Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanma

Konuyu Kilitleyin
Old 17-05-2020, 17:21   #1
Konuk

Varsayılan Boşanma

19 subat 2020 de evlendim annem eşim ve ben yaşamaktaydık sürekli evde anlaşmalar oldu şuan riskli gebelik durumum var 2 aylık hamileyim riskli olduğu için dogum gerceklekleşmesi cok düşük ihtimal olduğunu söyledi doktorum bu süreçte eşimden siddet gördüm bi kaç gün önce tekrar tehdit ve hakaretlere basladı bana siddet uygulamadı ama üstüme yürüdü yetmedi annemin üstüne yürüdü bende şikayetçi oldum evimden defolun gidin bu ev benim dedi ev kira kontrat onun üstüne ben şikayetçi olunca 2 gün uzaklaştırma aldı boşanma aşamasındayız yasak kalktığı gibi boşanmak için adliyeye başvuracağım ve ben haklarımı bilmiyorum
Old 18-05-2020, 08:46   #2
av.murat kılıç

Alıntı:
Yazan Konuk
19 subat 2020 de evlendim annem eşim ve ben yaşamaktaydık sürekli evde anlaşmalar oldu şuan riskli gebelik durumum var 2 aylık hamileyim riskli olduğu için dogum gerceklekleşmesi cok düşük ihtimal olduğunu söyledi doktorum bu süreçte eşimden siddet gördüm bi kaç gün önce tekrar tehdit ve hakaretlere basladı bana siddet uygulamadı ama üstüme yürüdü yetmedi annemin üstüne yürüdü bende şikayetçi oldum evimden defolun gidin bu ev benim dedi ev kira kontrat onun üstüne ben şikayetçi olunca 2 gün uzaklaştırma aldı boşanma aşamasındayız yasak kalktığı gibi boşanmak için adliyeye başvuracağım ve ben haklarımı bilmiyorum

Sayın Katılımcı,

-2020 Şubat ayında evlendiğinizi, eşinizin size şiddet uyguladığını, hamile olduğunuzu ve boşanma aşamasında olduğunuzu belirterek haklarınızı sormaktasınız.

-Evliliğiniz 1 yılı doldurmadığından anlaşmalı boşanma yapamazsınız, çekişmeli boşanma davası yani evlilik birliğinin temelinden sarsılması-şiddetli geçimsizlik sebebi ile boşanma davası açabilirsiniz. Bu davada delillerinizi; şiddeti gösteren doktor raporlarını, tanıklarınızı dava dilekçesine eklemeniz gerekecektir.

-Tedbir nafakası talep edebilirsiniz, dava açıldığı anda tensiple size tedbir nafakası bağlanabilir, maddi ve manevi tazminat isteyebilirsiniz. Ayrıca evlilik birliği içinde eşinizin kazanmış olduğu değerlerde yarı oranında hak talep edebilirsiniz. Çocuk dünyaya geldiğinde çocuk içinde nafaka da talep edebilirsiniz.

- Ev kira kontratı eşinizin adına olsa da ev sahibine bildirimde bulunarak kontratın tarafı haline gelebilirsiniz.Ayrıca mahkemeden bu konutun ve eşyaların dava süresince tarafınıza tahsisini isteyebilirsiniz.

-Hak kaybına uğramamak için hukuki sürecinizin her aşamasında bir avukattan yardım almanızı öneriyoruz. Maddi durumunuz buna elvermiyorsa bulunduğunuz ildeki barodan bir avukat talebinde bulunabilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi