Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Bayan Avukatların mesleki anlamda yaşadığı zorluklar neler?

Yanıt
Old 13-06-2007, 13:30   #31
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Anladığım ve genelleyebildiğim kadarıyla; ortalama halk gözünde ilk bakışta iyi avukat; İRİ-YARI, YAŞINI BAŞINI ALMIŞ, KODAMAN, ASIK SURATLI BİR TİP maalesef ki.. Hani hukuki bilgisine falan bakılmaz, astığı astık, kestiği kestik olsun yetiyor bu durumda.

Halkımız, vurdulu kırdılı filmleri de çok seviyor. İlginç bir milletiz. Ama İRİ YARI AVUKATI iyi avukat kabul eden anlayış beni dakikalarca güldürdü.
Old 13-06-2007, 16:27   #32
dilekgulsen

Ben avukatlıkta kadın - erkek ayrımının tek sebebinin eski zamanlardan kalma kökleşmiş düşüncelerin mirası olduğunu düşünüyorum. yıllar öncesinde kızlar okutulmadığı için diğer mesleklerde olduğu gibi avukatlık mesleğinde de erkekler baskın çoğunluktu. zamanla şartlar değişmeye başladıkça ve kadınlar da çalışma hayatında yeriniş aldıkça avukatlıktada bayanların sayısı arttı ama erkek avukat hegamonyası devam etti. ama artık bunun değiştiğine inanıyorum. değişmediğini düşünenler varsa hala eski düşüncelerden kurtulmayı başaramamış olanlardır. bana göre avukatlıkta önemli olan pratik zekaysa bunun kadın - erkek dağılımı diye birşey yoktur. avukatlığı icra etmeye başlamış olan herkes kadınıda erkeğide belli bir zeka seviyesine sahiptir. önemli olan bunu kullanmayı başarabilmektir ki bununda kadın veya erkek olmakla hiçbir ilgisi yoktur. diğer meslektaşlarımın belirttiği gibi ancak uygulamada (haciz..vs) erkek olmanın biraz faydası olabilir ancak. hatta kadınlar daha sormluluk sahibi ve titiz oldukları için dahada başarılı olabilirler hatta olanlarda mevcuttur.
Old 13-06-2007, 16:32   #33
persona

ben asil o o ifadedeki KODAMAN ne demek onu anlayamadim birisi soylerse cok mutessekkir olacagim

asil benim bahsetmek istedigim konu dunyada genel olarak calisma hayatinda kadin erkek esitsizligi...

bugun demokratik ve gelismis ulkelere bile baktigimizda maalesef hala kadinlar is hayatinda erkeklerin gerisinde, bugun dunyanin en buyuk yiyecek saticisi amerikan WAL-MART ozellikle kadin iscileri tercih ediyor neden cunku daha az ucret oduyorlar, ama bakin ust duzey yoneticilerine yuzde doksan erkek... Ingilterede hala kadinlar erkeklerden daha az para kazaniyorlar, ve tum kadinlarin ortak sikayeti gorummez bir tavanin varligi yani firma icinde bir kadinin yukselebilecegi yer SINIRLI, bu camdan tavani gecmek cok cok zor... japonya da bir tane ust duzey kadin yonetici goremezsiniz, hatta soylenen o ki buyuk firmalarin en ust katlarinda kadinlar tuvaleti bile yokmus... kadin haklari konusunda en gelismis ulkeler yapilan arastirmaya gore iskandinav ulkeleri, bu ulkelerde calisan kadinlarin ev erkegi kocalarini gormek, ve parlamentolarinda esit sayida kadin milletvekili gormek cok olasi...ispanyada bu anlamda cikan en son yasaya gore siyasi partilerin belli oranda kadin aday gostermeleri zorunlulugu getirilirken, kadinlara dogum nedeniyle 1 yila kadar maasli izin verilmesi yasalasti...

butun bu veriler dunyada genel olarak hala kadinlarin calisma hayatinda erkeklerin gerisinde goruldugunun gostergeleri... ancak bu gorusun cok cok yanlis oldugu yine yapilan arastirmalarla ortaya cikmis durumda, ve yayinlanan kitaplara ve gazetelerdeki yazilara bakacak olursaniz bu sacmaligin sona ermesi icin bu toplumlar ellerinden geleni yapiyorlar... cunku kadinlarin ekonomilerine ve siyasal sistemlerine katkilarinin cok cok buyuk oldugunun farkindalar...

bizim toplumumuzda durum daha vahim bence ve kadin hukukcularimizin karsi karsiya kaldiklari sey bu anlamda aslinda, bu eskimis , bugun hicbir gecerliligi olmayan sacma dusuncelerin uzantilari sadece... kadinlar birakin bizimle esit olmayi bircok anlamda bizden cok ustun yanlari var,...

Avukat olarak calistigim donemde hep rastladigim ilkel bir olayi hemen sormak istiyorum , neden acaba, belli avukat meslektaslar ozel olarak is ilani verirken BAYAN AVUKAT , ilani verirler (ozellikle erkek avukatlar)... ben boyle bi sacmaligi burada hicbir zaman rastlamadim, zaten bu cinsiyet ayirimina girer (kanunen yasak zaten burda) bence bu ilani verenler ya kadin avukatlarin daha az ucret alarak calisacaklari konusunda bir onyargiya sahip, ya da baska benim bilmedigim birseyler var kafalarinda...
bu ilanlara biz erkek avukatlar kadar bence kadin avukatlarda tepki gostermeli ,ve nedenini daha basta sormalilar bence... bence bu ilkel durum, bu buro tipi avukatlik denen sistemin sacmaliklarindan birisi , cinsiyet ayrimciligina cok kolay olanak veriyor...

saygilar.
Old 13-06-2007, 16:43   #34
dilekgulsen

sayın persona durumu çok güzel açıklamışsınız. ülkemizin avrupa ülkelerine göre daha az gelişmiş olduğu söylenir her zaman. avrupa ülkelerinde bile her ne düşünce ile olursa olsun kökleşmiş eski zihniyetler devam ediyorsa kendi ülkemizi düşünmek bile istemiyorum. ama yinede eskiye oranla bu konudaki sabit fikirlerinde aşılmaya başladığına inanıyorum. nasıl ki yıllar öncesinde durum daha vahimken şimdi biraz daha iyiyse ( kötünün iyisi ! ) zamanla iyileşmeye devam edecektir. ama sizin bahsettiğiniz farklı düşüncelerle özellikle BAYAN AVUKAT ilanları sanırım hiç bir zaman bitmeyecektir ama önününün alınması ve engellenmesi gerekir.
Old 19-06-2007, 22:20   #35
Defi-Def

Ardahanda davalarına baktığım bir müvekkilim yıllar geçti aradan ama bana hala avukat bey demekten vazgeçmedi. Adımın erilliğinden olsa gerek AHİM deki yazışmalarımda da uzun süre bay.....diye yazıştılar benimle. Neyse ki en sonunda canıma tak etti de lütfen madam diye yazın dedim durumu düzelttik. Geçenlerde de bir meslektaşımla tartıştık bu meseyi, kendisi bayanların iyi avukat olamayacağını "istisna sayılabilecek örneklerin" de bu düşüncesini değiştiremeyeceğini canla başla savundu.Anladım ki ( hem de uzun uzun düşünüp anladım(!))erkek egemen toplumun bakışı bu. Ama benim umudum var.
Old 14-10-2007, 21:11   #36
avzelihaholat

Alıntı:
Yazan köktaş
Sayın arkadaşlar tüm yorumları okudum.Herkese saygım sonsuz ama ne olursunuz artık şu kadın erkek ayrımından vazgecelım.Kaçıncı yüzyılda yaşıyoruz.elbette kadınlar da erkekler kadar bu meslekte basarılılar.Hatta daha fazla güven sağlıyorlar diyebilirim.Erkeğin kadına olan üstünlüğü asla beyinsel olamaz.Olsa olsa fizikseldir.Bunu hiç unutmayalım.herkese meslek hayatında basarılar diliyorum..
size katılıyor ve tebrik ediyorum bence de ayrım sadece fiziksel olarak var yoksa kadınlarda erkekler kadar başarılı bu meslekte.
Old 15-10-2007, 16:41   #37
imge_nil

Önemli olan cinsiyet değil, işi yapabileceğimize karşımızdaki inandırmaktır bence.Yani olabildiğince GENİŞ olmak lazım diye düşünüyorum.
Old 25-03-2008, 00:40   #38
AyEm67

Bence bir avukat işini iyi takip ediyorsa, kendinden eminse, duruşuyla karşısındakine güven veriyorsa,bay yada bayan olma konusunda zorluk yaşayacağını sanmıyorum. Böyle bir şey hiç duymadım.
Hiç kimse sırf erkek diye; disiplinsiz çalışan, işini takip etmeyen, sorunlarına çözüm bulmasını bilmeyen bir avukatı tercih etmez...
Old 26-03-2008, 16:28   #39
ozlemdurucan

öğrenci olmama rağmen çeşitli hukuk bürolarında çalıştım ki hala daha çalışıyorum. bir çok yerde avukat hanım diye hitap ediliyor.tek zorluğu ise hacizlerde yaşadım borçlu erkek karşısında genç ufak tefek bi bayan ...düşünün artık!

fakat bunun dışında bayan avukatların mesleklerinde karşılaşabileceği başka bir zorluk var mıdır?onu bilemiyorum. ancak bayan olmak benim düşünceme göre bir dezavantaj olmadığı için çokta zorlanacak birşey olduğunu düşünmüyorum:
Old 26-03-2008, 18:12   #40
tuval2310

Mutlu

Bazen icra dairelerinde epeyce yüksekte olan dosyaların alınması konusunda ben çok sorun yaşıyorum mesela Bu durumda yardımsever erkek arkadaşlardan yardım alıyorum..Tabi bu durumun tam tersi de sorun benim için yerle sıfır olan raflardaki dosyalar da zorluyor beni
Old 27-03-2008, 19:54   #41
caner87

Ben en çok şuna sinir oldum, telefonda ya da yüz yüze yaptığım konuşmalarda arada sırada karşıdaki kişi sinirlenince ya da heyecanlanınca veyahut dalgınlıkla bana
"avukat bey" diye hitap ediyor.
Acaba hiç bir bey avukata aynı gerekçelerle "avukat hanım" diyen olmuş mudur, dil sürçmesi netice itibari ile ve temelinde mesleğe erkeklerin yakıştırılmış olması yatıyor
-bilinçaltı bazen plan yapar- şeklinde diye düşünüyorum,,
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi