Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Öğretim Görevlilerinin Kitap Satışı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-03-2008, 01:31   #1
Av.Ahmet DELİKANLI

Rahatsiz Öğretim Görevlilerinin Kitap Satışı

Merhaba arkadaşlar,
X Üniversitesinden bir arkadaşımın sorununuz sizlerle paylaşmak ve sizinde görüşlerini almak amaçlı bir konu açmak istedim..

"Bir üniversitede öğretim görevlisinin öğrencilerine zorunlu olarak kendi kitabını Satma gibi bir hakkı var mı?

Ayrıca aldığımız kitapların bir çoğunda bandrol yok ve eğer fotokopi çektirirsek yasal işlem yaptırımı ile tehdit ediliyoruz..

Bu sorun karşısında yapabileceğim hukuksal işlemler nelerdir? Bir öğrenci olarak sizlerin yardımcı olmanızı temenni ediyorum saygılarımla."
Old 25-03-2008, 12:32   #2
ozlemdurucan

Bizim de daha önce başımıza böyle bir şey gelmişti. Ama öğrencilik ve kitap fiyatları arasındaki orantısızlığa bakınca fotokopi çektirip kitapları okula çaktırmamıştık(!)
Old 25-03-2008, 14:04   #3
Av.Barış

Üniversitede zorunlu kitap satışı diye bir şey yoktur. İsteyen kitap alır,isteyen notlar ile idare eder.Tabii hocanın not verirken bu durumu gözardı etme tehlikesi olabilir.
Old 25-03-2008, 22:37   #4
gençhukukçu54

zorunlu kitap alımı,yasal olarak olmasa da bence dersi geçmek için uymanız gereken durumlardan biri.
mesela çoğu ders hocamız -özellikle profesörlerimiz- ders kitabı olarak kendi kitabını tavsiye ediyor.
tavsiye ediyor ve fakat sınavı kitaptan yapacağını,dersi kitaptan anlatacağını da eklemeyi unutmuyor
hukuk da bir çok alanda tartışmaya açık konu bulunmakta ve hocalarımız tartışmalı konulara ilişkin her zaman soru sorarlar ve hocanızın savumadığı görüşü savunuyorsanız ciddi anlamda sağlam gerekçelendirmeniz gerekir oysa onun savunduğu görüşü özümseyip sadece kitabındaki gerekçeyi belirtmeniz yeterli oluyor.Bu durumda kitabı almanız zorunluluk haline geliyor
Belki mesajımı okuyan hocam olabilir o yüzden bir hususu eklememek haksızlık olur. Emeklerine,bilgilerine sağlık. Selçuk Hukuk'un akademisyenlerinin kitapları gerçekten konusunda ikinci bir kitap gerektirmeyecek kadar kapsamlı ve kaliteli.
saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi