Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

hukuki haklarımı merak ediyorum

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-05-2007, 08:27   #1
konuk

Varsayılan hukuki haklarımı merak ediyorum

mrb ben 8 yıldır eşimden ayrı yaşıyorum,bu evlilikten 2 kızım var 13ve10 yaşları babaları 8 yıldır maddi yardım yapmıyor ve boşanmayı oda bende açmıyorum ama şimdi 8 yıldır ayrılmamıza vesile olan bayandan çocukları olacak ve boşanmaya karar verdi, tabi bende boşanmak istiyorum benim boşanmada hukuki olarak haklarım nelerdir mahkemede ne yapmamı önerirsiniz.Çocuklarımıda istiyor ama ben veremem bununlada ilgili yardımcı olursanız sevinirim.maddi haklarım olabilirmi saygılarımla iyi çalışmalar.
Old 16-05-2007, 09:28   #2
av.semire nergiz

Açacağınız veya eşinizin sizin aleyhinize açacağı boşanma davasında gerek kendiniz ve gerekse de çocuklarınız için nafaka,kendiniz için ise maddi manevi tazminat haklarınız bulunmaktadır.Şöyle ki;Maddi-manevi tazminat ve nafaka talepleri:

a)Tedbir Nafakası: Dava müddetince hem çocuklar ve hem de kendiniz için tedbir nafakası talep edebilirsiniz.Bu nafaka davada boşanma kararı verilmesi halinde çocuklar açısından iştirak ve kendiniz açısından da yoksulluk nafakası olarak devam etmesini mahkemeden talep etmelisiniz.

Nafakanın miktarına ise, eşinizin geliri, ekonomik-sosyal durumu, ihtiyaçlarınız, sizin sosyo-ekonomik durumunuza göre hakim karar verecektir. Çocuklar reşit olsa bile öğrenim görüyorlarsa yine iştirak nafakası talep edebilir

b)Maddi Tazminat:Evlilik ve boşanma nedeniyle kişisel mali durumunuzda olumsuz bir değişiklik meydana geldiyse buna mukabil bir tazminatı talebe hakkınız vardır.

c)Manevi Tazminat:Eşininiz kusurlu davranışları nedeniyle maruz kaldığınız acı ve ıstıraplara ve üzüntüye karşılık uygun miktarda bir tazminat talep edebilirsiniz.

d)Gayrimenkul:Eğer 01.01.2002 tarihinden sonra alınmış ve ancak eşinizin üzerine bir malvarlığı ise bunu özellikle mahkemede belirtin ve nekadar pay hakkınız olduğunu düşünüyorsanız dilekçenizde belirtin.

Boşanma davanızı açabilmek ve diğer işlemleri sağlıklı yürütebilmek için bir avukattan profesyonel yardım almanızı ve ancak maddi durumunuz iyi değilse baronun Adli Yardım hizmetinden faydalanmanızı tavsiye ederim.
Old 18-05-2007, 14:52   #3
Konuk

Varsayılan TeŞekkÜrler

Ben Şu Anda Bİr Şİrkette Muhasebe Ve Fİnansman Sorumlusuyum.maaŞim Çocuklarimla Evİmİ GeÇİndİrİyor,tek MaaŞla Ne Kadar Olursa O Kadar, Çocuklarin Babasi ÜstÜne BİŞey Almiyor BoŞanmada İsterİm Dİye,ama Maddİ Durumu İyİ Ama Kanunen HİÇ BİŞeyİ Yok Ve İŞsİz GÖzÜkÜyor.yardimlariniz Ve İlgİnİz İÇİn TeŞekkÜrler.
Old 18-05-2007, 20:44   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Eşinizin ekonomik durumunun tek göstergesi maaşı değildir.Sahip olup da üzerine kayıtlı olmayan ekonomik olanakların hayat standardına yansıması da bir göstergedir.Cep telefonu aylık gideri,kullandığı araba,kredi kart harcama düzeyi ,oturduğu ev gibi verilerin de dosyaya sunulmasında yarar bulunmaktadır.

Saygılarımla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi