Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kira Tespit Davasından Sonra Yeni Kira Tespit Davası

Yanıt
Old 24-02-2007, 15:39   #1
FTKY

Varsayılan Kira Tespit Davasından Sonra Yeni Kira Tespit Davası

Kİra Tespİt Davalari AÇildiktan Ve Kararin KesİnleŞmesİnden Sonra Yİne Ayni Konuyla Alakali Bİr Tespİt Davasi AÇilabİlİrmİ?? EĞer AÇilabİlİrse Bİr SÜre Şarti Varmidir???
Cevaplariniz İÇİn Şİmdİden TeŞekkÜr Ederİm...
Old 24-02-2007, 15:48   #2
recepbarlas

Kira tespit davaları (eğer artış oranı yoksa) her kira dönemi sonunda açılabilir.Ama bunun için sözleşme bitmeden en geç 15 gün içinde artış için ihtarnamenin kiracının eline ulaşması gerekir. Eger ihtarname keşide etmezseniz artık o sene için artış yapamazsınız bir sonraki sene için isteyebilirsiniz.

Bir kere kira tespit davası açmanız diğer seneler için açmanıza engel değil. Ancak bir kere hak ve nesafete göre kira tespiti yaptırmışsanız, ondan sonraki 3 sene boyunce sade DİE nin yaklaşık %7-8 gibi bir artış olur.3 sene geçtikten sonra tekrar hak ve nesafete(boş olarak kiraya verilmesi halinde getirebileceği kira bedeli) göre artış istersiniz.

Sizin olayda yeniden dava açabilirsiniz ama sadece DİE nin artış oranı kadar artış yapılır ve ihtarname yoksa bir sonraki sene için geçerli olur.
Old 24-02-2007, 16:08   #3
Av.Suat Ergin

Sayın Futi& Futi,

Mesajlarımızı THS kuralları gereği, büyük harflerle veya koyulaştırılmış veya renkli yazamıyoruz. Kurallara uyalım lütfen...

Sorunuza Sayın recepbarlas yanıt vermiş...Ancak ben "aynı kira dönemi" için sorduğunuzu sanıyorum. Mesaj başlığını da bu şekilde değiştirdim. Yanıt olarak da aynı dönem için ikinci dava açamazsınız, diyorum.

Saygılarımla
Old 24-02-2007, 16:15   #4
Av.Demet

Sayın Meslektaşım;
Kira bedelinin artırılmasına ilişkin dava, bir süreye bağlı olmaksızın HER ZAMAN açılabilir. Fakat; bu dava sonunda saptanan yeni kira bedeli, ancak GELECEK KİRA DÖNEMİ için geçerli olur.Önceden kiracıya ihtar göndermeye gerek yoktur. Dava dilekçesinin dönem bitiminden en geç 15 günden daha önceki bir süre içinde kiracıya ulaşması gerekir.Olağanüstü şartlar hariç olmak üzere; aynı dönem için iki defa kira bedelinde artırım yapılamaz.
Sevgiler...
Old 24-02-2007, 16:21   #5
FTKY

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Sayın Futi& Futi,

Mesajlarımızı THS kuralları gereği, büyük harflerle veya koyulaştırılmış veya renkli yazamıyoruz. Kurallara uyalım lütfen...

Sorunuza Sayın recepbarlas yanıt vermiş...Ancak ben "aynı kira dönemi" için sorduğunuzu sanıyorum. Mesaj başlığını da bu şekilde değiştirdim. Yanıt olarak da aynı dönem için ikinci dava açamazsınız, diyorum.

Saygılarımla

sayın üstadım;
öncelikle forum kurallarına bir anlık dalgınlıkla dikkat etmediğim için özürdilerim...
konuya gelirsek benim sormuş olduğum konu aynı kira dönemi için geçerli değildi öyle olsaydı zaten öyle yazardım. ayrıca net olarak bilmediğiniz bir konuda benim yazmış olduğum başlığı değiştirebilme gereği gösterebiliyorsunuz bunuda anlamış değilim.....
her neyse vermiş olduğunuz cevap için yine de teşekkür ederim...
Old 24-02-2007, 18:10   #6
Av.Suat Ergin

Alıntı:
futi&futi]konuya gelirsek benim sormuş olduğum konu aynı kira dönemi için geçerli değildi öyle olsaydı zaten öyle yazardım.

İlk mesajınızda
Alıntı:
Kararin KesİnleŞmesİnden Sonra Yİne Ayni Konuyla Alakali
dediğiniz için ben öyle anladım. Tamamen benim her şeyi üyelerden bekleme tembelliğime verin lütfen. Ben üyelerden soru sorarken daha açık ve net olmalarını isteyip duruyorum. Mesela sizin sorunuzda şöyle sorulsun isterdim:" Bir döneme ait kira tespit davası açtık ve kesinleşti. Sonraki dönemlere ilişkin dava açmamızın yasal sakıncası bulunmakta mıdır? Açılabiliyorsa hangi sürelere riayet etmemiz gerekmektedir." Dedim ya Forum ve Alan Yöneticisi olarak çok şey bekliyorum. Özür dilerim.

Alıntı:
ayrıca net olarak bilmediğiniz bir konuda benim yazmış olduğum başlığı değiştirebilme gereği gösterebiliyorsunuz bunuda anlamış değilim.....

Orada durun işte...Başlıkları da değiştirmek bizim görevimizin bir parcası. Ancak ben size zaten emin olmadığım için
Alıntı:
Ancak ben "aynı kira dönemi" için sorduğunuzu sanıyorum
demişim. Siz de keşke yanlış "sanmışsınız" başlığı değiştirir misiniz deseydiniz.

Saygılarımla
Old 13-03-2012, 18:16   #7
av.ahmetyesilyurt

konuyu tekrar canlandırmak olacak ancak bir sorum var bu konuyla alakalı. Daha önce dava yolu ile kira tespiti yapılan bir mecurda henüz kira tespiti kararı kesinleşmemiş iken 01.05.2012'de başlayacak yeni dönem için kira bedeli tespiti davasının açılıp açılamayacağı hususu kafamı karıştırıyor. fikirleriniz nedir acaba ?
Old 14-03-2012, 12:47   #8
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av.ahmetyesilyurt
konuyu tekrar canlandırmak olacak ancak bir sorum var bu konuyla alakalı. Daha önce dava yolu ile kira tespiti yapılan bir mecurda henüz kira tespiti kararı kesinleşmemiş iken 01.05.2012'de başlayacak yeni dönem için kira bedeli tespiti davasının açılıp açılamayacağı hususu kafamı karıştırıyor. fikirleriniz nedir acaba ?

Açılabilir ve ilk dava bekletici mesele yapılır. Aksini düşünmek uzun sürebilen(kesinleşme dahil) ilk tespit davası sırasında geçecek yıllara ait kira artışının yapılmayacağını da düşünmek demektir.
Old 14-03-2012, 17:45   #9
av.ahmetyesilyurt

peki davayı açarken dava bedeli olarak ne göstereceğim, harç hangi bedel üzerinden hesaplanacak ? bir de kira dönemi içinde açabiliyorum davayı diye biliyorum yanılmıyorsam.
Old 15-03-2012, 11:06   #10
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av.ahmetyesilyurt
peki davayı açarken dava bedeli olarak ne göstereceğim, harç hangi bedel üzerinden hesaplanacak ? bir de kira dönemi içinde açabiliyorum davayı diye biliyorum yanılmıyorsam.

Talep ettiğiniz kira farkının yıllık toplamı üzerinden harç ödeyeceksiniz. Kira dönemi içinde açarsanız(Önceden ihtarname yoksa), bir sonraki dönem için tespit yapılır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi