Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Temyiz sınırının haklılığı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-03-2008, 12:58   #1
Av.İrfan Altınel

Varsayılan Temyiz sınırının haklılığı

Şu anda hukuk davalarında HUMK 426/A gereğince "Miktar İtibariyle Yasa Yoluna Başvurulamayan (Kesin) Kararlar" için sınır 1250,00 YTL olarak belirlenmiştir. Bir kaç dosyada canım yandığı için söylüyorum.Net asgari ücretin 517 YTL olduğu bir ülkede 1250 YTL bir servettir. Yargıtay'ın yükünü azaltma düşüncesi belki yerindedir ama,bir de yoksul insanlarımız açısından bakılsa daha insanca olmaz mı? Saygılarımla.. Av. İrfan Altınel BABAESKİ
Old 15-03-2008, 14:40   #2
ekinhan

Bence çok haklısınız. Belki yargıtay değil ama İstinaf mahkemeleri kuruluncaya kadar da olsa bir başka üst mahkemede hataları gidermek amacı ile bir müracat makamı olmalı. Çünkü kesin olan kararlarda ciddi hatalar olduğunu görüyor ve duyuyorum.
Geçen hafta yapılan bir usulsüz ilamlı icra takibi için derhal şikayette bulundum. Şikayetim dosya üzerinden kabul edildi ve takip iptal edildi. Ancak hüküm bölümü nedeni ile halen fiilen bir işe yaramıyor. Hükümde " Taraflar kararı öğrendiğinden itibaren 10 gün içinde temyizi kabil olmak üzere" yazıyordu. Alınan kararın tutarı 750 YTL dir. Bu karar temyiz edilemez elbette ama bu hak verilmiş daha ilginç olanı, ben "öğrendiğinde" deyimini ilk defa birkararda gördüm. Tevhim tamam, tebliğ tamam ama öğrenme nasıl kanıtlanabilir ki? Sayın hakimle görüştüğümde kalemde yanlış yazıldığını, kendisininde dikkat etmediğini ama yapacak birşey olmadığını belirtti. Halen karar kesin olmadığı için bir işeyaramış değil. Ben bu haksız tutarı ödedim.
Saygılarımla.
Old 16-03-2008, 00:48   #3
Av.Ergün Vardar

Alıntı:
Yazan Av.İrfan Altınel
Yargıtay'ın yükünü azaltma düşüncesi belki yerindedir ama,bir de yoksul insanlarımız açısından bakılsa daha insanca olmaz mı?

Adalettin tecellisi,iş yükünün azaltılması amacından muhakkak ki çok daha önemlidir.
Old 16-03-2008, 01:07   #4
Av.MB

Bence bu tür hatalarda hakimi, kalemi ve hatadan kim sorumluysa şikayet ve dava yoluna gitme vs. her yol denenmelidir diye düşünenlerdenim. Özellikle bu denli basit hataları belirli bir dereceye gelmiş hakimlerin yapacağına inanmadığımdan, mutlaka bunun sorumluluğunu taşımalı diyorum.
Old 16-03-2008, 09:16   #5
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan Av.İrfan Altınel
Bir kaç dosyada canım yandığı için söylüyorum.

Katılıyorum, ama çareler tükenmiyor. Olmadı "Görüş" isteniyor, sizden istenmedi mi değerli meslektaşım?

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=22146

Saygılarımla...
Old 17-03-2008, 02:04   #6
Ali Tekin

Kararın şüpheliliğine kıstas olarak müddeabihin değerini almak birinci yanlıştır.

Bırakın 1250 YTL'yi 1 YTL bile hatalı bir hüküm sebebiyle bir taraftan alınıp diğerine aktarılıyorsa ortada hukuka aykırı bir durum var demektir.

Mehaz Alman Kanunu'nda izin sistemiyle bu eksiklik giderilmiştir. Bir üst mahkemenin onayıyla ve emsal teşkil edecek bir kararsa temyiz edilebilir sayılır.

Örneğin 1250 YTL altı dava miktarlarında Sulh Hukuk Mahkemesinin verdiği kararlar Asliye Hukuk Mahkemesi'nin izniyle temyize götürülebilir.

Kanımca; "geç tecelli etmiş bir adalet bile adaletsizlikten evladır..."
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi