Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Mesleği ifa ederken küçük uyanıklıklar ve sonuçları

Yanıt
Old 21-02-2008, 11:22   #1
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan Mesleği ifa ederken küçük uyanıklıklar ve sonuçları

Bugün girdiğim bir dava ve sonuçlarını paylaşmak istedim.

Kredi kartı için alınan aidata itiraz edildi ve hakem heyetince kesilen aidatın iptalina karar verildi. Kredi kartının ve hesap sahibinin ismi Adnan. Hakem heyetine de Adnan tarafından başvurulmuş.

Hakem hetyeti kararının iptali için tüketici mahkemesine başvuruldu. Başvuru sırasında Davalı olarak Ahmet gösterilmiş. Biz Adnan vekili olarak duruşmaya müdahale ettik ve itiraz reddedildi. Karar da Adnan olarak çıktı. Yazıldı

Daha sonra bir tebligat geldi. Davalı adının Ahmet olarak düzeltilmesi isteniyordu. İstem maddi hata olarak ileri sürülmüştü ve mahkeme de tavzih prosedürü içinde inceleme yapmaya karar vermişti.

Kart ekstrelerini ekleyerek gerçek davalının Adnan olduğunu belirttik ve tavzih isteminin reddini istedik. Bugün duruşmada istem reddedildi.

Burada küçük uyanıklık yapılıyor. İsim Adna değil Ahmet diye iadeden kurtulacaklarını düşündüler diye varsayıyorum. Ancak bence sonuç değişmeyecekti. Çünkü tavzih kabul edilse de süresi içinde Adnan aleyhine dava açılmadığından kararın kesinleşmiş olduğunu ileri sürerek hakem heyeti kararını icraya koyacaktım. Yani bence bu küçük uyanıklık pratik bir sonuç doğurmayacaktı.

Duruşmaya genç bir arkadaşımız girdi. Bu küçük uyanıklık onun mu aklına geldi, hukuk müşavirinin mi bilmiyorum. Ama benim aklıma bir şey getirdi.

TCK. 206: "Bir resmi belgeyi düzenlemek yetkisine sahip olan kamu görevlisine yalan beyanda bulunan kişi, üç aydan iki yıla kadar.."

Bankanın hesap ve kart sahibinin gerçek kimliğini bilmesi nedeni ile suçun oluşacağını düşünüyorum. Bu kadar ısrarla sonucun elde edilmesi tavzih istemi karşısında hata olasılığının da ortadan kalkacağı düşüncesindeyim.

hem bu tür yöntemleri uygulamayı düşünen arkadaşlar var ise uyarmak hem de paylaşmak istedim.

Saygılar.
Old 21-02-2008, 22:37   #2
av.umut

sayın meslektaşım kart aidatlarının iptali için hakem heyetine başvurunun belli bir süresi varmı varsa ne kadardır. cevabınız için teşekkür ederim
Old 22-02-2008, 16:27   #3
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan Mesleği ifa ederken küçük uyanıklıklar ve sonuçları

15 gün diye anımsıyorum
Old 22-02-2008, 17:27   #4
Av.EErdem

Kart aidatları için ilk önce iadeli taahhütlü posta yoluyla aidatın iptali dileğinizi banka müdürlüğüne yolluyor, posta ulaştıktan sonra takip eden ilk ayın hesap ekstresinin gelmesini bekliyor, ekstrede ödenen kart bedelinin düşümü yapılmadıysa eksterin elinize geçmesinden itibaren 15 gün içinde hakem Heyetine müracaatınızı yapıyorsunuz. banka Müdürlüğü yazdığınız dilekçenin reddedildiğini cep telefonuna mesaj yollayarak da bildirebiliyor. Bu gibi durumlarda ben mesajın geldiği tarihin kaçırılmaması gerektiğini öneriyorum. Ne de olsa karşımızdaki bir banka ve konu başlığımız küçük uyanıklıklar ve sonuçları.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi