Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

resmi evrakta sahtecilik suçu oluşur mu

Yanıt
Old 29-12-2008, 12:03   #1
çınar

Varsayılan resmi evrakta sahtecilik suçu oluşur mu

merhabalar
ceza hukukunu iyi bilmiyorum tecrübemde yok.bilgilendirirseniz memnun olurum.olay şu şekildedir.100 000 ytl lik icra takibi sonucu gayrimenkule haciz koydum ,gayrimenkul aile konutu şerhli çıktı.aile konutu şerhli gayrimenkul satılamaz diye biliyorum ,yargıtay kararları bu yöndeydi. borçlunun eşi merciye şikayet etti.hukuk davası sürüyor. Aynı zamanda borçlunun eşi resmi evrakta sahtecilik suçundan alacaklı + 2 cironta ve de borçlu olan kendi eşi hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.müvekkil savcılık dosyasının akibetini merak ediyor ama benim cezaya ilşkin tecrübem yok ve de olası bir iftiradan korkuyorum, türk hukuk sitesinde buna benzer avukatlara yönelik isnatlara ilişkin konular okumuştum.şimdilik benim hakkımda bir isnat yok ama şüphelilerden biri çıkıp bunları avukat söyledi, biz de senet düzenledik derse benim açımdan durum ne olur .şimdiden teşekkürler.
Old 29-12-2008, 13:28   #2
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan çınar
merhabalar
ceza hukukunu iyi bilmiyorum tecrübemde yok.bilgilendirirseniz memnun olurum.olay şu şekildedir.100 000 ytl lik icra takibi sonucu gayrimenkule haciz koydum ,gayrimenkul aile konutu şerhli çıktı.aile konutu şerhli gayrimenkul satılamaz diye biliyorum ,yargıtay kararları bu yöndeydi. borçlunun eşi merciye şikayet etti.hukuk davası sürüyor. Aynı zamanda borçlunun eşi resmi evrakta sahtecilik suçundan alacaklı + 2 cironta ve de borçlu olan kendi eşi hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.müvekkil savcılık dosyasının akibetini merak ediyor ama benim cezaya ilşkin tecrübem yok ve de olası bir iftiradan korkuyorum, türk hukuk sitesinde buna benzer avukatlara yönelik isnatlara ilişkin konular okumuştum.şimdilik benim hakkımda bir isnat yok ama şüphelilerden biri çıkıp bunları avukat söyledi, biz de senet düzenledik derse benim açımdan durum ne olur .şimdiden teşekkürler.

Gayrimenkulün aile konutu şerhi olmasa dahi satılamayacağı kanaatindeyim.Borçlunun ekonomik durumuna uyguna tek bir evi haczedilemez mallar arasındadır.Eğer evraklarda sizin el yazınız yoksa iftiraların sizin aleyhinize bir durum oluşturmayacağı kanaatindeyim.
Old 29-12-2008, 19:43   #3
Murat Özyılmaz

sorunuzda suçun unsurunu oluşturacak herhangi bir fiile rastlamadım.TCK Madde 204, bir resmi belgeyi sahte olarak düzenleyen, gerçek bir resmi belgeyi başkalarını aldatacak şekilde değiştiren veya sahte resmi belgeyi kullanan kişi cezalandırılır diyor ikinci fıkrasında da kamu görevlisi açısından düzenleme yapılmıştır.Fikrimce herhangi bir suç unsuru bulunmamaktadır.
Old 29-12-2008, 22:34   #4
çınar

senetlerde el yazım ya da tahrifat yoktur.ben sadece borçluya gönderilecek tebligat zarfındaki adres bölümünü elle doldurmuştum bu da suç değildir artık !? şüpheliler hakkında TCK 204 - 210 - 212 resmi evrakta sahtecilikten savcılığa müracaatta bulunmuşlar.
Old 30-12-2008, 01:37   #5
korayoz

Yazınızdan resmi evrakta sahtelik suçunun konusunu oluşturacak evrağın ne olduğunu anlayamadım. İlgili evrak hakkında hiçbir bilgi vermemişsiniz
Old 30-12-2008, 08:52   #6
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan çınar
senetlerde el yazım ya da tahrifat yoktur.ben sadece borçluya gönderilecek tebligat zarfındaki adres bölümünü elle doldurmuştum bu da suç değildir artık !? şüpheliler hakkında TCK 204 - 210 - 212 resmi evrakta sahtecilikten savcılığa müracaatta bulunmuşlar.
Bende suç olmadığını düşünüyorum.Zira bende ya elle dolduruyorum yada maktu çıkarıyorum.Genel uygulama bu şekilde.Saygılarımla
Old 30-12-2008, 11:44   #7
çınar

resmi evrakta sahtecilik suçunun konusu senetlerin kanunu dolaşmak için sahte düzenlendiği,aile konutu şerhli gayrimenkulün satılabilmesi için borçlu eş tarafından sahte senet düzenlenerek cirontaya ondan alacaklıya verilerek evin icra yoluyla sattırılmaya çalışılmasıdır.kanaatimce hukuk dosyasında karara varılması gereken bir konudur.savcılık esasa girmeyeceği için takipsizlik vermelidir diye düşünüyorum.
Old 30-12-2008, 15:27   #8
Av. Ayşegül Okçu

Varsayılan sahtelik unsuru

Sorunuzdan anladığım kadarıyla, ortada bir muvazaa söz konusu. En azından şikayet eden eşin iddiası bu yönde.

Borçlu eş tarafından olaya bakarsak, olayda muvazaa olduğu kanıtlansa dahi takip dayanağı kambiyo senedini "sahte" kabul etmenin mümkün olmadığını düşünüyorum. Zira muvazaada biri hukuk alanında doğmuş olan, diğeri ise hukuk alanında doğmayan iki irade söz konusudur. Ceza yargılamasının hukuk alanında doğmamış bir iradeyi cezalandırması ceza hukuku ilkeleriyle çelişir düşüncesindeyim. Takip dayanağı kambiyo senedinin muvazaa nedeniyle "hukuki" anlamda sonuç doğurması tartışılabilirse de "cezai" anlamda sahtelik unsuru içermemektedir. "Belge bazen biçim bakımından, bazen de içerik olarak sakat olabilir. Sonuç olarak belgenin batıl ve sakat olma durumu, onu yok ve tamamen geçersiz sayacak nitelikte ise o belge üzerinde sahtecilik suçu işlenemez." (Hırsızlık Yağma Belgelerde Sahtecilik Suçları- Mustafa Ekinci, Sinan Esen- Adalet Yayınevi Eylül 2005- sayfa 47)

Dolayısıyla, suçun sahtelik unsuru oluşmadığından takipsizlik kararı verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Aksi durumda tüm muvazaalı işlemlerde tarafların belgede sahtecilik suçundan cezalandırılması gerekecektir. Müşteki eşin hukuk mahkemelerinde dava açarak takbin iptalini veya meskeniyet iddiasında bulunma olasılığı vardır diye düşünüyorum.

Takibi sürdüren avukatın sorumluluğuna gelirsek, ben herhangi bir sorumluluk olacağını düşünmüyorum. Zira belge üzerinde hiçbir müdahalesi olmayan, sadece takibi yürüten avukatı sorumlu tutmak hukuk mantığına ters. Avukat olarak bizler, getirilen evraklara göre işlem yaparız. Her evrakın altındaki saiki araştırma yükümlüğümüz yoktur. Aksi halde örneğin, imza incelemesi sonucunda sahteliği sabit olan kambiyo senetlerinde avukatın sorumluluğuna gitmek gibi saçma bir durumla karşı karşı kalırız. Bu durumda da kimsenin avukatlık yapmak isteyeceğini sanmıyorum.
Old 30-12-2008, 17:00   #9
glyclk

ortada resmi nitelik taşıyan bir belge de yok sanırım..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi