeltek için size çok büyük görevler düşüyor ve bize de herkesek iyi çalışmalr diliyorum
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi