Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

hamile kadının performans bahanesiyle işten çıkarılması

Konuyu Kilitleyin
Old 03-04-2008, 18:14   #1
Konuk

Varsayılan hamile kadının performans bahanesiyle işten çıkarılması

27 eylül'de büyük bir holdinge bağlı şirketlerden birinde 2 aylık eğitimden sonra satış pazarlama sorumlusu olarak işe başladım ve 20 martta 4 haftalık hamile olduğumu öğrendim ve müdürümle paylaştım.24 martta 6 aylık performansımın değerlendirildiği ve yetersiz bulunduğu sebep gösterilerek işten çıkarıldım.bu konuda birkaç avukata danıştım ancak ayrıldığım gün rapor alsaymışım birşey yapılabileceği bilgisi verildi.çalışma müdürlüğüne gittim bişey yapamayacağım söylendi.avrupa insan hakları mahkemesine başvurabilirmiyim? nasıl?ya da ne yapabilirim?
Old 03-04-2008, 22:04   #2
Doç. Dr. Özge Yücel

Sayın Konuk,

İşten gebelik nedeniyle çıkarılmanız Anayasaya ve İş Yasasına aykırı olduğu gibi Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne göre de ayrımcılıktır, insan hakkı ihlalidir.

Fakat Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvurabilmek için öncelikle ulusal mahkemeler önünde davanızı açmanız ve kesin karar almanız gerekmektedir. AİHS 35. maddeye göre ancak iç hukuk yollarının tüketilmesinden sonra ve kesin karardan itibaren 6 aylık süre içinde AİHM'ye başvurulabilir. Eğer dava sürüncemede bırakılırsa kesin karar almadan da başvurulabilir.

İş Yasasının 5/6 hükmüne göre iş ilişkisinde veya sona ermesinde gebelik nedeniyle ayrımcılık yasağına aykırı davranıldığı takdirde işçi, 4 aya kadar ücreti tutarında tazminat yanında yoksun kaldığı diğer haklarını da isteyebilir. Ayrımcılık yapıldığını işçi kanıtlamakla yükümlüdür ama eğer işçi bir ihlalin varlığı olasılığını güçlü gösteren bir durumu ortaya koyarsa aksini işveren kanıtlamakla yükümlü olur. Bu tazminat diğer tazminatlardan ayrıdır ve ayrımcılık uygulamasının yaptırımıdır.

Davanızda ayrımcılık yapıldığını ileri sürdüğünüzde Birleşmiş Milletler Kadınlara Karşı Her Tür Ayrımcılığın Önlenmesine İlişkin Sözleşmenin uygulanması konusunda oluşturulan komiteye de başvurma olanağına sahip olursunuz.

Otuz veya daha fazla işçi çalıştıran işyerlerinde en az altı aylık kıdemi olan işçinin iş sözleşmesinin feshedilmesi için geçerli bir nedene dayandırılması gerekir, dayanmıyorsa işçi geçersiz fesih nedeniyle işe iadesini isteyebilir, mahkemece feshin geçersizliğine karar verilirse işveren işçinin başvurusu üzerine bir ay içinde işe başlatmazsa en az dört ve en çok sekiz aylık ücreti tutarında tazminat ödemekle yükümlü olur. Geçersiz fesih aynı zamanda usulsüz olduğunda usulsüz fesih nedeniyle de tazminat istenebilir.

Yukarıdaki koşullar olayda mevcut değilse bile haksız fesih nedeniyle tazminat yanında bildirim süresine ait ödenmeyen ücret ile usulsüz fesih nedeniyle tazminat istemi de ileri sürülebilir.

Ayrıca ayrımcılık yasağının ihlali nedeniyle İş Yasası'nın 99. maddesine göre işverene idari para cezası yaptırımı uygulanır.

Haklarınızı güvenle kullanabilmek için bir avukattan yardım almanızı, mali gücünüz elverişli değilse bulunduğunuz ildeki baronun adli yardım servisine başvurmanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi