Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Eşimin ilk eşi çocuğu kullanarak bize zarar vermeye çalışıyor

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-04-2011, 18:29   #1
Konuk

Varsayılan Eşimin ilk eşi çocuğu kullanarak bize zarar vermeye çalışıyor

Eşim,2002 tarihinde evlendiği eşinden bir çocuğu olup,2006 yılında anlaşmalı olarak boşanmış.Velayet annede kalmış ve çocuk için 250TL nafaka ödenmesine karar verilmiş.Sadece hafta sonları ve yazın 1.5 ay süre babaya görme süresi verilmiştir.Anne babayla sözlü olarak anlaşma yapıp çocuğun nafakasını istemediğini yalnızca okul masrafının ödenmesini talep etmiştir.Özel bir okulda okuyan çocuğun senelik 15.000TL'lik masrafı aile desteği ile ödenmiştir.Bu düzen 2009 senesine kadar böyle devam etmiştir.2007 yılında anne tekrar evlenmiştir.2009 yılında evlenmemizin birkaç ay sonrasında eski eş, önceleri çocuğu bana karşı doldurarak aramızdaki ilişkiyi büyük ölçüde zarara uğratmış ve devamlı telefonlarla huzursuzluk vermiş sonrasında da eşimle yaptıkları sözlü anlaşmayı hiçe sayıp eski nafakaların toplamı için icra takibine başvurmuş sonuç olarak toplu olarak bu parayı almıştır.Sonrasında açılan davayla Beykoz aile mahkemesinin verdiği kararla iştirak nafakasını 400TL'ye yükseltmiştir.Biz bu parayı her ay muntazam öderken, 2010 Ağustos ayında anne yeni eşi ve çocuğu da alarak bir anda Urfa'ya taşınıyor.Hemen ardından çocuğun nafakasının yeni yaşamına göre düzenlenmesi talebiyle nafaka arttırımı için dava açılıyor ve aylık 1.250TL talep ediliyor.Eşim şu an işsiz olduğu için bunu ödememiz mümkün değil.Ve çocukla ilişkilerimizin kötü olduğunu iddia edip psikolog ile görüştürülmesi talep ediliyor.Çocuk şu an 7 yaşında.Bu dava halen sürmekte ve dava Hazirana ertelenmiş durumda.Şu anda eşimin ikinci çocuğuna hamileyim ve yine dün gelen henüz sebebini henüz bilmediğimiz bir icra talebi geldi yine eski eşinden.Ben artık yaşadığım gerilime dayanamayıp bir kanama geçirdim.Benim sorum şu bütün bu yaşadıklarımızla, eşimin eski eşi için aile birliğimizi sarsmaya başlaması ve benim sağlığımı tehlikeye atıp sürekli rahatsızlık verdiği için birşey yapabilir miyim? Bu durumu durdurabilecek daha iyi bir yol var mı?
Old 15-04-2011, 00:11   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

1-Çocuk için nafaka konusu her zaman yargıda tartışma konusu yapılabilir.Karar tarafların değişen ekonomik durumları ve ihtiyaçlarına göre yeniden oluşturulabilir.

2-Nafaka yükümlüsü nafaka ödeyecek durumda değilse veya nafakanın azaltılmasını gerektirir mali değişiklikler varsa öncelikle nafakanın azaltılması/kaldırılması davası açmalıdır.Aksi halde sadece işsiz olmak nafaka ödememe hakkını vermez.

3-Nafaka ödememek suçtur.Ödenmeyen aylar için alacaklı icra mahkemesine başvurabilirve cezalandırma talep edilebilir.Ceza,ancak borç ödenince veya karşı taraf feragat ederse ortadan kalkar.

4-Sözlü anlaşmalar mahkeme kararının zorlayıcı etkisini ortadan kaldırmaz.Nafaka yerine okul parasının ödenmesi nafaka yükümlülüğünü de kaldırmaz.Toplu ödeme de nafaka borcunun ödemesi yerine geçmez.Söz uçar yazı kalır ilkesi gereği yapılan her anlaşmanın güvenceli veispata yarar biçimde yazılı yapılması uygun olur.

5-Karşı tarafın icra takiplerinde taraf siz değilsiniz.Bu nedenle eşinize yapılan takip sebebi ile sizin başvurabileceğiniz bir yasal olanak olduğunu düşünmüyorum.

Yukarda açıklananlar genel bilgilerdir.Özel durumunuzu bir avukattan doğrudan yardım alarak değerlendirmeniz uygun olacaktır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi