Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanabilmek için lütfen bana yol gösterin

Konuyu Kilitleyin
Old 13-06-2007, 01:06   #1
sermelzey

Önemli Boşanabilmek için lütfen bana yol gösterin

Merhaba Arkadaşlar. Öncelikle bizleri dinleyip anlamaya

çalışarak gösterdiğiniz ilgiye çok teşekkürler.

Ben 29 yaşındayım. 2002 yılında evlendim ve bu

evliliğimden 5 ve 2 yaşlarında iki kızım oldu. Eşim 47

yaşında ve gerek aramızdaki yaş farkı gerekse kültür

farkımız dolayısıyla bir şekilde çok güzel başlayan

ilişkimiz gitgide çıkmaz bir hale geldi. Ben yoluna

girebilmesi adına inanın tüm yolları denedim fakat sonuç

alamadım. Belkide insanları belli bir yaştan sonra

değiştirebilmek ya da birşeyleri kabul ettirmek çok zor

oluyor. İkinci çocuğumu çok yanlış bir düşünceyele belki

birşeyler yoluna girebilirmi diye yaptım fakat herşey

daha kötü oldu. Çok utanarak şunu öncelikle sormak

istiyorum. Ben güzel bir bayan sayılırım fakat eşim

benimle birlikte olmuyor. 6 yada 7 ayda bir oda benim

inanılmaz bir ısrarımla gerçekleşiyor. Buda beni

inanılmaz bir psikolojik bunalıma sokuyor. Eşim çok

kıskanç ve beni tek başıma kapı dışarıya bile çıkarmıyor.

Eşimin maddi durumu çok iyi. Bir villada oturuyorum

havuzlu falan fakat girmek bile yasak. Bizimle hiç

ilgilenmiyor ve sürekli kafasında ürettiği şeylerle beni

namussuzlukla suçluyor. Kayınvalidem bir ruh hastası ve

yıllardır tedavi görüyor. Eşimin kardeşide sürekli yüksek

dozda depresan ilaçlar kullanıyor. Ben eşimi hala seviyor

sayılırım ama artık onunla yaşayamıyorum hergün ağlıyor

hergün biraz daha bitiyorum. Ruh sağlığmın kesinlikle

bozulmasından korkuyorum. Psikolojık olarak beni çok

etkiliyor. Mesela son 4 yılda casıno yani yurtdışına

gidiyoruz kumarda 700.000 dolar para kaybetti ve her

kaybedişinden beni sorumlı tutuyor. Çok bunaltıcı bir

hayat yaşıyorum. Çocuklarımı bir arad aynı çatı altında

nekadar tutmak istesemde ben daha fazla dayanamıyorum.

Eşim çok kurnaz ve akıllı bir adamdır ve şu anda ben

boşanma falan düşündüğümü anlıyor. Üzerine bir şirket yo

fakat malı var. Ben ve çocuklarım lüks bir hayat yaşıyor

sayılırız ayrıldığımız zaman bunları çocuklarıma veremez

ve daha bunalıma girermiyiz diye korkuyorum. Okadar

farklı bir adamki beni mahkemede haksız çıkarmak için

parayla adam bile kiralar. Benim boşanmaya kalktığımda

bana mahkeme ne gibi olanalar sağlar ne gibi maddi imkan

sağlar yada bni neler bekliyor. Mahkemeyi benim açmam

benim için dezavantaj olurmu? Benimle birlikte olmaması

ayrılma sebebi olabilirmi? Yazacak çok şey var belki ama

tamda kendimi anlatamamış olabilirim ama sizlerden görüş

ve bilgilerinizi almak istiyorum ne yapmam lazım?

Şimdiden teşekkürler.
Old 13-06-2007, 08:52   #2
av.semire nergiz

Sizin yaşamınıza dair anlattıklarınızdan yola çıkarak aile içi şiddetin ekonomik, psikolojik ve cinsel türlerini yaşadığınızı maalesef çok net olarak söyleyebiliriz.

Herkesçe de kabul gördüğü üzere ,kadına yönelik şiddet;kadının fiziksel,cinsel veya psikolojik zarar görmesiyle veya acı çekmesi ile sonuçlanan veya sonuçlanması muhtemel olan bu tip hareketlerin tehdidini,baskıyı veya özgürlüğün keyfi engellenmesini de içeren, ister toplum önünde ister özel hayatta meydana gelmiş olsun cinsiyete dayalı hertürlü istenmeyen davranış ve tutumları ifade etmektedir.

Eşinizin sizinle birlikte olmaması elbette ki normal bir davranış olarak kabul edilemez ve bu durum aile birliğinin korunması anlamında eşiniz açısından bir kusurdur.Açacağınız boşanma davasında şiddetli geçimsizliğinizin bir sebebi olarak diğer anlattığınız kıskançlık,kumar gibi kötü yaşama alışkanlıklarının yanında bu hususu da gösterebilirsiniz.

Açacağınız veya eşinizin sizin aleyhinize açacağı boşanma davasında gerek kendiniz ve gerekse de çocuklarınız için nafaka,kendiniz için ise maddi manevi tazminat haklarınız bulunmaktadır.

a)Tedbir Nafakası: Dava müddetince hem çocuklar ve hem de kendiniz için tedbir nafakası talep edebilirsiniz.Bu nafaka davada boşanma kararı verilmesi halinde çocuklar açısından iştirak ve kendiniz açısından da yoksulluk nafakası olarak devam etmesini mahkemeden talep etmelisiniz.Nafakanın miktarına ise, eşinizin geliri, ekonomik-sosyal durumu, ihtiyaçlarınız, sizin sosyo-ekonomik durumunuza göre hakim karar verecektir. Çocuklar ileride reşit olsa bile öğrenim görüyorlarsa iştirak nafakası almaya devam edeceklerdir.

b)Maddi Tazminat:Evlilik ve boşanma nedeniyle kişisel mali durumunuzda olumsuz bir değişiklik meydana geldiyse buna mukabil bir tazminatı talebe hakkınız vardır.

c)Manevi Tazminat:Eşininiz kusurlu davranışları nedeniyle maruz kaldığınız acı ve ıstıraplara ve üzüntüye karşılık uygun miktarda bir tazminat talep edebilirsiniz.

d)Gayrimenkul:Eğer 01.01.2002 tarihinden sonra alınmış ve ancak eşinizin üzerine herhangi bir malvarlığı var ise bunu özellikle mahkemede belirtin ve nekadar pay hakkınız olduğunu düşünüyorsanız dilekçenizde belirtin.Eşinizin mal varlığı fazla olduğu halde resmiyette başka kişilerin üzerinde görünüyorsa bunları da mahkemede belirtin.

Boşanma davanızı açabilmek ve diğer işlemleri sağlıklı yürütebilmek için bir avukattan profesyonel yardım almanızı ve ancak kişisel olarak maddi durumunuz elvermiyorsa baronun Adli Yardım hizmetinden faydalanmanızı tavsiye ederim.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi