Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

duruşma salonuna alınmamak

Yanıt
Old 30-11-2007, 01:38   #1
agah

Varsayılan duruşma salonuna alınmamak

Adliyeye birkaç duruşma izlemek için gitmiştim.Ağır ceza mahkemesi duruşma salonuna girdim fakat kısa bir süre sonra duruşmaya ara verildi.O sırada sulh hukuk mahkemesi duruşma salonundaki bir duruşma için mübaşir tarafları çağırdı.İçeriye baktım oda gibi bir yerdi. Ben de mübaşire yaklaşıp içeride yer varsa izleyebilir miyim duruşmayı dedim.Bana -yok.zaten dosya ile bir alakanız da yok- dedi.Tamam salon küçüktü ama duruşmalar da aleni değil miydi.Bu konuda hakimin veya mübaşirin takdir yetkisi mi var.Uygulama bu şekilde mi oluyor.
Old 30-11-2007, 10:33   #2
Avukat Hakan Eren

Sayın Agah,

Duruşma izlemek için mübaşirden izin istendiği durumlarda, evet uygulama bu şekilde oluyor.
Old 30-11-2007, 14:49   #3
agah

Sayın hakan
Mübaşirden izin istememem gerektiğini ima ediyorsunuz.Ben nezaket gereği sormuştum.Yani soruma karşılık tabi ki cevabını bekliyordum.Evet aslında en mantıklısı mübaşirle tartışmaktı.Veya mübaşiri bir kenara iterek doğrudan salona girmekti.
Old 30-11-2007, 15:11   #4
uye8490

Alıntı:
Yazan agah
Sayın hakan
Mübaşirden izin istememem gerektiğini ima ediyorsunuz.Ben nezaket gereği sormuştum.Evet aslında en mantıklısı mübaşirle tartışmaktı.Veya mübaşiri bir kenara iterek doğrudan salona girmekti.

iki üç yıl önce buna benzer bir olayı ben de yaşadım.Kapı önünde bekleyen mübaşire "pardon girebilir miyim" demiş cevabı da beklemeden(soru nezaket gereği olduğu için)kapıya yönelmiştim.Bunun üzerine mübaşir kapı kolunu sıkıca tutmuş "avukat hanım girmeyin duruşma yapılıyor" demişti. Duruşmanın gizli olmadığını öğrendikten sonra da mübaşire hiç bir şey demeden girip oturmuştum.Tabi duruşma boyunca mübaşirin dik dik bakmalarına katlanarak.

Hakkımız olan bir şeyi yaparken bu konuda yetkili olmayan birine nezaketen bile olsa bir takdir hakkı tanımamız durumunda maalesef böyle sonuçlar doğuyor.
Üniversite yıllarında kantinden çay alırken çaycıya "pardon bir çay alabilir miyim " demiş çaycı da şaşkın bakışlarla "senin çay alanlardan neyin eksik tabi alabilirsin" diye kaşılıkk vermişti. Bunun gibi bir şey işte.

Ama ne olursa olsun karşımızdaki insanın onurunu rencide etmeden,ama insiyatifi de elden bırakmadan mesleği icra etmek yine de en iyisi.Bir söz vardır "insanlar kendilerine tam olarak ne söylediğinizi hatırlamayabilir ama kendilerini nasıl hissettirdiğinizi mutlaka hatırlarlar"diye.
İnsanlara kendilerini kötü,aşağılanmış hissettirmeden yaşamanın ,mücedele etmenin bir yolu her zaman vardır.
Old 12-12-2007, 13:55   #6
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Sayın Durak, gizli olmayan bir duruşmayı, ziraat fakültesi öğrencileri de izleyebilir

Saygılarımla...
Old 30-01-2008, 20:17   #8
Av. Rak

Bu durumu tespit ettirip , zapta geçirebilirseniz. Bozma sebebidir.
Old 31-01-2008, 02:27   #9
cesur_yürek

İstisnai olan kapalı yargılama değilse, duruşma salonuna alınmama durumununa ne denilebilir ki ? İlginç..Bakalım daha neler duyacağız ..
Old 31-01-2008, 22:31   #10
wellan

Varsayılan duruşmaya alınmamak..

Duruşmaya alınmamak konusunda şimdiye kadar başıma böyle bir şey gelmediğini ifade etmek isterim.Ayrıca duruşma izlemek her kesimden vatandaş için Usul Hukukuna hakim olan ilkelerden birisi olan "aleniyet ilkesi" ile alakalıdır ve bu sebeble gizli yapılan duruşmalar haricinde duruşmaya alınmamak yanış bir tutum ve bu durum bir bozma sebebidir çünkü aleniyet ilkesi zedelenmiş oluyor..
Old 07-02-2008, 21:20   #11
Godfather

ben gizli duruşma haricinde bir neden daha biliyorum: duruşma salonunda adım atacak yer olmaması ama tabii ki ilginç olmuş. mübaşir o karara imza da atarsa birgün, şaşırmamak lazım...
Old 28-02-2008, 17:23   #12
av.taydin

Geçen sene Eyüp Adliyesinde aile mahkemesinde hangisi olduğunu hatırlamıyorum bir dosyayla ilgili hakime hanımla bir konuda görüşmem gerekiyordu. ancak hakim odasında duruşma yapılmaktaydı. yaz günü sıcak bir taraftan da rahatsızım ve ayakta duramıyorum. bari girip içeride oturayım bekleyeyim duruşmaların bitmesini dedim. girdim oturuyorum. mübaşir hangi dosyayı bekliyorsunuz işareti! (her konuda bir işaretleri vardır ya) yaptı. yok dedim duruşmam bu gün burda. biraz durdu kafasıyla dışarı işareti! yaptı. anlamadım. bi daha yaptı anlamamazlıktan geldim. sonra yanıma geldi dışarı dedi. tam ağzımı açıcam hakime hanım ters ters baktı. rahatsız olduğumdan dolayı mübaşirin gözünün içine bir bakış fırlatarak doğru baro odasına gittim. derhal mail yoluyla avukat hakları merkezine mübaşir tarafından duruşmadan çıkarıldığımı bildirdim. aradan bir hafta geçti barodan arandım. olayı tekrar anlattım. bana verdikleri cevap mübaşirin yaptığından daha gurur kırıcıydı barodan arayan yetkili arkadaşımız olayın oluşunu anlattığımda bana "zorla çıkarılmamışsınız " dedi.
uzun zaman düşündüm zorla çıkarılmış olmak için kolumdan tutup tartaklayarak dışarı atılmam mı gerekiyordu diye.....
Old 28-02-2008, 17:34   #13
av.taydin

Dün K.Çekmece adliyesinde barodan görevlendirilerek bir sorguya katıldım. Uzun zaman bekledikten sonra mahkeme kalemine sorgu için alındık. Hakim bey içeri girdiğimizde buyrun avukat hanım oturun diyerek yer gösterdi. teşekkür ederek gösterilen yere oturdum. Şüphelinin anlatımını hiç bölmeden gayet ilgili bir şekilde dinledikten sonra bana dönerek buyrun avukat hanım siz neler diyorsunuz dedi. ben de başladım konuşmaya. buraya kadar herşey dört dörtlük gayet kibar ve saygılı bir şekilde giderken Mübaşir Bey! kendince anlam ifade eden işaretlerine başladı. ilk etapta fark etmedim. kolluktaki ifadeye de katıldığım için şüphelinin atladığı noktaları aktarıyordum çünkü. baktım ısrarla işaret ediyor zatı muhterem ne diyor diye döndüm bir taraftan da konuşmama devam ederek. meğer ayağa kalk diyomuş. bunu idrak ettiğimde ayağa kalkmıştım gayri ihtiyari bir şekilde. idrak etmemle oturmam bir oldu. ve sustum bir kaç saniye. sonra mübaşire ayağa kalkmak zorunda değilim dedim ve devam ettim konuşmama. yaşadığım bu olayda hakim beyin ise olumsuz yönde herhangi bir dahili olmamıştı. mübaşirin kendi hüsnü kuruntusu olarak kaldı. dışarı çıktığımızda da polis memuru arkadaşlar avukat hanım nasıl fırçaladınız, terslediniz mübaşiri vs dediler. sanırım olağanüstü bir şey yaptım ayağa kalkmadan oturarak konuştum, kalk diyen mübaşire kalkmayacağım dedim.... mübaşir bozuldu. beni kaldırıp kahraman olacaktı hakimin gözünde. hakimin böyle bi beklentisi zaten yoktu. polisler beni takdir etti. ben deeee anlamadım gitti....

NOT: iyi mi yaptım kötü mü anlayanlar bilahare bana anlatsınlar lütfen
Old 29-02-2008, 18:40   #14
Avukat Hakan Eren

Alıntı:
Yazan av.taydin
Dün K.Çekmece adliyesinde barodan görevlendirilerek bir sorguya katıldım. Uzun zaman bekledikten sonra mahkeme kalemine sorgu için alındık. Hakim bey içeri girdiğimizde buyrun avukat hanım oturun diyerek yer gösterdi. teşekkür ederek gösterilen yere oturdum. Şüphelinin anlatımını hiç bölmeden gayet ilgili bir şekilde dinledikten sonra bana dönerek buyrun avukat hanım siz neler diyorsunuz dedi. ben de başladım konuşmaya. buraya kadar herşey dört dörtlük gayet kibar ve saygılı bir şekilde giderken Mübaşir Bey! kendince anlam ifade eden işaretlerine başladı. ilk etapta fark etmedim. kolluktaki ifadeye de katıldığım için şüphelinin atladığı noktaları aktarıyordum çünkü. baktım ısrarla işaret ediyor zatı muhterem ne diyor diye döndüm bir taraftan da konuşmama devam ederek. meğer ayağa kalk diyomuş. bunu idrak ettiğimde ayağa kalkmıştım gayri ihtiyari bir şekilde. idrak etmemle oturmam bir oldu. ve sustum bir kaç saniye. sonra mübaşire ayağa kalkmak zorunda değilim dedim ve devam ettim konuşmama. yaşadığım bu olayda hakim beyin ise olumsuz yönde herhangi bir dahili olmamıştı. mübaşirin kendi hüsnü kuruntusu olarak kaldı. dışarı çıktığımızda da polis memuru arkadaşlar avukat hanım nasıl fırçaladınız, terslediniz mübaşiri vs dediler. sanırım olağanüstü bir şey yaptım ayağa kalkmadan oturarak konuştum, kalk diyen mübaşire kalkmayacağım dedim.... mübaşir bozuldu. beni kaldırıp kahraman olacaktı hakimin gözünde. hakimin böyle bi beklentisi zaten yoktu. polisler beni takdir etti. ben deeee anlamadım gitti....

NOT: iyi mi yaptım kötü mü anlayanlar bilahare bana anlatsınlar lütfen

"Kraldan çok kralcı" diye bir tabir vardır ya o aklıma geldi. Siz, size yakışanı yapmışsınız. Saygılarımla...
Old 29-02-2008, 22:17   #15
pir_i fani

Sayın agah bey duruşma salonunun oda gibi bir yer olduğunu söylemişsiniz.Malesef, duruşma her zaman salonlarda yapılmıyor.Daracık küçücük odalarda yapılıyor.Çalışmazdan evel adliyeyi gerçekten saray zannederdim.Ama öyle değilmiş.Neresi olursa olsun, gitmek isteyip de gidemediğimiz giremediğimiz yerler gıcık eder insanı.Ben de İzmirde ayakkabı fuarına girmek istemiştim.Ama malesef halka açık değil ve yalnızca davetliler katılabilirmiş.Kabul edilmemeyi yaşamışsınız.Aşağılandığınız anlamına gelmez.Sırf seyir için ise başka bir duruşmayı seyredebilirdiniz.Şifresiz de olsa bazı kanallar çekmiyor yani mekan taşımıyor olabilir.Geçmiş olsun.
Old 29-02-2008, 22:51   #16
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan pir_i fani
Sırf seyir için ise başka bir duruşmayı seyredebilirdiniz.Şifresiz de olsa bazı kanallar çekmiyor yani mekan taşımıyor olabilir.

Sayın pir-i fani,

Mutlaka ki Agah bey başka bir duruşmayı izleyebilirdi. Ama biz başka izlenilebilir duruşmaları değil, izlenmesi mümkün olup da engellenmiş olan somut duruşmayı tartışıyoruz. Böyle bir durumla karşılaşsaydınız ve başka salondakini izlemeyi değil de, o salondaki duruşmayı izlemekte ısrarlı olsaydınız, nasıl bir yöntem izlerdiniz?

Saygılarımla...
Old 29-02-2008, 22:57   #17
Doç. Dr. Özge Yücel

Açık yapılan duruşmayı görememek ayakkabı fuarına girememekle eş tutulamaz. Duruşmanın açıklığı yasal bir zorunluluktur ve mahkemeler de buna uygun hale getirilmelidir. Odanın küçüklüğü duruşmanın izleyicilere kapatılmasına gerekçe oluşturmayacağı gibi izleyicilere kapatılması hukuka uygun değildir.
Old 05-03-2008, 13:09   #18
miraypamuk

Soru

Sayın meslektaşlarım,
Bu konuda tüm yazdıklarınızı okudum. Şu anda adliye stajını bitirmiş bir stajyer avukatım.Mahkeme izlemelerim esnasında birçok avukata yapılan adaletsizliklere ben de şahit oldum. Yalnız şunu anlayamadım: neden avukatlar arasında boynu bükük, ensesine vur ekmeğini al şeklinde bir davranış biçimi yaygın? Avukat ile hakimlerin davranış biçimlerini gördüğümde sanki ikisi aynı anne babanın evlatları ama birisi şımartılmış, en iyi- en yeni oyuncaklar ona alınmış, diğeri ise hor görülmüş ve değer verilmemiş gibi. Düzenin, adaletin sağlanması işini kendine meslek edinmiş, böylesine kutsal bir görevi üstlenmiş olan avukatlar kendilerini bu tipi insanlara karşı neden gözetemiyor? Ben bu konuda ne hakimleri, ne savcıları ne de mahkeme çalışanlarını suçluyorum. Bu davranışlar mesleği çok iyi bilmemekten kaynaklanıyor bence. Nasıl bilmediğiniz bir soruya cevap vermekten kaçınırız işte öyle hakkımızı savunamıyoruz. Bu bir özeleştiridir belirtmek isterim ki. Duruşmadan çıkarılan meslektaşlarım bunu derhal hakime bildirmeliydi. Niçin hakim ile araya sert bir çizgi çekip, çizginin diğer tarafında kalındığını anlamıyorum. Her şey mesleki kural ve adaba uygun olarak karşı tarafa anlatıldığında bir çözüme ulaşılır sanıyorum ki. Bu işi başaran meslektaşlarımı kutluyorum.
Sizler ee ben de mesleğin başında sizin gibi düşünüyorum diyebilirsiniz ama hiç bıkmadan usanmadan hakkın verilmeyip, zorla alındığı bu ülkede bu şekilde olmaya kararLıyım. Lütfen o esnada olayın üstünden zaman geçmeden ya tepki gösterin ya da şikayette bulunun. Özellikle Mesleğe yeni başlayan bizler için, mesleğimizi layığıyla yapabilmek ve hakettiğimzi saygıyı hep birlikte görmek adına...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi