Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

UYAP Avukat Portalı Sertifikasını Hala alamadım

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-06-2007, 08:27   #1
av_ozguroguz

Varsayılan UYAP Avukat Portalı Sertifikasını Hala alamadım

Sayın meslektaşlarım, UYAP Avukat Portalından faydalanabilmek için gereken sertifikayı halen alamadım. Adalet Bakanlığına şifre talebimi göndereli 2 ay oldu. Ama hiçbir cevap yok henüz.
Siz şifre alabildiniz mi?
Old 06-06-2007, 09:58   #2
ecesaka

Bizde de aynı durum söz konusu... Sertifikanın gelmesi için bekliyoruz. İstanbul Barosu aracılığıyla göndermiştik talebimizi. Bu nedenle Baroyu aradığımda çok yoğun bir şekilde talep olduğundan gecikmiş olabileceği, bir ay sonra tekrar sorgulamak amacıyla aramamız gerektiğini söylediler...
Old 06-06-2007, 12:40   #3
Av.Yüksel Eren

Ben de bir kaç ay evvel gerekli formu doldurup İstanbul Barosu'na göndermiş ama gerisini takip etmemiştim. Meslektaşımızın sorusu üzerine bugün baroyu aradım ve sertifikanın gelmiş olduğunu ve 11 YTL muhasebe servisine yatırıp sertifikayı alabileceğimi öğrendim.
Old 07-06-2007, 16:28   #4
av_ozguroguz

Sayın Av.Yüksel EREN, aynı şeyden mi bahsediyoruz bilmiyorum ama Adalet Bakanlığının sitesinde, sertifikaların e-posta adreslerine gönderileceği yazıyor.
Old 07-06-2007, 16:45   #5
Av.Yüksel Eren

Alıntı:
Yazan av_ozguroguz
Sayın Av.Yüksel EREN, aynı şeyden mi bahsediyoruz bilmiyorum ama Adalet Bakanlığının sitesinde, sertifikaların e-posta adreslerine gönderileceği yazıyor.

Sayın meslektaşım;

Ben de tam olarak bilmiyorum. Sitede yayınlanan mesaj üzerine Baro'yu aradığımda sertifikanın gelmiş olduğunu söylemeleri üzerine mahiyeti hakkında bilgi almak istedim. Ama sanırım çok yoğun olduklarından net bir cevap alamadım. Sertifikayı da henüz almadığım için sorunuza net cevap veremeyeceğim.
Old 13-06-2007, 09:07   #6
Av.Yüksel Eren

Alıntı:
Yazan av_ozguroguz

Sayın meslektaşım,

İstanbul Barosu'ndan sertifikayı aldım. CD olarak verilen sertifikada kullanıcı adı (AV1233 olarak) ve şifre mevcut. CD'deki bilgiler yükleniyor. Bundan sonra https://avukat.uyap.gov.tr/ adresinde işlem yapabiliyorsunuz.
Old 13-06-2007, 12:40   #7
av_ozguroguz

İlginiz için çok teşekkür ederim Yüksel bey
Old 17-09-2007, 22:55   #8
Godfather

o da bir şey mi? ben 7 aydır alamadım sertifikamı. tanrıya havale ettim hepsini...
Old 23-09-2007, 21:35   #9
Av.Nebi

Uyaptan dava dosyalarını görüp , ara kararları, bilirkişi raporlarını uyaptan okuyabilen var mı ?
Old 26-09-2007, 03:27   #10
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan UYAP Avukat Portalı Sertifikasını Hala alamadım

ben yaklaşık üç ay sonra almıştım. sabırsız olmayın. hem alsanız ne olacak? evrak mı göreceksiniz? hayır

duruşma günlerini görebilirsiniz (işleniyorsa) Ankara'da bir sürü mahkeme işlemiyor. Gerekçeleri uyapın işleri yavaşlatması.

evrak göndermek için djital imza gerekiyor. Ben ne avukatların para ödeyerek dijital imza alacaklarını, ne de personelin internetten gönderilen dilekçeyi kullanabileceklerini varsaymıyorum.

Ben avukat portalına dahilim. Şifremi aldım. Adalet Bakanlığına da paramı ödedim. Ama bir sürü mahkemedeki duruşma günlerini göremiyorum. Hakimlerle konuştum gerekçe: Uyap geç çlışıyor bizi engelliyor.!

Sistem kendi içinde çalışmıyor veya engelleniyorsa ne denebilir ki

kullanamayanların çok üzülmelerine gerek yok. Şu anda çok işlevsel değil.

Saygılar
Old 26-11-2008, 15:32   #11
hcetinkaya

Alıntı:
Yazan av_ozguroguz
Sayın meslektaşlarım, UYAP Avukat Portalından faydalanabilmek için gereken sertifikayı halen alamadım. Adalet Bakanlığına şifre talebimi göndereli 2 ay oldu. Ama hiçbir cevap yok henüz.
Siz şifre alabildiniz mi?

Kolay gelsin.
Ben hem Hukuk Fakültesinde okuyorum. Hem de Adalet Bakanlığında çalışıyorum. Avukat portalda sertifika taleplerine de yeni bakmaya başladım.
Talebinizin akıbetini, aşağıdaki bilgileri içerir şekilde uyapportal@adalet.gov.tr adresine e-posta göndererek öğrenebilirsiniz.

Adı Soyadı
Tc Kimlik No
Bağlı olduğunuz baro
Baro Numarası
Old 27-11-2008, 00:22   #12
Av. Can DOĞANEL

Sertifika talepleri karşılanmıyor diye biliyorum. İki arkadaşıma sertifika üretiminin durdurulduğu şeklinde cevap gelmişti. Durumda bir değişiklik mi var? Durdurulma sebebi bundan böyle dijital imza ile girileceği idi..
Old 27-11-2008, 01:29   #13
üye18332

Alıntı:
Yazan Av. Can DOĞANEL
Sertifika talepleri karşılanmıyor diye biliyorum. İki arkadaşıma sertifika üretiminin durdurulduğu şeklinde cevap gelmişti. Durumda bir değişiklik mi var? Durdurulma sebebi bundan böyle dijital imza ile girileceği idi..

Haklısınız dahası olanların da iptal ediliyor bir şekilde!....2009 Şubata kadar süresi olan sertifikam nedense dijital imza çıkar çıkmaz bozuldu(!)......

Sayın Erdoğan'ın dediğine katılıyorum çok az mahkeme tam olarak kullanıyor bu sistemi....

Saygılarımla,
Old 27-11-2008, 23:46   #14
av_ozguroguz

İlginiz için teşekkür ederim. UYAP Avukat Sertifikamı alalı çok oldu. Ancak meslektaşlarımın da belirttiği gibi; duruşma günlerini görmekten başka bir işe yaramıyor. Sebebi de belli; kalemlerin evrakları UYAP'a işlememesi.
Old 01-12-2008, 11:01   #15
hcetinkaya

Alıntı:
Yazan Av.S.B.Akyüz
Haklısınız dahası olanların da iptal ediliyor bir şekilde!....2009 Şubata kadar süresi olan sertifikam nedense dijital imza çıkar çıkmaz bozuldu(!)......

Sayın Erdoğan'ın dediğine katılıyorum çok az mahkeme tam olarak kullanıyor bu sistemi....

Saygılarımla,

Digital imza çıktı diye Şubat 2009'a kadar süresi olan sertifikanızın bozulması şeklinde birşeyin olması mümkün değil. Sertifikanızın durumunu öğrenebilmek için aşağıdaki bilgileri uyapportal@adalet.gov.tr adresine gönderiniz.
Aynı gün veya ertesi gün cevap alırsınız.
Hayırlı günler dileklerimle...

Adı
Soyadı
Tc Kimlik No
Sertifika Adı: Örn ( AV11111)
Bağlı Olduğunuz Baronuz
Old 01-12-2008, 11:10   #16
hcetinkaya

Alıntı:
Yazan Av. Can DOĞANEL

01/08/2008 itibariyle sertifika talepleri karşılanmamaya başladı. Arkadaşlarınıza sertifika üretiminin durdurulduğuna ilişkin cevap gelmesi bu nedenle doğrudur.
Durumda herhangi bir değişiklik yok. Sizinde belirttiğiniz gibi e-imza ile avukat portal kullanılabilmektedir.

Son olarak belirtmemde yarar var ki:
Avukat portalı ilk kez kullanacak olanlar, avukat arkadaşların "kontör hatası" diye tabir ettikleri bir uyarı ile karşılaşıyorlar. Burada yapmanız gereken sizden istenilen bilgileri uyarıda belirtilen adrese göndermeniz. Aynı gün, hatta e-postanızdan 10-15 dakika sonra (veya o gün izinliysem ertesi gün) kontör yüklemesi yapılır.

KONTÖR NEDİR?
Avukat portalın ne sıklıkta kullanıldığını tespit etmek amaçlı yapılmış olan bir uygulamadır. Her dosya incelemenizde 2'şer 2'şer azalır. Ayrıca belirtmekte yarar var ki, ÜCRETSİZ bir uygulama olup, e-posta ile yaptığınız talep sonucunda 10.000 kontör yüklemesi yapılır.
Old 01-12-2008, 11:13   #17
hcetinkaya

Alıntı:
Yazan Av.Yüksel Eren
Ben de bir kaç ay evvel gerekli formu doldurup İstanbul Barosu'na göndermiş ama gerisini takip etmemiştim. Meslektaşımızın sorusu üzerine bugün baroyu aradım ve sertifikanın gelmiş olduğunu ve 11 YTL muhasebe servisine yatırıp sertifikayı alabileceğimi öğrendim.

Avukat portala giriş için ödemiş olduğunuz ücretlerin Adalet Bakanlığı ile hiç bir ilgisi yoktur.
Özellikle vurgulamak istiyorum ki başta Ankara Barosu olmak üzere bazı barolar, bizim ücret almadan vermiş olduğumuz bu hizmet için 45 YTL gibi bir ücret alarak avukatlara sertifikalarını teslim etmiştir.
Tüm avukat arkadaşların bilgisine sunulur...
Old 01-12-2008, 11:19   #18
hcetinkaya

Alıntı:
Yazan Av. Muzaffer ERDOĞAN
ben yaklaşık üç ay sonra almıştım. sabırsız olmayın. hem alsanız ne olacak? evrak mı göreceksiniz? hayır

duruşma günlerini görebilirsiniz (işleniyorsa) Ankara'da bir sürü mahkeme işlemiyor. Gerekçeleri uyapın işleri yavaşlatması.

evrak göndermek için djital imza gerekiyor. Ben ne avukatların para ödeyerek dijital imza alacaklarını, ne de personelin internetten gönderilen dilekçeyi kullanabileceklerini varsaymıyorum.

Ben avukat portalına dahilim. Şifremi aldım. Adalet Bakanlığına da paramı ödedim. Ama bir sürü mahkemedeki duruşma günlerini göremiyorum. Hakimlerle konuştum gerekçe: Uyap geç çlışıyor bizi engelliyor.!

Sistem kendi içinde çalışmıyor veya engelleniyorsa ne denebilir ki

kullanamayanların çok üzülmelerine gerek yok. Şu anda çok işlevsel değil.

Saygılar

Avukat Bey,
Siz Adalet Bakanlığı'na sertifika için para ödemediniz. Parayı baronuza ödediniz. Bizim sizler için ürettiğimiz sertifikalar TAMAMEN ÜCRETSİZ dir. Bu konu hakkında başka il barosundaki avukat arkadaşlara da sorabilirsiniz.
Üstelik çoğu avukatlar süresi biten sertifikaların yenilenmesi için eski adıyla avukat_portal@adalet.gov.tr adresine (yeni adı uyapportal@adalet.gov.tr) "yenileme talebi"nde bulundular ve sertifikaları en geç 1 hafta içinde üretilerek adreslerine gönderildi.
ÜCRETSİZ OLARAK tabi...
Old 02-12-2008, 20:32   #19
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan haviconi
Avukat portala giriş için ödemiş olduğunuz ücretlerin Adalet Bakanlığı ile hiç bir ilgisi yoktur.
Özellikle vurgulamak istiyorum ki başta Ankara Barosu olmak üzere bazı barolar, bizim ücret almadan vermiş olduğumuz bu hizmet için 45 YTL gibi bir ücret alarak avukatlara sertifikalarını teslim etmiştir.
Tüm avukat arkadaşların bilgisine sunulur...

Bu çok ciddi bir iddiadır.

Barolar ücretsiz olan bir hizmeti üyelerine ücret alarak mı sunuyorlar? Böyle bir şey nasıl mümkün olabilir? Posta masrafı vs. diye düşünsek o masraflar talep edilen ücret kadar olamaz.

Bir yanlışlık olmasın Sayın haviconi...

Peki bu sertifikaların teslim masraflarını siz nasıl karşılıyorsunuz? Ücret aııcıdan şeklinde kargo mu yapıyorsunuz?
Old 03-12-2008, 09:50   #20
hcetinkaya

Alıntı:
Yazan Saim
Bu çok ciddi bir iddiadır.

Barolar ücretsiz olan bir hizmeti üyelerine ücret alarak mı sunuyorlar? Böyle bir şey nasıl mümkün olabilir? Posta masrafı vs. diye düşünsek o masraflar talep edilen ücret kadar olamaz.

Bir yanlışlık olmasın Sayın haviconi...

Peki bu sertifikaların teslim masraflarını siz nasıl karşılıyorsunuz? Ücret aııcıdan şeklinde kargo mu yapıyorsunuz?

Biz, sertifikaları bir CD'ye kaydedip (CD de Adalet Bakanlığının) resmi yazı ekinde ve normal posta yoluyla barolara gönderiyoruz. Bildiğiniz üzere sertifikaların boyutu 1 mb dahi değil...
Hatta yazımız posta yoluyla giderken içindeki CD kırılabiliyor. Bu konuda bizimle irtibata geçen baro ve/veya avukatın bağlı olduğu kamu kurumu durumu telefon ile veya e-posta ile ilettiğinde (tekrar resmi yazı istemeden) yeniden ve yine ücret almadan sertifikalar gönderiliyor.
Old 03-12-2008, 12:44   #21
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan haviconi
Biz, sertifikaları bir CD'ye kaydedip (CD de Adalet Bakanlığının) resmi yazı ekinde ve normal posta yoluyla barolara gönderiyoruz. Bildiğiniz üzere sertifikaların boyutu 1 mb dahi değil...
Hatta yazımız posta yoluyla giderken içindeki CD kırılabiliyor. Bu konuda bizimle irtibata geçen baro ve/veya avukatın bağlı olduğu kamu kurumu durumu telefon ile veya e-posta ile ilettiğinde (tekrar resmi yazı istemeden) yeniden ve yine ücret almadan sertifikalar gönderiliyor.

Adalet Bakanlığı Posta masrafını da mı karşılıyor?

Buna rağmen baroların ücret alması oldukça ilginç!

Açıklamalarınız için teşekürler.
Old 03-12-2008, 14:06   #22
BaharB

Sayın Saim;
Bu para Barolara mı kalıyor, yoksa, her avukatın e-posta hesabına gönderilebilecek bu sertifika, 50 Kuruş değerindeki bir CD'ye yazdırılmak suretiyle bir şirkete mi nasip oluyor bilmiyorum.
Örneğin;
Ankara Barosu'nun 01/09/2008 tarihli denetleme raporunda(http://209.85.129.132/search?q=cache...lnk&cd=1&gl=tr)
2006-2007 dönemi gelirlerinde
UYAP AV. PORTALI GELİRLERİ..... 32.190,00-YTL,
aynı dönem giderlerinde ise
UYAP AV.PORTALI SERTİFİKA GİDERLERİ... 30.229,24
gibi bir kalem var.
Acaba bu konuyla ilgili olabilir mi?
Çünkü bize verilen sertifika CD lerinin üzerinde bir şirketin ismi geçiyor.
Old 03-12-2008, 16:04   #23
Av.Cengiz Aladağ

Geçen yıl, Adalet Bakanlığı UYAP sertifikalarının e-posta ile gönderileceğini söylediği için önce hiç e-postası olmayan meslektaşlara birer e-posta adresi almış, böylece yardımcı olmuştuk. Baromuza kayıtlı avukatların formlarını toplu halde yolladık. Bir iki ay ses çıkmayınca Bakanlık Bilgi İşlem Merkezini aradık; yoğun olduklarını, beklememiz gerektiğini söylediler, bekledik. Altı ay sonra bir cd içinde gelebildi sertifikalarımız; o da eksik, birçok meslektaşımızın sertifikası gönderilmemişti. Onlar için bir kez daha başvurmak zorunda kaldık, hala gelmeyen var.
Baromuza gelen sertifikaları avukatlara cdye kaydederek dağıttık. Avukat sayısı az olduğundan cd maliyeti de fazla olmadı, bir ücret almayı düşünmedik bile. Sertifikaların dağıtımı sırasında bir ücret alan Baroların, bunu bağış olarak aldığını tahmin ediyorum. "Gönüllü olarak" verdiğiniz bu bağışlar size yol, su, elektrik olarak geri dönmese de, bir Baro hizmetinde kullanılacaktır eminim.
Eh, şimdi sertifikalar için e-imza şirketlerine para ödeyeceğiz. Bakanlığın ücretsiz verebildiği sertifika varken, e-imza neden zorunlu tutulmakta, onu anlamış değilim.
Old 03-12-2008, 17:08   #24
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Baroların, bunu bağış olarak aldığını tahmin ediyorum

Mecburi bağış kavramı bir tek Türkiye'de var.

Ben Fakültede henüz öğrenci iken Şehirlerarası Otobüs Bileti alırken, İlin spor kulübüne bağış adı altında ektradan da bir para alıyorlardı.

Bu ne diye sorduğumda bilet satan "bağış" demişti.

Bende: "Ben öğrenciyim, bağış yapmak istemiyorum" dediğim zaman adam az kalsın beni dövüyordu. )

Ödemezsen bilet alamazsın demişti. O zaman tek bir otobüs firması var memlekette. Mecburen ödemiştim.

Aynı olay sanırım hala dövme noktasında geçerli. )
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi