Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

evlilik :(( evsizlik

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-08-2011, 16:58   #1
madure

Soru evlilik :(( evsizlik

iyi günler ben evliyim ve 1 çocuğum var,2 sene önce boşanma davası açtım.aldatma hakaret ilgisizlik psikolojik şiddet vardı.ve bunları ispat edecek çok şahidim de vardı.eşim yalvar yakar,bi daha yapmayacağını beni ailesi ile bi daha görüştürmeyeceğini(yaptıkları manevi şiddet dolayısı ile onlar la görüştüğümde hastalandığım, bir sene ağar depresyon tedavi si gördüğüm ve her karşılaştığımız da bunun nüks ettiği doktor raporu ile sabit)söyledi
vvee... barıştıkk..ancak üzerinden kısa denecek bi süre geçmiş olmasına rağmen eşim,ailesi ile görüşmediğim için psikolojik baskı yapmaya,beni onlarla görüştürmek için beni zorlamaya (hasta olduğumu bile bile..onların bana yaptıklarını,görüştüğümüz de aynen devam edeceklerini-boşatmaya yeminliler- bile bile.. kendisi sürekli zaten görüşüyor),her gün surat asıp,kavga çıkarıyor bu onları eve getirene kadar devam ettiriyor.geldiklerinde bana ağızlarına gelen hakareti edip,sabahlara kadar hakaret etseler bile bi kenara oturup gıkını çıkarmıyor.ağzımı açıp tek bi kelime söylesem bana kızıp tavır alıyor.
bu şartlarda bu evliliğin çok süreceğini sanmıyorum.benim onlarla görüşmemem mahkemede suç olur mu?eşimin bana bu şekilde davranmaya hakkı var mı?
Old 20-08-2011, 20:22   #2
üye31284

Sayın Katılımcı;

Eşinizin ailesiyle görüşmemeniz, belirttiğiniz şartlar altında ve bunları ispatlamanız koşuluyla, boşanma davasında, sizin aleyhinize değerlendirilmez.

Yine anlattığınız şekliyle, eşinizin size bu şekilde davranmaya hakkı yok. Eşinizin bu baskıları karşısında 4320 sayılı Ailenin Korunmasına Dair Kanun' dan yararlanarak; savcılık, karakol veya aile mahkemesine başvurup; size yönelik bu psikolojik şiddet içerikli hareketlerine son vermesine dair karar alabilirsiniz.

Eşinizin ve/ya ailesinin, hakaretleri nedeniyle de cezalandırılmaları için suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

Haklarınızı bir avukatın doğrudan vekilliği aracılığıyla kullanmanız menfaatinizedir.
Old 21-08-2011, 23:17   #3
Konuk

Varsayılan peki..

bu delillerim ben de ilk dava açtığım da mevcut idi,üzerinden 6 ay geçince yada affedince aynı deliller kullanılamaz diye bi bilgim var (ne kadar doğru tam bilmiyorum amaa)bu beni zor durumda bırakır mı?
Old 22-08-2011, 05:12   #4
üye31284

Alıntı:
Yazan Konuk
bu delillerim ben de ilk dava açtığım da mevcut idi,üzerinden 6 ay geçince yada affedince aynı deliller kullanılamaz diye bi bilgim var (ne kadar doğru tam bilmiyorum amaa)bu beni zor durumda bırakır mı?

Davadan feragat etmeyip dosya sadece işlemden kaldırılmış bile olsa, bu; eşinizi affettiğinizin göstergesi olacağından, ancak bu tarihten sonraki sebepler ve yinelemeler boşanma davasında ileri sürülebilir; dolayısıyla deliller de yeni sebeplere ilişkin olmalıdır. Aksi bir durum varsa sizi zor durumda bırakır, ispatlanamayan hiç bir iddianın da değeri yoktur.

Sayın katılımcı, bazı ince nüanslar var ve bunların dosyanız incelenerek, doğrudan anlatımlarınızla bir avukat tarafından değerlendirilmesi şart. Bir avukatın danışmanlık ve vekillik hizmetini doğrudan almanız menfaatinizedir...
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi