Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

89/1 Haciz İhbarnamesi ile bildirilen miktar sonradan güncellenebilir mi?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-05-2012, 16:07   #1
lawyer370

Varsayılan 89/1 Haciz İhbarnamesi ile bildirilen miktar sonradan güncellenebilir mi?

Değerli meslektaşlarım,

Açmış olduğumuz bir icra takibinde borçlunun sürekli sözleşme ilişkisi olan İller Bankası'na, takip talebindeki miktar üzerinden masraflar ve ferileri hariç ibaresini de ekleyerek 89/1 Haciz İhbarnamesi gönderdik. Borçlunun alacağı olduğunu biliyoruz ve yakın zamanda hakedişinin de çıkacağını biliyoruz. Bu nedenle icra dosyasına dosyadaki güncel borcun hesaplanması ile İller Bankasına elden takipli müzekkere ile bildirilmesine ilişkin talep açtım. Ancak İcra Müdürü 89/1 daha sonradan genişletilemez bakiye miktar için yeniden 89/1 göndermeniz gerekir ve bakiye miktar için yeniden sıraya girmeniz gerekir gerekçesiyle talebimi reddediyor. ancak ben zaten anapara alacağımı 3. kişiye bildirmişim ve masraflar ve ferilerinin hariç olduğu ihtirazi kaydıyla sıraya girmişim. Aradaki bakiye miktar Asıl alacağın fer'isi niteliğinde dolayısıyla alacağın genişletilmesi sözkonusu değil. Bilmiyorum yanlış mı düşünüyorum. Değerli görüşlerinizi ve varsa Yargıtay kararlarınızı benimle paylaşırsanız sevinirim.. şimdiden hepinize teşekkürler..

İyi Çalışmalar..
Old 16-05-2012, 12:49   #2
Av.Bülent AKÇADAĞ

Değerli üstadım, bende sizinle aynı görüşteyim.

Uygulamada da birçok kez bu şekilde talep açtım ve hiçbir itirazlada karşılaşmadım. Kaldı ki 89/1 haciz müzekkeresinde de yazıldığı üzere fazlaya ilişkin hak ve alacaklar saklı tutulmaktadır. Bu sebeple faiz ve diğer feriler için yeni baştan 89/1 müzekkeresi göndermenin hiçbir mantığının olmadığı kanaatindeyim.
Old 17-05-2012, 08:32   #3
SEDAT BAYSAL

89/1.haciz ihbarnamesinde borç miktarına uygulamada çoğu kez ....TL.alacak (işleyecek faiz ve masraflar hariç) şeklinde yazılmaktadır. Oysa bu yasanın ruhuna aykırıdır. Şöyleki; haciz ihbarnamesi ile belli bir miktar para, mal vs.'nin 3.şahıs elinde olduğu iddiası üzerine yapılan bir bildirimdir. 3.şahsa bildirilen rakam'a itiraz etmemesi bu miktar kadarının elinde bulunduğunun kabulü anlamına gelir. haciz ihbarnamesinin kesinleşmesini müteakip (3.haciz ihbarnamesinin tebliğinden sonra) ben yazımda 1 lira yazmıştım ama 5 lira oldu bunu yatır demek mümkün değildir. Ancak 3.haciz ihbarnamesine rağmen parayı yatırmazsa bu tarihten sonra bu miktar için faiz işlemesi kabul edilebilir. Somut örnek vermek gerekirse; Müdürlüğümüze ait bir 2008 esaslı bir dosyada 1.200,00.-TL. takip çıkışı üzerinden 2011 yılında haciz ihbarnamesi tebliğ edilmiş, özel sözleşmeye dayalı takipte faiz oranı %120. 2012 yılında 3.haciz ihbarnamesinin tebliğini müteakip bankalardaki alacaklarının haczini talep etti ve dosya borcu kadarına haciz konulmasını istedi. Oysa haciz ihbarnamesi ile bildirilen ve 3.şahsın kabul ettiği miktardan fazlasından sorumlu tutulması yasal olarak mümkün değildir. Bu bağlamda 1.haciz ihbarnamesi ile bildirilen rakamın artırılması mümkün değildir. Aradaki farkın yeni bir haciz ihbarnamesi ile talebi gerekir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi