Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Velayeti annede olan çocuğun tedbiren babaya verilmesi

Yanıt
Old 19-05-2010, 23:30   #1
av.cgoksen

Varsayılan Velayeti annede olan çocuğun tedbiren babaya verilmesi

Değerli Meslektaşlarım
Müvekkil ile karşı taraf boşanmışlar,14 yaşındaki müşterek çocuğun velayeti anneye verilmiştir.
Ancak çocuk anneden şiddet gördüğünü iddia ederek annesinden şikayetçi olmuştur.Bunun üzerine babanın talebine rağmen çocuk babaya değil,çocuk sığınma evine teslim edilmiştir.
Baba velayet davası açmayı düşünmekte ancak en kısa sürede çocuğun velayetinin kendisine verilmesini talep etmekte.Dava açmadan önce ihtiyati tedbir niteliğinde çocuğun velayetinin tedbiren babaya verilmesini talep edebilirmiyim?
Ya da babanın çocuğu sığınma evinden almasını ne şekilde sağlayabilirim?Savcılığa başvuru yapılabilir mi bu hususta?
Yardımcı olursanız çok sevinirim.Saygılar..
Old 20-05-2010, 07:11   #2
av.humk

Babanın sosyal ekonomik,kültürel durumu 14 yaşındaki bir çocuğa bakacak düzeyde mi? Konuyu biraz açarsanız iyi olacak diye düşünüyorum..
Old 20-05-2010, 09:29   #3
AV. İLKER VURAL

Velayetin taraflardan hangisine verileceği konusundaki ölçü çocuğun menfaatidir. Yani burada çocuğun menfaati velayetin babaya verilmesini gerektiriyorsa olumlu bir sonuç alınabilir.

HUMK. m.101 ‘’ Yargıç iki taraftan birinin istemiyle davanın açılmasından önce veya sonra ……………… ayrılık ve boşanma davası üzerine Medeni Kanun gereğince geçici önlemlerin alınmasına karar verebilir. ‘’
Old 20-05-2010, 10:50   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av.cgoksen
Değerli Meslektaşlarım
Müvekkil ile karşı taraf boşanmışlar,14 yaşındaki müşterek çocuğun velayeti anneye verilmiştir.
Ancak çocuk anneden şiddet gördüğünü iddia ederek annesinden şikayetçi olmuştur.Bunun üzerine babanın talebine rağmen çocuk babaya değil,çocuk sığınma evine teslim edilmiştir.
Baba velayet davası açmayı düşünmekte ancak en kısa sürede çocuğun velayetinin kendisine verilmesini talep etmekte.Dava açmadan önce ihtiyati tedbir niteliğinde çocuğun velayetinin tedbiren babaya verilmesini talep edebilirmiyim?
Ya da babanın çocuğu sığınma evinden almasını ne şekilde sağlayabilirim?Savcılığa başvuru yapılabilir mi bu hususta?
Yardımcı olursanız çok sevinirim.Saygılar..

Anlaşıldığı kadarıyla TMK 347 inci madde gereğince usulüne uygun olarak alınmış bir "koruma kararı" olmamasına rağmen işgüzar birileri tarafından bu tür bir uygulama yapılmıştır. Ben olsam velayetin değiştirilmesi davası açar, tedbiren velayetin müvekkile verilmesini talep eder; dava dilekçesi ve TMK'nunu yanıma alır, çocuğun bulunduğu sığınma evi yetkililerine( yerleştirme kararını alan başka bir merci ise ona da) bir dilekçe ile başvurup; çocuğun müvekkile teslim edilmemesi halinde suç duyurusunda bulanacağımı bildirirdim.

Velayetin değiştirilmesi davasında belki hakim, taraflar ve özellikle çocuk dinlenmeden, deliller toplanmadan bir karar vermeyecektir. Bu arada C.Savcılığına ve/veya Çocuk Mahkemesine müracaat ederek gerekli önlemlerin alınmasını da talep etmek mümkün.
Old 20-05-2010, 11:07   #5
av.cgoksen

Anlaşılamaz bir şekilde çocuk halen sığınma evinde tutulmakta.Bir de yine anlamadığım bir şekilde çocuk okula dahi gönderilmemekte.
Hepinize çok teşekkür ederim cevaplarınız için.Sayın Suat Bey önerdiğiniz yolu izlemeye çalışıcam.
Bu arada baba babaanneyle birlikte yaşamakta,3 katlı binanın alt katında da hala oturmakta ve çocuk da babayla yaşamak istemekte.Babanın sosyal durumu uygun olduğu halde neden kendisine teslim edilmediğini bir türlü çözebilmiş değilim.
Old 23-05-2010, 22:44   #6
av.cgoksen

Önceki mesajımda çocuğun neden sığınma evinde tutulduğunu anlayamadığımdan bahsetmiştim.Sanırım şimdi anlıyorum
Şayet çocuk babaya teslim edilmiş olsa idi anne velayete ilişkin ilama dayanarak çocuğu istediği şekilde geri alabilecekti.
Şimdi Savcılıktan öncelikle anne aleyhine koruma kararı alınmasını daha sonra çocuğun babaya teslim edilmesini talep edeceğim.Umarım işe yarar.
Old 24-05-2011, 15:10   #7
av.aslıyoldaş

sayın meslektaşım çok benzer bir durumu ben de yaşıyorum, çocuğu nasıl teslim aldığınızı sorabilir miyim?
Old 26-09-2014, 11:15   #8
seyitsonmez

Alıntı:
Yazan av.aslıyoldaş
sayın meslektaşım çok benzer bir durumu ben de yaşıyorum, çocuğu nasıl teslim aldığınızı sorabilir miyim?

Şuan aynı problemin yaşandığı bir dava içerisindeyim. Ne oldu sonuç?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi