Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

borcunu ödemeyecek borçluyu anlama yolları

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-06-2007, 12:38   #31
avseher

Menkul Hacİzlerİnden Ne Para Kaliyorkİ Dosyaya. İŞyerİ Olsa Evet DoĞruda Hele İŞ Adresİ Yoksa Ve Ev Haczİne Kaldinizsa Bİrde Zaten BorÇlu SÜrÜnen İnsan DÜŞmekten Korkmaz Mİsalİ YaŞiyrosa Hacİz Yapasida Gelmİyor İnsanin(
Old 12-06-2007, 18:44   #32
Godfather

valla kamyonu dayayan arkadaşlar nereye dayıyo çok merak ediyorum. menkuller satılmıyor, derde deva bi menkul de yok zaten. işyeri deseniz zaten sağlam adam o aşamaya getirtmez... menkullerin satılarak tamamen çözüldüğü bi dosyaya hiç rastlamadım bugüne kadar...

ödemeyecek borçlu, 1. borcunun olmadığına inanan borçlu (yani bu senet benden ne şartlarda alındı, benim işimi yapmadı senedi kullandı..vs borçlusu)

2. örneğin 3000 ytl'lik borcun asıl alacağa tekabül eden 2400 ytl'sini ödeyip bakiyeyi ödemek istemeyen borçlu tipi. en gıcık ve uyuz olduğum tip budur. gelir lütfediyomuş gibi tak çıkarır 2400 ü öder. bakiyeyi de yarın getiriyim abi bu kadarını bulabildim der. oysa niyet başkadır. alacaklı borçluyu icraya vermiş ve yaklaşık % 25 oranında zarara sokmuştur. bakiyeyi ödemek ona ölümden acı gelir. kalan parayı ödememek için herşeyi ama herşeyi yapar. ama bir yanlış yapmıştır. haciz ve muhafaza masrafını avukata vermiştir. öyle olunca 1800'ü alacaklıya ödeyip rahatça haciz ve muhafaza yaparsınız. bu da borçlunun zararını % 25'ten hayal bile edemeyeceği rakamlara çıkarır. kuru inadın sonuçları...

3. hesaba itiraz etmeyen borçlu. zaten bunu herkes saymış.

4. batak borçlu... bunda zaten mal mülk hiçbir şey yok. adam gelir abi hesabımız ne der. 1000 ytl, masraff + ücret 1430 ytl dersiniz. öğrenir ve gider. ödemez. zaten ödeyecek parası da yoktur. eve gidersiniz vazifenizi yapmış olmak için. 100 ytl daha masraf artar. ve hiçbir zaman ödemez. çünkü ödeyemez...

kısa bir değini: malesef hacze gidince, borcunu ödemeyen (ödeyemeyen) erkeğin sıkıntısını eşi ve çocukları çekmektedir. mahalleye, apartman komşularına rezil olmaktan tutun da küçük beyinlere yerleşen bir güvensizlik duygusuna kadar gidin... malesef böyle sonuçları var bu işin. ancak alacaklının alacağına kavuşması, icranın işlevi vs... bunlar da işin diğer yönü. Allah hepimizi hata yapmaktan korusun, adaletin gerçekten gerçekleştiği yerler olsun adliyeler, icralar... Ve herkese borcunu ödeme gücü versin... amin...
Old 12-06-2007, 19:31   #33
Av.Özgür Özlem Öngel

"benim de bir davam vardı, ona da bakar mısınız" demesinden anlarım...
telefon açıp "yanınıza uğrayacağım da bir yerden para bekliyorum" demesinden anlarım..
fazla samimi olmasından anlarım, fazla ciddi olmasından anlarım...
Old 18-06-2007, 17:51   #34
av.egemen

avukat bey benim borcum borç ama, bu adam da malları düzgün vermedi, perişan etti demesinden..
Old 21-06-2007, 20:30   #35
ALTINCABA

Dükkanında otorduğunu karşı kaldırımdan izlememe rağmen bana telefonda "Abi ben dükkanda değilim mal almaya gittim cumaya ödiycem." Demesinden...
Old 08-07-2007, 12:50   #36
ecesaka

Maalesef artık borçluların hiçbiri ödeyemeyecek durumda... Ödeyecek olanları nasıl anlayacağımız konuşsak geri kalanın zaten ödemeyecek olduğunu bilsek yeterli sanırım

Ödeyecek olan kişi zaten icrada takip açılmadan ödemesini yapan ya da taksit seçeneklerini soran kişidir... Geri kalanının ödediğini görmedim ben (Ama pek tabii ki, hakkında mal beyanı-taahhüdü ihlal- vs davalar açıldığında ödemek zorunda bırakılanlar da olabiliyor...)
Old 09-07-2007, 13:46   #37
üye18332

1-Tebligata cevap vermez,
2-Hacze gittiğinizde tecrübelidir ve size ne yapuıp yapamayacağınızı söylemeye kalkar,
3-"Yazın gidin ben size öderim,uzatmayalım" der,
4-Bu zaten hatır çeki/senedi der,
5-"Kaç yıllık hukukumuz vardı ,ayıp etti,bak ben ona neler yapıyorum"der,
6-Her pazartesi geliyorum diye arar,
7-"Gelin alın hadi canımı mı alacaksınız" der,
8-Eve hacize gitmişsinizdir,kapı açlılır borçluyu sorarsınız tanımıyorum der.HAlbuki sorulan muhterem şahıs bizzat kendisidir,
9-Evde bişey yoktur çare düşünürsünüz,Gururla(!)"ben demiştim bişey alamazsınız Allah bana verdikçe bende size vereceğim" der,
10-Tehdit eder,
11-Alacaklıyı arar önce hırsla,baktı cevap olumsuz küfür etmeye başlar,
12-Direkt mukavemet eder,
13-Sadece kendi değil tüm mahalle ile ortak mukavemet gösterirler,
14-"Sen git Avukat Hanım biz hallederiz"der...Halledemez
15-Borcu taksitlendirirsiniz,ilk taksit gelir sonra buhar olur kaybolur...
16-"Burası ......evi benim evim değil"der,
17-"Nasıl gelirsiniz ben tebligat falan almadım "der,tebligatın altındaki imzayı gösterirsiniz hiç utanmaz....
18-"Alın gidin sonra zırnık alabilecek misiniz"der,
19-Senetin alınış hikayesini anlatır uzun uuuzzzuuunnn,
20-Avukatların tuzu hep kurudur,insanlıkları yoktur,bu işten zevk alırlar...!!!!

Özellikle belirtmek isterim,bir de tüm bunların dışında gerçekten ticari bir ilişki veya gerçek bir sıkıntı sebebiyle icra takibi açılmış olanlar vardır ki ;
1-Tebligat daha dönmeden paray yatırılar,ikiletmezler,
2-Arayıp ödeme zamanı bildirir ve öderler,
3-Olaki eve/işyerine hacze gidersiniz utançtan yüzünüze bakamazlar,
4-Mukavemet etmezler,
5-Mutlaka parayla yanınıza gelir ödeme şartlarını bildirir ve neye rağmen olursa olsun öderler.

Böyle insanlar var hala ve olmalılar yoksa korkmak gerekir gidişattan...
Saygılar....
Old 09-07-2007, 15:59   #38
Kadriye83

(bizden önce gelen hacizlere istinaden) bu hacizler hep haksız yere kondu demesinden...ve bunu yarım saat anlatmasından...
Old 18-07-2007, 07:26   #39
akircuval

abi bana biraz süre ver hepsini emin ol ki kapatacam biz şerefli bir aileyiz bugüne kadar kapımıza hic icra gelmedi ( haciz demir istiyor tabi burda )evvel Allah bundan sonrada getirtmeyiz sen kayıtsız ol bu borç er yada geç ödenecek demesinden, alacaklının avukatı arayıp yahu avukat bey veya hanım şu adamı biraz idare etsek olmazmı bir yeri varmış onu satıp borcunu ödeyecekmiş demesinden, maaşıma haciz yazmayın maaşımdan gelecek 1/4 oranındaki kesintiden daha fazlasını ben size elden vereyim demesinden anlarım. Tabi filmin sonu yine aynı adamın maaşı üzerine haciz konulması için ilgili kuruma talimat yazarsınız gelen cevabı hepinizinde tahnmin edeceği kanaatindeyim, ismi geçen borçlunun maaşı üzerinde 7 Adet haciz olup bu dosyaların bitiminden sonra dosyanıza sıra gelecek diye gelen cevaptan ve de bu cevap üzerine ev adresine hacze gidip te burası babamın evi ben babamla birlikte kalıyorum diyip icra memuruna tehdit vari sözler sarfetmesinden de anlaşılacağı üzere borçlu milletine güven olmaz...
Old 18-07-2007, 07:29   #40
akircuval

tab bu arada uyanıklık yapıp maaşına haciz koymanızı istemeyip anlaşmalı olarak birisine borçlanıp kendi maaşı üzerine haciz koyduranı da unutmamak lazım.
Old 06-08-2007, 14:01   #41
Av.Eda.P

Geçen ay öldüğünü iddia ettiği annesinin bu hafta tekrar öldüğünü beyan eden borçlu borcunu ödememeyi de geçtim üstüne benden bile para alabilecek kabiliyettedir.
Aynen yaşanmıştır.Not:Borçlunun annesi kedi değildi, tek canı vardı yani
Old 23-08-2007, 21:04   #42
Av.Sevgi KARATAŞ

Ödeyeceğim avukat hanım.Yoksa sizi kendim arar mıyım.Telefonlarınıza cevap da vermem.Ama bana iki hafta müsaade edin.
Old 12-09-2007, 11:44   #43
lawstudent

1) aslında bir yerden gelecek param var
2) borcu olmasına rağmen sürekli başka konularda konuşmasından
3) sürekli kaçmasından.
gerçi zaten bunları yapan borcunu ödemeyendir yani her şey açıktır ama boşlukları böyle doldurabildim
Old 03-10-2007, 15:40   #44
Av.Hatice Sarıbardak

Alıntı:
Yazan niles82
borcunu ödemeyecek borçluyu:
1-................................. demesinden anlarım
2-..................................gibi davranmasından anlarım
3-..................................yapmasından anlarım

boşluklara verilecek cevapların,icra işleriyle ilgilenen kişilere yardımcı olacağı düşüncesindeyim.
1- Toplam borç miktarını öğrendiğinde yüz ifadesinin değişmemesinden,
2- Rakamı küçümsemesinden,
3- Tamamını ok yakın bir tarihte ödeyeceğim demesinden
Old 19-10-2007, 14:19   #46
Av.Nur Hayat BURAN

Mutsuz korktum

gerçekten korktum, hepimizin başına aynı şeyler gelmiş....

benim de bir borçlum var şimdi, oturduk bir ödeme protokolü yaptık kendisiyle ama ödeme protokolündeki ödeme günleri ya pazartesi ya cuma...

ilk ödemesi de bu pazartesi umarım öder...
Old 27-10-2007, 13:40   #48
Gemici

Alıntı:
Yazan serdal güler
Borçlular anlaşılır gibi değil.

Aslına bakarsanız insanlar anlaşılır değil. Öyle anlar gelir ki, o zamana kadar, anladığımızı ve tanıdığımızı zannettiğimiz kimseyi hiç ama hiç anlamadığımızı keşfederiz. Borç veya alacak ilişkileri ve insanların bu ilişkileri nasıl değerlendirdikleri bir kültür ve kişilik olayıdır ve kişiliğin sadece bir yanını ilgilendirir. Sadece borç ve alacak ilişkilerine dayanarak insanları değerlendirmek, kişiliğin diğer katmanlarını göz ardı etmek demektir. Buna rağmen bazen öyle anlar gelir ki borç ve alacak ilişkileri kişiliğin diğer katmanlarını tamamen etkisi altına alır ve kişiliğe hükmeder.

Ben borçlularla uğraştığım ve onlara yardım etmeye çalıştığım için kişileri (borçluları) genelde kişiliğin borçluluk yanının hakim olduğu bir ortamda tanırım.

Borcundan kurtulmak için intihar edenleri bilirim. Borcundan kurtulmak için banka soyanları bilirim. Bu iki durumda bilirim demek onları tanıyıp durumu kendilerinden öğrendim anlamına gelmiyor; Medyadan ve mahkeme kararlarından bildiklerim.

Bir de bildikleri tüm yolları deneyip te kendi başlarına borçlarının üstesinden gelemiyen ve tanıdıklarının tavsiyesi ile danışmaya gelenler var. Bazıları aldıkları parayı ve başka türlü borçlandıkları parayı ödememek ve paranın üstüne yatmak için gelir. Büyük bir kısmında ise borçlanmanın sebebi boşanma,işsiz kalma, hastalık, ya da bankaların ve aracıların oyununa gelerek altından kalkamıyacakları bir kredi yükünün altına girmedir. Bu türden borçlular hiç kabahatları olmadan borçlanmış ve bu borcu kendi olanakları ile tüm yaşamları boyunca ödeyecek duruma gelemiyecek kişilerdir. Başta da belirttiğim gibi bazıları intihar eder, bazıları soygunculuk yapar, bazıları akıl hastahanesine düşer, bazıları her kapı veya telefon çaldığında çocuklarına 'babam evde değil, nerede olduğunu bilmiyorum' dedirtir, bazıları da hiç mecbur olmadıklaı halde gelirlerinin hacizden muaf ve ailesinin geçimi için ayrılmış kısmını bile borcundan kurtulmak için alacaklılarına verir ve günün birinde fark eder ki ödemeleri borcun faizini bile karşılamamakta ve borç gittikçe yükselmektedir.

Kısaca belirtmek gerekirse, borçluları biraz anladığımı ve her borçlunun, genellemeye gitmeden, özel durumuna göre değerlendirilmesi gerektiğini zannediyorum. Bu yaklaşımda biraz da borcu ve borçluyu sadece hukukçu gözüyle değil, aynı zamanda sosyal pedagog olarak değerlendirmenin payı var herhalde.

Saygılarımla
Old 17-11-2007, 15:17   #49
av_ramazan

pekala tüm bu anlatılanlardan borçlu psikolojisi anlaşılıyor gibi
oldukça faydalı bilgiler..diğer bir yönüyle müvekkil den paramızı nasıl alabileceğimiz hususu da bence tartışmaya/sorgulamaya açılmalı..vekalet ücretini ödemeyecek müvekkil'i nasıl anlarız
Old 17-11-2007, 15:23   #50
Av.H.Sancar KARACA

Alıntı:
Yazan av_ramazan
pekala tüm bu anlatılanlardan borçlu psikolojisi anlaşılıyor gibi
oldukça faydalı bilgiler..diğer bir yönüyle müvekkil den paramızı nasıl alabileceğimiz hususu da bence tartışmaya/sorgulamaya açılmalı..vekalet ücretini ödemeyecek müvekkil'i nasıl anlarız
1-Dava veya takip gideri için dahi avans ödememesinden
2-Vekaletname tanzimi için sizden noter masrafı istemesinden
Old 17-11-2007, 17:35   #51
Av. Canan EKE

- Vekalet sözleşmesi imzalamaya yanaşmamasından, ''ne demek, aramızda lafı mı olur'';
- Siz açın bugün davayı, acil durum çünkü, yanıma almamışım, hemen yollarım;
- Kaybedilme ihtimali yüksek olan davayı açmamızda ısrar etmesinden ve dava sonunda veririm demesinden;
gibi.....
Old 31-03-2008, 22:57   #53
Av.Kemal

ya,zaten insanlar anlaşılmaz hale geldi..
anlamaya da çalışmayın...
Old 01-04-2008, 01:41   #54
minee.mine

1- Tutarlı bir mazeret gösterip taksitlendirebilirmiyiz demesinden...
2- Gerçekten üzgün ve çaresiz davranmasından...
3- Düzenli olarak arayıp taksit taksit de olsa borcunu ödeme çabasından
Old 01-04-2008, 10:30   #55
didem kunal

Borcunu Ödemeyecek Adam Zaten Ne Avukatin BÜrosunun Yolunu Bİlİr Ne İcra Daİresİnİn Yolunu.borcunu Ödemeyecek Adam BİrŞekİlde Ya Yurt DiŞindadir Ya MaĞdur Durumdadir.en GÜzelİ HİÇ Muhattap Olmadan Ahcİz İŞlemlerİnİ BaŞlatmaktir.
Old 02-04-2008, 18:10   #56
Av.İlhan Akdağ

1-Alacak çeke dayalı olup, bankaya ödemeden men talimatı verilmiş olmasından.
ASLINDA SORUYU DEĞİŞTİRMEK LAZIM: BORCUNU ÖDEYECEK BORÇLUYU NASIL TANIRIZI ARAŞTIRMAK LAZIM. KARİNE OLARAK HİÇBİR BORÇLU BORÇ ÖDEMEZ. ÖDESE AVUKATLIK OLMAZ. HİÇ BİR BORÇLUNUN HİÇ BİR VAADİNE KANMAMAK LAZIM. EN AZ ONLAR KADAR CANBAZ OLMAK LAZIM.
CARNERİON arkadaşın dediklerine katılıyorum. Profesyonel davranıp gerekeni yapmak lazım. Sadece ödeyecek borçluyu bulmak-bilmek lazım.İlke olarak hiçbiri ödemez. İstisnayı bulup yanılmamak da artık bir sanat olacaktır.
Old 05-04-2008, 19:31   #57
serhatçetin

1)Hacze gelme sakın alacak bişi yok evde hepsini sattım
2)Borcumsa ona borcumu öderim, vekalete karışmam ,faiz haram kimseye faiz vermem. hadi ya ne gusel derim ben de tabi
3)Her insan hayatında zor dönemler yaşar anlayışıl ol.
4)Benim bi kuru canım kaldı o tefeciler yüzünden
5)Bak onlar iyi insanlar değil sen de uzak dur onlardan
6)O beni icraya vermiş ama ben onu sacılığa verdim
GİBİ ÇEŞİTLİ BAHANELER DE GÖRÜLMÜŞTÜR
Old 06-04-2008, 14:05   #58
BENCE

Borcu ancak 10 taksitte ödeyebilirim demesinden
Mal beyanında bulunup hiçbir şeyim yok ailemin yardımıyla geçiniyorum demesinden
Haciz mahallinde eşinin telefonla aramasına rağmen gelmemesinden
Old 15-04-2008, 20:41   #59
uye23620

şuan çekmecemde 11.500 ytllik karşılıksız bir çek var.Sabah kahvaltısı için gittiğim bir kafede tesadüf eseri avukat olduğumu duyunca elime tutuşturulan bir çek. Ancak çeki bana veren müstakbel müvekkilim henüz teşrif etmedi, (icra masraflarından erken bahsettim galiba, bide vekalet ücretini peşin isteyice ) ben çeki aldım kahvaltıda büroya geçtim sende vekaletnameyi getir dedim bir hafta oluya hala gelmedi. Bana ne tavsiye edersiniz. Takip açtırmayacak alacaklı nasıl anlaşılır
Old 15-04-2008, 20:50   #60
üye18721

Her telefon açtığınızda bugün,yarın...ödeyeceğim der.Bir alacağı vardır onu beklemektedir.Bazen büronuza bunu kanıtlamak için alacak faturalarıyla gelir,gösterir.Yine ödemez.Ta ki haczettiğiniz malları satışa çıkarana kadar.Sizin peşinizden koştuğunuz,artık telefonları bile açmaz olan alacaklı satıştan bir gün önce ne yapar eder parayı bulur,öder.Tabi satılacak menkul-g.menkul kıymetliyse...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi