Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

bayi-distribütör

Yanıt
Old 20-02-2007, 17:47   #1
Av.Ebru Caner

Varsayılan bayi-distribütör

Ana firma, zaten bayisi olduğu bir firmanın sözleşmesini yenilerken, tekrar bayilik verirken, bayilik alacak alt firmanın sadece ana firmanın mallarını satmasını, başka firma mallarını satamayacağını, başka firma seyahatlerine-gezilerine katılamayacağını...vs. kısıtlamalar getirmekte, hatta benden şu kadarlık mal almazsan sana bayilik vermem demektedir. Bu durum rekabet hukukuna uygunmudur, ana firmanın alt firmaya bunları şart koşması doğrumudur?
Old 20-02-2007, 23:12   #2
Av. Bülent Sabri Akpunar

Sayın Mumcu,

İlgili konu RK'nun "Dikey anlaşmalara ilşkin grup muafiyeti tebliği"'nde düzenlenmiştir.Bu tebliğ kapsamında sağlayıcın bayiine azami satış fiyatını dikte etmesi, "seçici dağıtım sistemi" çerçevesinde münhasır bayilik vermesi ve belirli şartlar dahilinde (maksimum 5 yıl) rekabet etmeme yükümlülüğü öngörmesi mümkündür.Ancak seçici dağıtım sistminde belirli rakip satıcıların markalı ürünlerini satmama yükümlülüğü hiçbir şekilde getirilemez.
Old 21-02-2007, 15:28   #3
Av.Ebru Caner

teşekkür ederim ancak yanıtınız çok net olmadığından, daha doğrusu bu konuda yeterince bilgim olmadığından aydınlanmış değilim.teşekkür ederim
Old 21-02-2007, 17:11   #4
Av.Suat Ergin

Sayın Av.Ebru Mumcu,

Öncelikle vereceğim linkteki forumu okuyun. Orada benzer konu tartışılmıştı.

http://www.turkhukuksitesi.com/showt...hlight=rekabet

Daha sonra eğer bulabilirseniz; Yrd.Doç.Dr. Hasan İşgüzar'a ait "Tek Satıcılık Sözleşmesi" isimli kitabını edinin. Bu konuda 3-4 yıl önce kaynak araştırdım, ancak sadece bunu bulabilmiştim. Kitabın basım yılı maalesef 1989 yılıdır. Daha sonra rekabet konusunda çok gelişmeler olduysa da; tek satıcılık kavramını, benzer hangi sözleşmelerle (Mesela acente)karıştırıldığını çok iyi anlatmaktadır.

Mesajınızda sorduğunuz bütün sorulara kitaptaki bilgilere dayanarak; evet böyle bir sözleşme yapmak mümkündür. Ancak Sayın Akpunar'ın mesajında yer alan
Alıntı:
Ancak seçici dağıtım sistminde belirli rakip satıcıların markalı ürünlerini satmama yükümlülüğü hiçbir şekilde getirilemez.
şeklindeki ifade benim için de net değildir. Yazara göre mümkün ve hatta tek satıcılık sözleşmesine taraf olan tek satıcının; "Yapımcının menfaatlerini koruma yükümlülüğüne" uygun olacaktır. Ancak dediğim gibi, kitap eski basım...

Sayın Akpunar devam eder belki...

Saygılarımla
Old 22-02-2007, 10:58   #5
Av.Ebru Caner

suat bey çok teşekkür ederim yardımınız için!
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,04655004 saniyede 15 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.