Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Nafaka borçlusu eşin çalıştığı işi değiştirmesi?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-12-2015, 20:44   #1
Konuk

İnceleme Nafaka borçlusu eşin çalıştığı işi değiştirmesi?

merhaba, eşim bana şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanma davası açmıştı dava reddedildi şimdi yargıtayda ve ben nafaka alıyordum eşim askeri personeldi geçen ay nafakam gelmeyince icrayı aradım öğrendim ki eşimin iş yeri ile ilişiği kesilmiş ve bazı yerlerden aldığım duyumlara göre eşim bir yerde çalışıyormuş. ben eşimden nasıl nafakamı alabilirim çalıştığı iş yerini nasıl öğrenebilirim aynı şehirde yaşamıyoruz, bana ödemediği yada ödemeyeceği nafakalar için ne yapabilirim?
Old 07-12-2015, 16:22   #2
Av.Denizcan Sarıkaya

Sayın konuk,

İcra müdürlüğüne giderek eşiniz için sigorta kaydı araştırılmasını talep ediniz. Sistemde sigortalı olarak gözükyorsa çalıştığı işyerinin adresi de ortaya çıkacaktır. Söz konusu işyerine maaş haczi gönderilmesini talep ediniz. Maaşından yapılacak kesintiler dosyanıza aktarılacaktır.
Bunun yanı sıra banka hesaplarında bulunan paraların haczi icin bankalara 89/1 haciz ihbarnamesi gönderebilirsiniz. Aynı şekilde üzerine kayıtlı araç-gayrimenkul olduğu takdirde kayıtlarına haciz koyup satış talep edebilirsiniz.

Ayrıca ödenmeyen nafakalar için İcra Ceza Mahkemesi'ne başvurup eski eşinizi şikayet edebilirsiniz. Koşulları oluştuğu takdirde eski eşinize tazyik hapsi cezası verilebilir.

Hak kaybına uğramamak ve haklarınızı kısa sürede temin edebilmek için bu işlemleri avukat aracılığıyla yürütmenizi öneririm. Maddi durumunun elvermiyorsa bulunduğunuz ilin Baro Adli Yardım servisine başvurunuz.
Old 07-12-2015, 16:24   #3
elzemseyler

merhaba. Hangi icra dairesinden icra takibi başlattıysanız aynı icra dairesinden tekrar eşinizin UYAP sistemi üzerinden SGK sorgulaması yaptırarak çalışıp çalışmadığını ve çalışıyorsa nerde çalıştığını öğrenebilir birikmiş nafaka alacağınız ve devam eden nafakalar için maaş haczi gönderebilirsiniz.Ayrıca dosya kapak hesabı yaptırarak eşinize muhtıra gönderebilirsiniz. İcra dairesinden hacze gidilmesini yahut yine UYAP sistemi üzerinden eşinizin adına kayıtlı gayrımenkulleri ,araç ( araba-kamyon-otobüs vs) varsa haczettirebilirsiniz.Bir avukattan yardım almanızda fayda var
Old 07-12-2015, 16:28   #4
elzemseyler

Sayın Konuk,

icra dairesi başka bir yerde ise size en yakın icra dairesine nakledilmesi için icra dairesine gidip masraflarını karşılayarak naklini isteyebilirsiniz. Böylece takibi daha kolay ve erişilebilir olur.

Dayanak madde:

İİK. Madde 34 – İlamların icrası her icra dairesinden talep olunabilir. Alacaklı yerleşim yerini değiştirirse takibin yeni yerleşim yeri icra dairesine havalesini isteyebilir.
Old 17-12-2015, 20:49   #5
Konuk

İnceleme nafaka ödemeyen eşi şikayet etmenin zamanı nedir?

merhabalar, ben eşim nafaka ödemediği için şikayette bulunmak istiyorum, eşim geçen ay ve bu ay nafaka ödemedi fakat icra dosyamız farklı bir şehirde ben yarın benim bulunduğum şehre dosyanın getirilmesi talebinde bulunacağım acaba bu işlem ne kadar sürer çünkü önce dosya bulunduğum ile gelecek sonra şikayette bulunacağım zamandan dolayı şikayet etmek için geç kalmış olmam değil mi? cevabınız için şimdiden teşekkürler.
Old 28-12-2015, 13:53   #6
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Nafaka ödememek sebebi ile yapılacak başvuruda,şikayet tarihinden geri doğru son üç ay için nafakanın ödenip ödenmediği araştırılacaktır.

Dosyada şikayet tarihinden geriye doğru son üç ay borçlu aleyhine bir işlem yapılmamışsa Mahkemece şikayet koşulları olmadığı için dava reddedilebilmektedir.

Bu nedenle dosyanızda işlem yapmanız uygun olacaktır.

Dosyanın uzak bir yerde olması sebebi ile size en yakın nöbetçi icra müdürlüğüne başvurarak dilekçenizi verebilir,örneğin borçlunun tapu ve araç sorgusunun yapılmasını isteyebilirsiniz.

Bir avukattan destek almak yararınızadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi