Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İtiraz Edilmeden Kesinleşen Kovuşturmaya Yer Olmadığına Dair Karara Karşı Ne Yapmalıy

Yanıt
Old 23-05-2010, 19:45   #1
kayra_hukuk

Acil İtiraz Edilmeden Kesinleşen Kovuşturmaya Yer Olmadığına Dair Karara Karşı Ne Yapmalıy

Merhaba değerli meslektaşlarım...

Kafamı karıştıran ve içinden bir türlü çıkamadığım bir konuyu sizinle paylaşıp, yardımlarınızı rica edeceğim.

2007 yılında müvekkillerin oğlu askerde iken vefat ediyor. Askeri savcılık ölümün intihar olduğunu belirtip, ayrıca intihar nedeninin müteveffanın öz annesi diye bildiği şahsın aslında annesi olmadığını izin dönüşü öğrenmesi sonucu yaşadığı ruhsal bunalım olarak belirtmiştir.

Fakat gelin görün ki; görgü tespit tutanağına göre birkaç dakika arayla sıkılmış iki kurşun söz konusu.(!!!) Ayrıca müteveffanın annesi öz annesi değil fakat müteveffa bunu bilmeyecek durumda değil. Çünkü kendisi 15 yaşında iken öz annesi vefat ediyor 1 yıl sonra da müvekkil yeni biriyle evleniyor. Yani yeterince inceleme yapmadan ya da olayın üstünü kapatmak için kovuşturmaya yer olmadığına dair karar veriliyor. Eğitim seviyeleri düşük müvekkiller süresi içinde söz konusu karara itiraz etmiyor ve karar kesinleşiyor.

Müteveffanın ölümünün üzerinden de 1 yıl geçmiş.
Ceza soruşturması ve Askeri Yüksek İdare Mahkemesi'nde açmayı düşündüğüm dava için ne tavsiye edersiniz.

Acaba açacağım davada süre aşımı söz konusu olmuş mudur?
Süre aşımı söz konusu ise bu durmu bertaraf edebileceğim bir yol var mıdır?
Mesela ceza soruşturmasını yeniden başlatmak gibi...

Saygılarımla...
ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM
Old 24-05-2010, 02:03   #2
umutlaw

Sorusturmayi tekrar baslatmaniz icin yeni bir delil ortaya cikmasi gerekir verilen raporun tekrar incelenmesini saglayin bu sekilde yeni bir sey varsa ve gozden kacan bir nokta varsa ortaya cikacaktir!
Old 24-05-2010, 07:59   #3
kayra_hukuk

Yanıtınız için teşekkür ederim. aslında yeni deliller var. Zira müvekkillerin yeni evlikik cüzdan fotokopileri, nüfus kayıt örnekleri vs olabilir diye düşünüyorum. Çünkü böylelikle intiharın sebebinin aslında gerçeği yansıtmadığı ortaya çıkacaktır. Ayrıca sadece devlet hastanesindece rapor düzenlenmiş. Adli tıp incelemsi de yapılmamış.
Peki, bu talebimi kyok veren askeri savcılığa mı yapayım, yoksa en yakın askeri mahkemeye mi?
Old 24-05-2010, 13:09   #4
umutlaw

Ben prensib olarak kendim arastirmadan bir ise girismem yani o kuyunun dibini gormem gerek yoksa ne tavsiye ederim ne de baslatirim, Burada bir supheli olumden bahs ediyorsunu buradaki unsur o iki kursundur eger ki dediginiz gibi iki kursun bir kac dakika arayla girdigini dusunuyor iseniz ilk once bunun uzerinde duracaksiniz yeni delil dediysem kastim buydu bu nasil olur sorusuna bir cevap aramaniz gerek sonra eger gercekci bir cevap ise o zaman gerisini tartisabiliriz diye dusunuyorum.
Old 24-05-2010, 14:17   #5
kayra_hukuk

Bence ortada intihar olgusunun varlığını çürüten onca sebep var. Burada benim zihnimde orada bir boğuşmanın olduğu izlenimi doğuyor. Ayrıca benim asıl amacım ölüm tarihinden itibaren geçmiş olan 1 yıllık zamanaşımını berataraf etmek ya da canlandırmak. Bununla ilgili kararları karıştırırken, bir kararda; kyo dair verilen kararın kaldırılmasından sonra sürenin bu tarihten itibaren başlayacağı belirtilmiş.bu nedenle biraz da bu konu üzerinde duruyorum.
yardımcı olursanız sevinirim...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi