Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Takas Davasinda Harcin Nev'İ

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-02-2008, 17:52   #1
Av. Engin EKİCİ

Varsayılan Takas Davasinda Harcin Nev'İ

Alacaklı olduğumuz bir icra dosyasıyla, borçlu olduğumuz bir başka icra dosyasında (taraflar aynı), birbirine yakın olan meblağlar sözkonusuydu ve İcra Tetkik Mercii'nde takas davası açmak üzere tevzi bürosuna gittim. Fakat matbu harç ödemem gerektiğini bilmeme rağmen benden nisbi harç talep edildi. Israrcı olmam neticesinde " tamam avukat bey, herkesten nisbi harç alıyoruz sizden matbu harç alalım" cevabıyla irkildim. Meslektaşlarıma acizane, bu konuda uyanık olmaları gerektiğini ve keyfi uygulamalara karşı dikkatli olmalarını salık veriyorum.
Old 05-02-2008, 21:27   #2
av.halil canda

değerli meslektaşım benim de başıma aynı şey geldi ama ben sizin kadar şanslı değildim.Benden nispi harç diye direttiler.HArç da 5.000 ytl.ye yakın bir bedel olduğu için müvekkilim yatıramadı .UYaptan önce bu harç maktuydu şimdi nasıl nisbi oldu anlayamadım.Eğer elinizde somut bir veri varsa lütfen bizimle paylaşın.Zira bu konuda zaman zamöan hepimiz mağduriyetler yaşayacağız.
Old 06-02-2008, 15:54   #3
Av. Engin EKİCİ

Maliye Bakanlığ Harçlar Tebliği'ne göre;

2008 yılı Yargı Harçları

Mahkeme Harçları: Hukuk ve ticaret davalarıyla, idari davalarda ihtilafsız yargı konularında ve icra tetkik mercilerinde

Başvurma harcı: Dilekçe veya tutanakla dava açma veya davaya müdahale veya tevdi mahallinin tayini, ihtiyati tedbir, ihtiyati haciz, tespiti delail ile ilgili taleplerde,

1. Sulh mahkemelerinde,icra tetkik mercilerinde 6,60 YTL.

Takas ve mahsup davası, bir nevi tespit davası niteliğinde.. Çünkü, karşılıklı borç ve alacaklar belirlenip mahsup edilerek kesin alacak-borç durumunu ortaya koymayı amaçlayan, hasımsız açılan bir dava. Dolayısıyla, belirli bir oran dahilinde meblağa göre belirlenen bir nisbi harçtan sözedilemez.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi