Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM) Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM), THS Hasta Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece hasta haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [HASDEM Portalı]

Emeklilik-Malulen veya normal

Konuyu Kilitleyin
Old 01-11-2010, 12:08   #1
Konuk

Önemli Emeklilik-Malulen veya normal

Merhaba,

konuyu doğru yeremi açtım bilmiyorum yardımlarınızı rica ediyorum.

1980 doğumluyum 4 yaşında geçirdiğim adı konamayan bir rahatsızlıktan ve yanlış tedavilerden dolayı engelliyim 1992 yılında ilk ameliyatımı oldum, kalçamı dondurdular. bu şekilde yaşamaya devam ettim, okuldan sonra iş hayatı başladı sürekli çalıştım bu tarih itibarıyle 2727 gün prim ödemem var 2002 yılından beri sigortalıyım sağlığım elverdiğince fakat 2003de bir ameliyat ve 2008-2009 olmak üzere 5 ameliyat daha oldum ve artık çalışırken çok zorlanıyorum. iki kalçama protez takıldı. masabaşı olarak çalışıyorum malulen emekli olma şansım nedir bilgi verebilirmsiniz ?
Old 01-11-2010, 19:58   #2
Adli Tip

Sayın Konuk,

Maluliyet oranınız nedir, biliyor musunuz?
Bu konuda verilmiş bir sağlık kurulu raporunuz var mı?

Ayrıca, malulüllük oranınız, sigortalı olmadan önce de aynı mıydı?

Sorunuza cevap verebilmek için, en azından bunların bilinmesi gerekir.

İlgili Yasa hükmü şu şekildedir:

Alıntı:
Sigortalının veya işverenin talebi üzerine Kurumca yetkilendirilen sağlık hizmeti sunucularının sağlık kurullarınca usûlüne uygun düzenlenecek raporlar ve dayanağı tıbbî belgelerin incelenmesi sonucu, çalışma gücünün veya iş kazası veya meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün en az % 60'ını kaybettiği Kurum Sağlık Kurulunca tespit edilen sigortalı, malûllük sigortası bakımından malûl sayılır.

Ancak, sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten önce sigortalının çalışma gücünün % 60'ını kaybettiği önceden veya sonradan tespit edilirse, sigortalı bu hastalık veya özürü sebebiyle malûllük aylığından yararlanamaz.

Saygılarımızla,
Old 02-11-2010, 12:10   #3
Atahun

Alıntı:
Yazan Konuk
Merhaba,

1980 doğumluyum 4 yaşında geçirdiğim adı konamayan bir rahatsızlıktan ve yanlış tedavilerden dolayı engelliyim 1992 yılında ilk ameliyatımı oldum, kalçamı dondurdular. bu şekilde yaşamaya devam ettim, okuldan sonra iş hayatı başladı sürekli çalıştım bu tarih itibarıyle 2727 gün prim ödemem var 2002 yılından beri sigortalıyım sağlığım elverdiğince fakat 2003de bir ameliyat ve 2008-2009 olmak üzere 5 ameliyat daha oldum ve artık çalışırken çok zorlanıyorum. iki kalçama protez takıldı. masabaşı olarak çalışıyorum malulen emekli olma şansım nedir bilgi verebilirmsiniz ?

Sayın Konuk;

5510 sayılı yasanın sizi ilgilendiren bölümü aşağıdadır.

Malül sayılma

Madde 25-(Değişik: 17/4/2008 - 5754/13 md.)

Sigortalının veya işverenin talebi üzerine kurumca yetkilendirilen sağlık hizmeti sunucularının sağlık kurullarınca usulüne uygun düzenlenecek raporlar ve dayanağı tıbbi belgelerin incelenmesi sonucu, 4 ncü maddenin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentleri kapsamındaki sigortalılar için çalışma gücünün veya iş kazası veya meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün en az %60' ını, (c) bendi kapsamındaki sigortalılar için çalışma gücünün en az % 60' ını veya vazifelerini yapamayacak şekilde meslekte kazanma gücünü kaybettiği Kurum Sağlık Kurulunca tespit edilen sigortalı malül sayılır.

Ancak, sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten önce sigortalının çalışma gücünün % 60' ını veya vazifesini yapamayacak derecede meslekte kazanma gücünü kaybettiği önceden veya sonradan tespit edilirse, sigortalı bu hastalık veya özrü sebebiyle malüllük aylığından yararlanamaz.

Malüllük sigortasından sağlanan haklar ve yararlanma şartları

Madde 26-
Malüllük sigortasından sigortalılara sağlanan hak, malüllük aylığı bağlanmasıdır. Sigortalıya malüllük aylığı bağlanabilmesi için sigortalının;
a.) 25 nci maddeye göre malül sayılması,
b.) (Değişik : 17/4/2008 - 5754/14 md.) En az 10 yıldan beri sigortalı bulunup, toplam olarak 1800 gün veya başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malül olan sigortalılar için ise, sigortalılık süresi aranmaksızın 1800 gün malüllük gün malüllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olması,

Çok geçmiş olsun.
Old 02-11-2010, 12:30   #4
Atahun

Alıntı:
Yazan Konuk
Merhaba,

Sayın Konuk ; Konuyu daha iyi anlayabilmeniz için, yukarıdaki mesajımda geçen 4 ncü maddenin açıklaması aşağıdaki şekildedir.

Sigortalı sayılanlar
MADDE 4- (Değişik: 17/4/2008-5754/2 md.)
Bu Kanunun kısa ve uzun vadeli sigorta kolları uygulaması bakımından;
a) Hizmet akdi ile bir veya birden fazla işveren tarafından çalıştırılanlar,
b) Köy ve mahalle muhtarları ile hizmet akdine bağlı olmaksızın kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlardan ise;
1) Ticarî kazanç veya serbest meslek kazancı nedeniyle gerçek veya basit usûlde gelir vergisi mükellefi olanlar,
2) Gelir vergisinden muaf olup, esnaf ve sanatkâr siciline kayıtlı olanlar,

Tekrar çok geçmiş olsun.
Old 03-11-2010, 08:44   #5
Konuk

Afedersiniz engel oranın yazmayı unutmuşum, oranım (ilk ameliyat olduğum zaman alınan) %40 olarak verilmişti işçi bulma kurumuna kayıt yaptırırken bu şekilde kayıt yapıldı.
daha sonra çalışmaya başlayınca özel vergi indirimi içinde başvurdum erken emekli olabilmek için.

şuan diğer olduğum ameliyatlardan sonra oranım yükseldi ama henüz raporu güncelletmedim, çünkü emekiliği düşünmüyordum ama sağlık kötüye gidince artık yapamıyorum. şuan için tahminim % 65 civarı bir rapor alabilirim gibi çünkü bir ayağımdada 7.5 cm kısalıkta var
Old 03-11-2010, 11:46   #6
Atahun

Sayın Konuk ; Yukarıdaki mesajınızdan 3 ncü derecede (%40-59) özürlü olarak işe (sigortalı) başladığınızı anlıyorum.
Kendiniz veya işvereninizin SGK.' nun sağlık hizmeti sunucusuna başvurması halinde, özürlülük durumunuzun yeniden tespiti veya malülen emekli olup olamayacağınızın kararını talep edebilirsiniz.
Old 08-11-2010, 19:07   #7
Konuk

nelerle uğraşırken nelerle karşılaşıyor insan ..

2.5 yıldır çalıştığım işverenin erken emeklilik için olan özel vergi indirimi beyanımı işe girerken bildirmeme rağmen ödemedğini öğrendim.

deftarlıktan tekrar yazı getirmem gerekiyormuş vergi indirimi alabilmem için..

bu nasıl dünya çalışmak istiyoruz sağlık izin vermiyor,
emekli olmak istiyoruz devlet izin vermiyor..

3. sınıf insan muamelesi görmeye devam anlaşılan ):
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi