Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Cezayı Duyunca Hakime Kalem Fırlattı

Yanıt
Old 03-03-2007, 15:34   #1
av.sgenc

Varsayılan Cezayı Duyunca Hakime Kalem Fırlattı

Cezayı Duyunca Hakime Kalem Fırlattı;

ADANA'da babası 51 yaşındaki X ile birlikte bir kişiyi öldürüp bir kişiyi de yaraladığı iddia edilen 20 yaşındaki Y, babasına 23 yıl 4 ay, kendisine de 22 yıl 6 ay hapis cezası verilmesi üzerine mahkeme başkanına kalem fırlattı. Salonda bulunan taraflar birbirine girerken, polis, biber gazı sıkarak tarafları kontrol altına aldı.

İddiaya göre, X, oğlu Y ile birlikte 2 yıl önce eşinin trafik kazasında yaralanmasına neden olduğunu ileri sürdüğü 33 yaşındaki Z'nin işyerine 2 Mayıs 2005'de baskın yaptı. Çıkan silahlı çatışmada, tarım aletleri tamiri yapan Z öldü, ağabeyi ile saldırıyı gerçekleştiren X ve oğlu Y de yaralandı.

Adana 3'ncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde 'Kasten adam öldürmek ve yaralamak' suçundan yaklaşık 2 yıldır tutuklu yargılanan baba oğul karar duruşmasına çıktı. Y, otomobille giderken önlerinin kesildiğini belirterek, ''Araçla giderken ateş ettiler. Babamı ve kendimi korumak için ateş ettim. Öldürme kastım yoktu'' derken; babası X de, ''Oğlum bizi korumak için ateş etti. Ben bir şey yapmadım. Ben de yaralandım'' diyerek kendini savundu. Olay sırasında baba oğlu yaraladığı iddiasıyla tutuksuz yargılanan maktülün ağabeyi ise baskına uğradıklarını iddia ederek, ''Dükkanımızı silahla bastılar. Kardeşimi öldürdüler. Ben de saldırıyı defetmek için tüfekle ateş ettim'' dedi. Mahkeme heyeti, X'i 'Adam öldürmek ve yaralamak' suçlarından toplam 23 yıl 4 ay, oğlu Y'yi ise 22 yıl 6 ay, tutuksuz ağabeyi de 1 yıl hapis cezasına mahkum etti.

CEZA ÇILDIRTTI

Aldığı cezayı fazla bulan Y kendini kaybetti. Cebinden çıkardığı kalemi Mahkeme Başkanına fırlatıp, maktülün ağabeyine yumrukla saldırdı. Bu sırada duruşma salonunda bulunan taraflar da birbirine girdi. Y'yi jandarmalar güçlükle etkisiz hale getirirken. Bir polis memuru da kavgayı durdurmak için biber gazı sıktı. Gözleri yananlar kavgayı bırakarak kendilerini duruşma salonunun dışına attı. Mahkeme Başkanı, kendisine kalem fırlatan Y hakkında 'hakaret' suçundan tutanak tutarak Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

Neşet KARADAĞ (Doğan Haber Ajansı)
Old 13-03-2007, 21:20   #2
Av. R. Onur ÇINAR

olayın akışından dolayı, meşru savunma ya da haksız tehrik hallerinin varlığı anlaşılıyor. ama sonuçta bu olguların saptanması da çok güç... yargıtayımızın bu konudaki çok sayıda bozma kararı oldugu da göz önüne alınırsa bu durumun ilk derece mahkemelerinde saptanmasının ne kadar güç olduğu anlaşılır... zannedersem faillerin de mahkemeye karşı bu olguları kanıtlayamamış olduklarından kaynaklanan bi heyecanları dolayısıyla bu hareketleri yapmış olmalarını kuvvetle muhtemel görüyorum...

tabi hiç bir sebep millet adına çalışan mahkemelere saygısızlık yapma hakkı vermez
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi