Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Lokali Edebiyat, Müzik, Spor, Sinema, Bilgisayar.. Site üyelerimizin hukukla ilgisiz konularda sohbetleri için. [Siyaset ve din bu sitede konu dışıdır!]

Bir Sevdadır Öğretmen Olmak

Yanıt
Old 23-11-2006, 22:59   #1
Ayfer Gökçen

Mesaj Bir Sevdadır Öğretmen Olmak

BU KUTSAL GÖREVE YÜREĞİNİ KOYMUŞ
TÜM ÖĞRETMEN ARKADAŞLARIMIN ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLSUN

Öğretmen Olmak,
Bir sevdadır öğretmen olmak...Hani yemeden içmeden kesen; hani sevdiğine pervane olan; yani gözü başka bir şey görmeyen bir sevda...Bir kara sevda desek daha doğru olur. Hiç düşündünüz mü neyin sevdasıdır bu?Ne ile açıklanabilir almadan vermek, verdikçe çoğalmak, çoğaldıkça yaşamı kucaklamak?Bir damla suya hasret bir çöl susuzu gibi bilgi bekleyen, aydınlığa susamış, annelerini bekleyen kuş yavruları gibi ağzınıza akan binlerce, on binlerce çocuğa beyninizi, bedeninizi açmak neyin karşılığıdır?Hayır zor değil, bir tek sözcükle anlatabilirsiniz bütün bunları, bir tek sözcük sizi geleceğe çevirir:“Öğretmen”

Damardan verilmiş bir güçtür öğretmen olmak...Aç kalmayı, açıkta kalmayı, iklimlerin değişkenliğini, mevsimlerin zorluğunu unutmaktır size imrenerek bakan çocuk gözlerde...Hani gerçek sanatçılar vardır bilirsiniz. İçleri yanıp, gözleri buğulanmış ve yürekleri kan revanken bile izleyicilerini hiç unutmazlar, unutmak ellerinde değildir çünkü...İşte böyle bir duygudur öğretmen olmak. Sınıfa girdiğiniz anda sorunlar, dertler, acılar, hüzünler yok olur. Çünkü sizi bekleyen, ağzınızdan çıkacak sözcüklere bakan çocuklarınız vardır. Nasıl unutabilirsiniz!Nasıl yok sayabilirsiniz!Nasıl bana ne diyebilirsiniz!Öğretmen olmak bir yürek işidir çünkü, beyninizle yüreğinizi birleştiren bir köprüdür.

Mustafa Kemal’in Kocatepe’den bakışıdır öğretmen olmak, dalga dalga sürüklemektir gençleri...Samsun’dan karanlığın üstüne doğmaktır öğretmen olmak...Önüne katıp cehaleti Ege’de sulara gömmektir. Berrak bir Türkçe’dir öğretmen olmak, diline kültürüne sarılmaktır. Ayyıldız olup göklerde dalgalanmaktır öğretmen olmak. Sözün özü bir sevdadır öğretmen olmak, yüreklerde vatan vatan atmak, damarlarda bayrak bayrak dolaşmaktır.

“Öğretmen bir mum gibidir.” denmiştir hep. Yani aydınlatan ama aydınlattıkça yok olan. Yanılgıdır bu. Evet aydınlatmaktır öğretmen olmak ama aydınlattıkça yok olmak değildir. Aydınlattığınız her beyinde çoğalmak, boğduğunuz her karanlıkta bahar toprağı olmaktır. Bereketli ve doğurgan bir bahar toprağı...Verdiğiniz her bilgi cemre olup düşmüştür zemheri ayazının üstüne ve toprak sıcaktır, su sıcak, hava sıcaktır artık. Dallar meyveye durmuştur gayrı...Nasıl yok olduğunuz söylenebilir?Şimdi varsınızdır asıl. Büyüyen her fidanda, açılan her goncada renginiz, kokunuz vardır çünkü.
Bakın çevrenize, elleri çalışkan, yüreği umuda gebe, ülkesinin geleceğini vicdanı ile hazırlayan, gözlerindeki coşku ile “Bir sevdadır öğretmen olmak.” diyen birini görürseniz saygıyla selâm durun önünde, çünkü Atatürk’ün baş eğmez bir neferidir o...
Old 24-11-2006, 09:08   #2
Av.Duygu Keleş

Bende bir öğretmen çocuğu olarak,tüm öğretmenlerin günü kutluyorum.
Varlığınızla varolduk.
Saygılarımla......
Old 24-11-2006, 10:54   #3
Seyda

Az önce ortaokul öğretmenlerimi ziyaret ettim.Birazdan da liseme doğru yola çıkacağım Hiçbirinin emeğini unutamam,bugün biryerlere geldiysek onlar sayesinde..Tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyorum.İyi ki varsınız..
Old 24-11-2006, 14:22   #4
yağmurdamlası

Varsayılan kutlu olsun..

Öğretmenler gününüz kutlu olsun...İYİKİ VARSINIZ....
Old 24-11-2006, 14:58   #5
mcete03

Öğretmenler Gününüz Kutlu Olsun,,,
Her meslek kendi çapında kutsaldır ama bazı vazgeçilmezler vardır...
İyi ki varsınız eğitici ve öğretici arkadaşlar..
Old 24-11-2006, 15:04   #6
Av.Suat Ergin

Sayın Ayfer Gökçen,

Sizin ve tüm öğretmenlerin günü kutlu olsun.

Saygılarımla
Old 24-11-2006, 15:18   #7
Av.Nebi

Ayfer Hanım Başta siz olmak üzere tüm öğretmen arkadaşların Öğretmenler Gününü kutlarım. Saygılar. İyiki varsınız...
Old 24-11-2006, 15:25   #8
Av.Duygu Işık Behrem

Bu onurlu mesleği layığıyla yerine getirmiş ve getirmekte olan tüm öğretmenlerimizin, öğretmenler gününü canıgönülden kutluyorum!
Old 24-11-2006, 17:14   #9
avien

Öğretmen arkadaşlarımızın günleri kutlu olsun...
Old 24-11-2006, 20:43   #10
minee.mine

Ayfer hanım bende sizin ve bütün öğretmenlerin öğretmenler gününü kutluyorum. İyiki varsınız.....

Saygılar
Old 24-11-2006, 21:21   #11
asiyeöngü

Çocuklarımızın hayata atılmalarında, onlara güven, sevgi ve saygıyı öğreten tüm öğretmenlerin öğretmenler günü kutlu olsun.

Ayfer hanım ve Avien bu sitede tanıdığım öğretmenler olarak öğretmenler gününüz kutlu olsun. İyiki varsınız.

Saygılar
Old 24-11-2006, 22:19   #12
Ayfer Gökçen

Varsayılan Tüm Arkadaşlarıma Sonsuz Teşekkürler

Haklı gururunu duyduğum mesleğimin 7 Ocak 2007 yılında 30.yılını dolduracağım.7 Ocak 1977 tarihinde mesleğime başladığımda 18 yaşımdaydım.Aşağıda resmini gördüğünüz ilk öğrencilerim de 11-12 yaşlarındaydı.Yani aramızda 7-8 yaş fark vardı.Afyon'nun Gebeceler Köyü'nde geçirmiş olduğum bu yılımı unutmam mümkün değil.Okulun hem hademesi hem öğretmeni hem de idarecisiydik.Öğrencilerin evlerinden getirdikleri tezek ve odunları yakarak sınıfımızı ısıtırdık.Ama sanıyorum sınıfımızı ısıtan tezek değil öğrencilerime duyduğum sevgimdi.

Bugün yine en mutlu günlerimden birini yaşadım.Minik 1.sınıflarım öyle heyecanlı ve sevgi doluydular ki.Bu duygunun güzelliğini ve mutluluğunu tarif etmek mümkün değil.

Öğretmenlik mesleğine saygı duyan ve bu anlamlı günü kutlayarak beni fazlasıyla mutlu eden tüm site arkadaşlarıma sonsuz sevgiler ve saygılar.

İzmirli arkadaşlarımı okuluma ziyaretime beklerim

Old 25-11-2006, 12:52   #13
avien

teşekkürler Asiye Öngü.teşekkürler dostlar...
Old 25-11-2006, 14:38   #14
eses

Bende tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutlarım...
Old 25-11-2006, 19:09   #15
ömer adaleti

Ayfer öğretmenim siz ve sizin gibi düşünen öğretmenlerimiz olmasa halimiz nice olurdu,içinizde yanan ışığı ve derin sevgiyi o kadar iyi işlemişsinizki öğrencilerinize,yazdıkları yazılardan bunu anlıyoruz,ayrıca o kadar iyi bir öğretmensinizki Allah bile sınıfınıza bir melek gönderdi,kızım GÖKÇEN'i canımız öğretmenimiz varolun Allah eksikliğinizi vermesin,ellerinizden öpüyoruz. Gökçen'in ailesi adına sevgi ve saygılarımızla Hasan Fuat Göçer
Old 25-11-2006, 22:42   #16
Ayfer Gökçen

Varsayılan Göçer ailesine teşekkürler

Hakkımdaki düşünceleriniz için çok teşekkür ediyorum.Mesleğimi en iyi şekilde yerine getirdiğime inanıyorum.Sağlığım elverdiği sürece de bırakabileceğimi sanmıyorum.

Hasan Bey,Gökçen'in sitesindeki kutlama için de çok teşekkür ediyorum.Ben de Gökçen'e bir şeyler yazmaya çalıştım.Zor oldu ama yazdım.

Tekrar teşekkür ediyorum ve Göçer ailesine sevgilerimi yolluyorum.
Old 24-11-2007, 14:58   #17
Envanter

Saygıdeğer öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyorum. Onlar anılarımızın baş kahramanları, geleceğimizin rehberleri, istikbalimizin basamaklarında yarınlarımıza önderlik eden yegane şahsiyetlerdir
.
"Yeni nesil sizin eseriniz olacaktır." Başöğretmen Mustafa Kemal ATATÜRK.

Saygıyla ellerinizden öperim.
Old 24-11-2007, 22:53   #18
Av.H.Sancar KARACA

Varsayılan Selam Öğretmenim

DÜNYANIN BÜTÜN ÇİÇEKLERİ
"Bana çiçek getirin, dünyanın bütün
çiçeklerini buraya getirin!"
Köy öğretmeni Şefik Sınığ'ın son sözleri.

Dünyanın bütün çiçeklerini diyorum
Bütün çiçekleri getirin buraya,
Öğrencilerimi getirin, getirin buraya,
Kaya diplerinde açmış çiğdemlere benzer
Bütün köy çocuklarını getirin buraya,
Son bir ders vereceğim onlara,
Son şarkımı söyleyeceğim,
Getirin getirin...ve sonra öleceğim.

Dünyanın bütün çiçeklerini diyorum,
Kır ve dağ çiçeklerini istiyorum,
Kaderleri bana benzeyen,
Yalnızlıkta açarlar, kimse bilmez onları,
Geniş ovalarda kaybolur kokuları...
Yurdumun sevgili ve adsız çiçekleri,
Hepinizi hepinizi istiyorum, gelin görün beni,
Toprağı nasıl örterseniz öylece örtün beni.
.................
Dünyanın bütün çiçeklerini diyorum,
Okulun duvarı çöktü altında kaldım,
Ama ben dünya üstündeyim, toprakta,
Yaz kış bir şey söyleyen sonsuz toprakta,
Çile çektim, yalnız kaldım, ama yaşadım,
Yurdumun çiçeklenmesi için daima, yaşadım,
Bilir bunu bahçeler, kayalar, köyler bilir.
Şimdi sustum, örtün beni, yatırın buraya,
Dünyanın bütün çiçeklerini getirin buraya.

Ceyhun Atıf KANSU
Old 24-11-2010, 22:58   #20
gökyüzü

Ben de öğretmenlerimizin gününü kutluyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi