Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

denetimli serbestlik

Yanıt
Old 25-06-2012, 13:01   #1
Av. Gizem Gözde

Varsayılan denetimli serbestlik

Kolay gelsin arkadaşlar bir konuda fikrinizi almak istiyorum..Müvekkil 765 sayılı yasaya göre 2 yıl 1ay hapis cezası aldı ve eylül 2011'de kesinleşti.Aralık 2011'de cezanın infazı için davetiye geldi.Cezanın infazının ertelenmesini talep ettik ve 6 ay ertelendi.Bu arada denetimli serbestlik yasasında değişiklik yapıldı.Eski yasaya göre yatması gereken süre 10 ay bunun beşte birini yatınca açık ceza infaz kurumuna ayrılmaya hak kazanıyor bu durumda yasa değişikliği ile denetimli serbestlik yasasından yararlanırsa ne kadar yatacak?bazı meslektaşlarımız 2 ay yatıp tahliye olacağını bazı meslektaşlarımız ise 2 ay açığa alındıktan sonra da 6 ay toplamda 8 ay yatacağını söylüyor.Bu konuda ne düşünüyorsunuz?elinde emsal karar olan var mı?yardımcı olursanız çok sevinirim...
Old 25-06-2012, 14:02   #2
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan Av. Gizem Gözde
Kolay gelsin arkadaşlar bir konuda fikrinizi almak istiyorum..Müvekkil 765 sayılı yasaya göre 2 yıl 1ay hapis cezası aldı ve eylül 2011'de kesinleşti.Aralık 2011'de cezanın infazı için davetiye geldi.Cezanın infazının ertelenmesini talep ettik ve 6 ay ertelendi.Bu arada denetimli serbestlik yasasında değişiklik yapıldı.Eski yasaya göre yatması gereken süre 10 ay bunun beşte birini yatınca açık ceza infaz kurumuna ayrılmaya hak kazanıyor bu durumda yasa değişikliği ile denetimli serbestlik yasasından yararlanırsa ne kadar yatacak?bazı meslektaşlarımız 2 ay yatıp tahliye olacağını bazı meslektaşlarımız ise 2 ay açığa alındıktan sonra da 6 ay toplamda 8 ay yatacağını söylüyor.Bu konuda ne düşünüyorsunuz?elinde emsal karar olan var mı?yardımcı olursanız çok sevinirim...

Ceza infaz kurumu çok önemli bir fonksiyona sahiptir. Zira bir kişiyi ne bir gün fazla tutabilirsiniz cezaevinde ne bir gün eksik. Ne var ki her zaman infaz ile ilgili problemlerle karşılaşmaktayız. Mesela somut olayda koyulaştırdığım kısmı anlayamadım. Müvekkiliniz bu dosyadan tutuklu kaldı mı? 647 sayılı yasaya göre 18 yaşından büyükler için müdedetname hesabında müvekkilinizin 1/2 oranında yatması gerekir. 2 yıl 1 ay = 25 ay yapar. Seçenekler nazara alındığında yatarı 12 ay 15 gün olup cezasının son bir yılını açık cezaevinde geçirebileceği gözönüne alınarak 15 gün kapalıda yattıktan sonra denetimli serbestlik yasası gereği tahliye olabileceğini söyleyen meslektaş çıkmadı mı
Old 04-07-2012, 14:17   #3
mehlika bilge

Merhaba arkadaşlar, çok acele ceza infaz yasasında yapılan değişiklik ve denetimli serbestlik ile ilgili bir konuda ben de fikirlerinizi almak istiyorum. Müvekkilin suç tarihi 765 sayılı yasa döneminde olan ve yargılama aşamasında lehe olarak kabul edilen 765 sayılı yasaya göre almış olduğu 2 yıl 6 ay mahkumiyet hükmü var. Karar kesinleşti ve infaza gönderildi. Tutuklama olmadı hiç. Cezanın infazı 2/5 uygulanacağı için 12 ay. Bu durumda denetimli serbestlikten yararlanması için önce kapalı cezaevinde kalıp (mesela 15 gün) sonra kalan 5,5 ay açık cezaevi. Son 6 ay denetimli serbestlik biçiminde mi cezası infaz olacak? (Geçici 3. madde sanki böyle söylüyor gibi geldi.)
Yoksa mesela 15 gün kapalı cezaevinde kalıp, başvuru üzerine direkt denetimli serbestlik mi olacak?
Old 04-07-2012, 14:27   #4
yeditepelişehir

Sayın Gözde ve sayın Bilge'nin infaza ilişkin yazdıklarıyla aklım karıştı. Sayın İbrahim Yiğit'in de dediği gibi müvekkillerinizin yatacağı süreler hesaplanırken oran 1/2 değil midir? 2/5 oranını da hatırlıyorum biryerlerden ama 1/2 şeklinde değiştiğini biliyorum daha sonra.
Old 04-07-2012, 14:38   #5
mehlika bilge

Suç tarihi 765 sayılı ve eski infaz Kanunu döneminde o yüzden lehe olan kanunlar uygulanıyor. Eski infaz kanunu göre infaz hesaplaması da 2/5 oluyor. O yüzden ceza infaz aşamasında 12 ay olacak. Bu durumda denetimli serbestlik nasıl uygulanır? Merak ettiğim konu bu. Çünkü müvekkilimde infaz için davet geldi ama infaz henüz başlamadı.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi