Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Görevsizlik Kararı-Harç

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-11-2009, 12:13   #1
oznuruslu

Varsayılan Görevsizlik Kararı-Harç

Sayın Meslektaşlarım,tüketici mah.de açtığımız davamızda mahkeme konunun tüketici mah.nin görevini girmediğini ve dolayısıyla harca tabii olduğunu düşünerek tensip tutanağında harcın tamamlanmasına karar vermişti.Biz ilk duruşmadan önce harcı tamamladık.Fakat mahkeme görevsizlik kararı vermeyerek duruşmaya devam etmiş ve harç makbuzu dosyada olduğu halde tekrar harcın ikmaline şeklinde arar karar vermiştir.Duruşmaya başka bir av. arkadaş girmişti.Hakim bey "sanıyorum burdaki davanın tümhrcını yatırın,asliye hukukta tekrar harç yatıracaksınız" şeklinde bişey söylemiş.Ben bu durumda ne yapmalıyım.Aynı uyuşmazlık için ik kere harç yatırmak hukuk mantığına ve müvekkilin menfaatlerine son derece ters.Benzer durumla ilgili elinde Yargıtay kararı olan varsa gönderebilir mi?
Old 20-11-2009, 12:42   #2
Av. Eyüp KATI

harç bir kere yatırılmakta, tüketici mahkemesinde tüketiciden istenebilecek harç olmadığı gibi, harçların tamamlanmasına dosyanın gönderilmiş olduğu asliye hukuk veya sulh hukuk mahkemesi karar vermesi gerekmektedir.
Old 20-11-2009, 13:01   #3
oznuruslu

Sayın Eyüp Bey,siz de benim gibi düşünüyorsunuz.Biz yine de harcı ödedik.Mahkemeye başvurup dosya hk. görevsizlik kararı verilmesini mi talep edeyim?
Old 20-11-2009, 16:17   #4
Av. Eyüp KATI

görevsiz olduğunu düsünüyorsanız ve hakimde bu yönde düsünüyorsa daha fazla uzatmamak acisindan görevsizlik talep etmek en doğrusu diye düsünüyorum.
Old 28-04-2012, 00:40   #5
Av.Ferda Çalgın

Alıntı:
Yazan oznuruslu
Sayın Eyüp Bey,siz de benim gibi düşünüyorsunuz.Biz yine de harcı ödedik.Mahkemeye başvurup dosya hk. görevsizlik kararı verilmesini mi talep edeyim?

Sayın Oznuruslu
Davanızla iligi gelişmeler ne yönde ilerledi, lütfen paylaşır mısınız?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi