Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hastane Polikliniklerinde Muayenede Öncelikli Sırası

Yanıt
Old 16-09-2010, 22:33   #1
Nur Deniz

Varsayılan Hastane Polikliniklerinde Muayenede Öncelikli Sırası

1-İstiklal madalyası sahipleri
2-Gazi ve şehit yakınları
3-Özürlüler
4-65 yaş üstü yaşlılar
5-Hakimler ve savcılar
6-Sağlık Personeli
7-İl dışından gelen sevkli hastalar

Bu kapsamdaki hastalar poliklinikler için randevu ve sıra numarası alırken durumlarını belirtip öncelik isteyebilirler.

Ancak,

Bu sıralama acil servisler için geçerli değildir.

Saygılarımla.
Old 17-09-2010, 09:15   #2
ncoban

ama avukatlara neden yok biz de hakim ve savcıların meslektaşlarıyız
Old 19-09-2010, 19:04   #3
Av.Cengiz Aladağ

Sayın Nur Deniz, verdiğiniz bu bilginin dayanağı nedir? Bir yönetmelik ya da genelgeden mi kaynaklanmaktadır? Cuma günü kızım için anaokulu tarafından istenen sağlık raporunu almak için sağlık ocağına gittik; doktorun kapısında özürlülerin, yaşlıların ve hamilelerin öncelikli olduğu yazıyordu.
Sayın ncoban, hakimler, savcılar ve avukatlar aynı fakülteden mezundurlar ancak hepsi farklı mesleği yapmaktadırlar. Üstelik biz avukatlar, hakim ve savcılara meslektaş diyerek kendimizi kandırıyoruz; hakim ve savcılar arasında avukatları meslektaşı olarak kabul edenler azınlıktadır.
Old 19-09-2010, 20:27   #4
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Sayın Nur Deniz, verdiğiniz bu bilginin dayanağı nedir? Bir yönetmelik ya da genelgeden mi kaynaklanmaktadır?

Sn Aladağ,

En yakın zamanda uygulama şeklini ve neden öncelik sırasının bu şekilde belirlendiğini yanıtlayacağım.

Saygılarımla.
Old 19-09-2010, 20:46   #5
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Nur Deniz
Evet Sn Aladağ, hemen hemen bütün polikliniklerin kapısında bu yazı yazdığım şekilde mevcuttur ve uygulanır.

Aslında doğru bir soru sordunuz, yönetmeliği tam olarak yazmalıydım, özür dilerim. En kısa zamanda yazacağım.

Sizinde mesajınızda belirttiğiniz üzere avukatlara böyle bir ayrıcalık yoktur.

Bence de bir hukuk sitesinde dayanağı olmayan bu bilgiyi yazmamalıydınız. Dediğiniz uygulama, bizzat gördüğüm üzere, en az bir sağlık kuruluşunda geçerli değildir. Yaygın uygulama, hukuksal kural oluşturmaz.
Ayrıca üstteki mesajımda "avukatlara ayrıcalık tanınmadığını" belirtmiş değilim. Sayın ncoban'a yanıtım mesleklerle ilgilidir. Sağlık kuruluşlarındaki ayrıcalığın (bu konuda hukuksal bir kural varsa bile), avukata ve doktora göre değişeceği kanısındayım.
Old 19-09-2010, 21:23   #6
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Sayın Nur Deniz, verdiğiniz bu bilginin dayanağı nedir? Bir yönetmelik ya da genelgeden mi kaynaklanmaktadır? Cuma günü kızım için anaokulu tarafından istenen sağlık raporunu almak için sağlık ocağına gittik; doktorun kapısında özürlülerin, yaşlıların ve hamilelerin öncelikli olduğu yazıyordu.
Sayın ncoban, hakimler, savcılar ve avukatlar aynı fakülteden mezundurlar ancak hepsi farklı mesleği yapmaktadırlar. Üstelik biz avukatlar, hakim ve savcılara meslektaş diyerek kendimizi kandırıyoruz; hakim ve savcılar arasında avukatları meslektaşı olarak kabul edenler azınlıktadır.

Sn Aladağ,
Her uygulamanın hukuki dayanağını bilecek kadar hukukçu değilim. Biliyorsunuz. Üstelik sağlık ocağı uygulamasından değil, konu başlığına dikkat edilecek olursa ''Hastane Poliklinikleri''den bahsedilmektedir.

Neden avukatların bu öncelikten faydalanamadığı da tamamen avukatların sorunudur.
Old 19-09-2010, 21:28   #7
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Bence de bir hukuk sitesinde dayanağı olmayan bu bilgiyi yazmamalıydınız. Dediğiniz uygulama, bizzat gördüğüm üzere, en az bir sağlık kuruluşunda geçerli değildir. Yaygın uygulama, hukuksal kural oluşturmaz.
Ayrıca üstteki mesajımda "avukatlara ayrıcalık tanınmadığını" belirtmiş değilim. Sayın ncoban'a yanıtım mesleklerle ilgilidir. Sağlık kuruluşlarındaki ayrıcalığın (bu konuda hukuksal bir kural varsa bile), avukata ve doktora göre değişeceği kanısındayım.

Bence de,

Bir hukuk sitesine üstelik THS gibi ciddi bir siteye (hadi ben hukukçu olmayan üyeyim) konuklar da soru sorabilmektedir. Yaygın uygulamanın hukuksal açıdan bir kuralı yok ise de bu hukuk dışı olduğu anlamını da taşımaz.

Bu önceliği ben uydurmadığım gibi, uygulamamız için bize bir dönem poliklinik sırası verirken bildirdiler.

Metni tam olarak yazacağım ama şu anda elimde değil. Birazcık sabır.
Old 19-09-2010, 21:35   #8
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Nur Deniz
Sn Aladağ,
Her uygulamanın hukuki dayanağını bilecek kadar hukukçu değilim. Biliyorsunuz. Üstelik sağlık ocağı uygulamasından değil, konu başlığına dikkat edilecek olursa ''Hastane Poliklinikleri''den bahsedilmektedir.

Neden avukatların bu öncelikten faydalanamadığı da tamamen avukatların sorunudur.

Hukukçu olmasanız bile THS'ye, hele de böyle ciddi bir konu açtığınızda hukuksal dayanağı olan bilgiler yazmanız beklenir.
En azından ben ve meslektaşım Can Doğanel bekleriz.
Hem ben konu başlığında ''Hastane Poliklinikleri''ni göremiyorum.
Old 19-09-2010, 21:40   #9
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Hukukçu olmasanız bile THS'ye, hele de böyle ciddi bir konu açtığınızda hukuksal dayanağı olan bilgiler yazmanız beklenir.
En azından ben ve meslektaşım Can Doğanel bekleriz.
Hem ben konu başlığında ''Hastane Poliklinikleri''ni göremiyorum.

Neden göremediğinizin nedenini anlamadım gerçekten. Oysa Hasta Hakları Çalışma Gurubunun altında yazıyor.

Tanıkların hukukta yeri varsa beni tanık olarak ve bu konuyu da ihbar olarak kabul edip tartışabilirsiniz örneğin.

Şöyle bir değişiklik yaparsak uygun olur diye düşünüyorum:

-Hastane polikliniklerinde özürlüler, 65 yaş üstü yaşlılar, sağlık çalışanları dışında neden hakim ve savcılara öncelik veriliyor, hukuksal dayanağı var mıdır, bu önceliği tanımayan memurun TCK da görevi ihmal gibi herhangi bir karşılığı var mıdır?

Sn Saim Dikici yi de bekleriz efendim.

Buyrun tartışalım.
Old 19-09-2010, 21:49   #10
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Nur Deniz
Neden göremediğinizin nedenini anlamadım gerçekten. Oysa Hasta Hakları Çalışma Gurubunun altında yazıyor.

Tanıkların hukukta yeri varsa beni tanık olarak ve bu konuyu da ihbar olarak kabul edip tartışabilirsiniz örneğin.

Şöyle bir değişiklik yaparsak uygun olur diye düşünüyorum:

-Hastane polikliniklerinde özürlüler, 65 yaş üstü yaşlılar, sağlık çalışanları dışında neden hakim ve savcılara öncelik veriliyor, hukuksal dayanağı var mıdır, bu önceliği tanımayan memurun TCK da görevi ihmal gibi herhangi bir karşılığı var mıdır?

Sn Saim Dikici yi de bekleriz efendim.

Buyrun tartışalım.

Yazan şu:

Alıntı:
Türk Hukuk Sitesi Forum Alanları > THS Hukuk Çalışma Grupları > Hasta Hakları Çalışma Grubu Hastane Polikiniklerinde Muayenede Öncelikli Sırası
Hastane Polikiniklerinde Muayenede Öncelikli Sırası

Ben "Polikinik" sözcüğünü hiç duymadım.
Old 19-09-2010, 22:05   #11
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Yazan şu:

Ben "Polikinik" sözcüğünü hiç duymadım.

Evet, tek eksiğim ''l'' harfi.
Yönetimden rica ederim eklenir.
Old 20-09-2010, 10:12   #13
Av.Nevra Öksüz

Hukuki yorum yapmadan :
Alıntı:
Yazan Sağlık Bakanlığı-Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Sayı : B.10.0.THG.0.10.00.01/010-06-
Konu : Hasta Başvuruları, Poliklinik
ve Hizmet Faaliyetleri 21147 13.11.2006

DOSYA

GENELGE
2006 / 113

İlgi : a) 14.10.2003 tarihli ve 19434 (2003/123) sayılı Genelge.
b) 07.05.2004 tarihli ve 7456 (2004/65) sayılı Genelge.
c) 09.05.2005 tarihli ve 9155 (2005/79) sayılı Genelge.

Bakanlığımıza bağlı yataklı tedavi kurumlarında verilen tıbbi hizmetler ile sağlık alanındaki ihtiyaç ve taleplerin zamanında, etkin, kaliteli ve kolay ulaşılabilir bir şekilde karşılanması Bakanlığımızın önceliklerindendir.
Hastanelerdeki hasta yoğunluğu dikkate alınarak poliklinik oda sayıları arttırılmış, hasta hakları birimleri oluşturularak hekim seçme uygulaması başlatılmıştır. Hastaların başvuru ve sıra bekleme esnasında oturarak dinlenebilmeleri için çeşitli tedbirler alınmıştır.
Hastanelerde verimlilik ve etkinliği arttırmak maksadıyla tıbbi donanımla birlikte fiziki mekanın uygun hale getirilerek, hastaların ilgili birimlerde bekletilmeksizin hizmet alması sağlanmalıdır.
Poliklinik odalarında hasta kayıt ve kabul sistemi oluşturuluncaya kadar; tek merkezden hasta kayıt ve kabul yapılan kurumlarımızda yeterli eleman ve banko bulundurup (sıramatik v.b imkanlar) hastalara bekleme koltuğu temin edilerek işlemler sırasında personel - hasta ilişkisini kolaylaştıracak şekilde düzenlenmesi ve ihtiyaç duydukları konularda danışmanlık hizmetlerinin verilmesi sağlanmalıdır.
Bu sebeple;
1- Hastanelerimizde, poliklinik başvurusunun kabul edildiği hizmet bankolarının (danışma, kayıt bürosu, yönlendirme vb.) camlı, kapalı, yüksek ve iletişimi kısıtlayan mevcut yapısının hastaları olumsuz etkilediği tespit edilmiştir.
Hastanelerde kayıt-kabul birimleri ile danışmanlık hizmetinin verildiği yerler çevresi açık, masa veya masa kullanım yüksekliğine sahip, hastaların oturtularak işlemlerinin yapıldığı birimler şeklinde düzenlenmelidir. Bu birimlerde görevlendirilecek personelin eğitimli ve deneyimli kimseler arasından seçilmesi, bu personelin gerekli hizmet içi eğitimi alması, mevzuat konusunda sürekli bilgilendirilmesi ve hasta ve hasta yakınlarını nezaket kuralları içerisinde bilgilendirmesi ve yönlendirmesi,
2- Uzman hekime tahsis edilen poliklinik odası aynı zamanda çalışma odası konumunda olduğundan isteyen hekimin talebi doğrultusunda poliklinik odasını zevkine uygun olarak kendi imkanlarıyla düzenlemesi konusunda yardımcı olunması,
3- Hizmet kalitesinin arttırılması açısından;
Çocuk polikliniklerinde bebek boy ölçme ve tartı aleti bulundurulması,
Tetkik isteme ve tetkik randevusu verme işlemlerinin poliklinik odasından yapılarak sonuçların poliklinik odasındaki bilgisayardan görünecek ve çıktı alınacak şekilde düzenlenmesi,
Mümkünse her kadın doğum polikliniğinde bir adet veya ortak (2-3 poliklinik) kullanılabilecek ultrasonografi cihazının bulundurulması,
4- Muayene masaları üzerinde mümkünse tek kullanımlık kağıt masa örtüsü kullanılması,
5- Yoğun bakım yatak sayısı açısından sıkıntı yaşanan hastanelerde, fiziki mekan olarak uygun olan hasta odalarının yoğun bakım ünitesine dönüştürülerek ihtiyacın karşılanması,
6- Sırası ile istiklal madalyası sahipleri, gazi ve şehit yakınları, özürlüler, 65 yaş üstü yaşlılar, hakimler ve savcılar, sağlık personeli ve il dışından sevkli gelen hastaların poliklinik muayenelerinde genel hizmetin aksamasına meydan vermeyecek şekilde öncelik tanınması,
7- 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu hükümleri gereği hastane içinde duyurulması gereken afiş, ilan ve duyuruların sadece personelin yoğun ve toplu bulunduğu yemekhane salonlarında oluşturulacak panolarda asılması,
8- Hastanelerimizce düzenlenen ilaç raporlarından yeterli nüshada çoğaltılan fotokopinin “Aslı Gibidir” tasdiki yapılarak hastaya verilmesi,
9- Hizmet satın alımı yoluyla gördürülen işler sonucunda düzenlenen raporlar ve faturalar ile hastane binalarına asılan tabelalarda hastane isminin kullanılması ve firma isminin kullanılmaması,
10- Tanıtım ve bilgilendirme amacıyla hazırlanmış çeşitli firmalara ait broşür veya afişlerin hastane içerisinde kapı, pencere ve odalarda iç ve dış duvarlara görüntü kirliliği oluşturacak şekilde asılmaması,
Konularında gerekli hassasiyetin gösterilmesi hususunda bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

Prof. Dr.Necdet ÜNÜVAR
Bakan a.
Müsteşar

Saygılar...
Old 20-09-2010, 16:33   #14
Nur Deniz

Sn Aladağ,
İstediğiniz genelgenin numarasını yazacaktım ama bugün nöbetçiyim. Boş kalır kalmaz ilk fırsatta baktım ki, benden hızlı davrananlar varmış. Gerçi ben genelgeyi yayınlamadan yalnızca numarasını verecektim ama tamamı daha güzel olmuş.

Nevra Hanım'da hazır el atmışken ve ben de nöbetçiyken,2003 yılında İçişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı arasında yapılan protokole göre Mahkumların önceliğinden bahseden sözleşmeyi de eklerse çok sevineceğim.

Nevra Hanım, hukuki yoruma da bekleriz.

Saygılarımla.
Old 20-09-2010, 16:39   #15
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan Nur Deniz
Sn Aladağ,
İstediğiniz genelgenin numarasını yazacaktım ama bugün nöbetçiyim. Boş kalır kalmaz ilk fırsatta baktım ki, benden hızlı davrananlar varmış. Gerçi ben genelgeyi yayınlamadan yalnızca numarasını verecektim ama tamamı daha güzel olmuş.

Nevra Hanım'da hazır el atmışken ve ben de nöbetçiyken,2003 yılında İçişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı arasında yapılan protokole göre Mahkumların önceliğinden bahseden sözleşmeyi de eklerse çok sevineceğim.

Nevra Hanım, hukuki yoruma da bekleriz.

Saygılarımla.

Siparişle iş almıyorum (prensip olarak ); uygun olduğunuzda ekleyebilirsiniz, acelesi yoktur muhtemelen

Saygılar...
Old 20-09-2010, 16:59   #16
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan Av.Nevra Öksüz
Siparişle iş almıyorum (prensip olarak ); uygun olduğunuzda ekleyebilirsiniz, acelesi yoktur muhtemelen

Saygılar...

Ben de iş olarak verildiğinden ya da emir olarak algıladığım için ekleme sözü vermedim zaten. Yalnızca işte değil, genel olarak hayatımın prensibidir.

Ama işim gereği hastalarla iç içe olmak durumunda olduğum için hem kendi menfaatlerimi hem de hastaların haklarını böyle güzel bir sitede paylaştığım için mutluyum.

Size de ayrıca,sipariş olarak algılamışsınız ama ben yine de emeğiniz için teşekkür ederim. Beni birkaç dakikamı alacak bir işten kurtardınız.

Saygılarımla.
Old 17-10-2010, 11:22   #17
Dr.DOGRAMACI

Evet ne yazık ki bu şekilde yürürlükte olan bir genelge var.
Ne yazık ki diyorum çünkü yeni anayasamız içerisinde pozitif ayrımcılık var ancak inceleyenler de bilirler ki bu pozitif ayrımcılık kapsamında ne hakim savcılar ne de sağlık personeli dahildir.

Anayasada herkes kanun önünde eşit olmasına rağmen tıp etik ve deontolojisinde kanunlarda yazılı olmayan örf-adet kuralı olarak sağlık personeli ve ailesine yönelik biraz daha artık nasıl denir bilemiyorum ama farklı davranılmaktadır. Bizim deontoloji tüzüğünde de farklı davranılabileceği ile ilgili -ekonomi tabanlı da olsa- bir madde de bulunmaktadır. Ama tabi ki bu farklılık hasta triyajına uymaksızın hareket etmek gerektiği manasına gelmiyor.

Bu nedenle ki hakim ve savcılara yönelik bu düzenleme de ne hakkaniyete ne anayasamıza uygundur ne de vicdana. Neden nasıl niye bu tarz bir ayrımcılık yapıldığının izahi da anlamsız geliyor.
Old 17-10-2010, 11:52   #18
Dr.DOGRAMACI

Alıntı:
Yazan Nur Deniz
2003 yılında İçişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı arasında yapılan protokole göre Mahkumların önceliğinden bahseden sözleşme

Doğrusu çok düşündüm ama üstüme almadan da edemedim. Eh ne de olsa yeni üye olmanın getirdiği heyecan olsa derek.

Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğünün 26.12.2003 tarih ve 24106 sayılı yazısının ekinde "Adelet, İçişleri ve Sağlık Bakanlıkları Arasında Düzenlenen Protokol" nam-ı diğer üçlü protokol bulunmakta. Bunun 4. bölümü sağlık bakanlığına ait yükümlülükler olmakla beraber burada mahkumların öncelik hakkına dair bir şey yok sadece kolaylık sağlanmasından bahsediyor. O da (madde 66) muhafız görevlilerine kolaylık gösterilmesi şeklinde.
Artık yorumu size ait.
Old 17-10-2010, 11:54   #19
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan Dr.DOGRAMACI
Anayasada herkes kanun önünde eşit olmasına rağmen tıp etik ve deontolojisinde kanunlarda yazılı olmayan örf-adet kuralı olarak sağlık personeli ve ailesine yönelik biraz daha artık nasıl denir bilemiyorum ama farklı davranılmaktadır. Bizim deontoloji tüzüğünde de farklı davranılabileceği ile ilgili -ekonomi tabanlı da olsa- bir madde de bulunmaktadır. Ama tabi ki bu farklılık hasta triyajına uymaksızın hareket etmek gerektiği manasına gelmiyor.

........

Bu nedenle ki hakim ve savcılara yönelik bu düzenleme de ne hakkaniyete ne anayasamıza uygundur ne de vicdana. Neden nasıl niye bu tarz bir ayrımcılık yapıldığının izahi da anlamsız geliyor.

Sn Doğramacı;

Öncelikle yanıtınız için teşekkür ederim.
Sağlık personeli yakınlarına yapılan pozitif ayrımcılık diye birşey olduğuna inanmıyorum. Ancak sizin de dediğiniz gibi etik açıdan hastalık durumlarında sağlıkçıların birbirlerine yakın davranmaları söz konusudur. İşlerini kolaylaştırırlar ve mesai dışında da gerekli yardımı yaparlar. Bence de olması gereken bir konudur.

Hakim ve savcıların öncelikleri konusunda ben de sizinle aynı fikirdeyim. Hatta belki de az sonra yazacaklarımdan dolayı olası tepkilere de şimdiden hazırım.

Sağlık çalışanı olarak gazi ve şehit yakınlarının da bu önceliğini anlamsız olarak değerlendiriyorum. Gazilerin kendisine elbette öncelik verilmesini uygun görüyorum ama yakınlarının bu durumdan faydalanmasını eşitlik ilkesine ne kadar uyuyor düşünmekten kendimi alamıyorum. Mantıklı bir açıklama olursa kabul edebilirim ancak, madem böyle bir ayrıcalık tanınacak, özürlü ailelerine de aynı ayrıcalık tanınması gerekmez mi?

12 yıldır polikliniklerde dahil olmak üzere birçok yerde çalışmama rağmen hiçbir sağlıkçının ben öncelikliyim diyerek rastgele herhangi bir yere daldığını görmedim.

İşin ilginç bir boyutu daha var. Bu genelgeyi dikkate alınarak, bu önceliği uygulamayan sağlık çalışanının hasta hakları merkezine şikayet edilmesi durumunda, herhangi bir uyarı ya da kınama cezası olduğunda döner sermaye gelirinin %30 u kesilmektedir.

Saygılarımla.
Old 29-10-2010, 22:26   #20
Nur Deniz

Yeni genelgeye göre öncelik sırasında sağlık çalışanları, hakim ve savcılar çıkarılmıştır.

T.C.
SAĞLIK BAKANLIĞI
Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü
Sayı : B.10.0.THG.0.12.00.04.254.99/
Konu : Poliklinik Hizmetlerinde Öncelik Sırası

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI
Tedavi Hiz. Genel Müd.Hasta Hakla Şb. 20 Ekim 2010 13:17:28 /42054
ıııııı ı ıı ıı ıı ı ıı ı
8398884

.................. VALİLİĞİNE
(İl Sağlık Müdürlüğü)
GENELGE 2010/ 7 3
Sağlık kurum ve kuruluşlarında özellikle poliklinik hizmetlerinde muhtemel hasta mağduriyetlerinin önlenmesi, hasta haklan mevzuatı başta olmak üzere mevzuatımızda toplumda öncelikli olarak korunması ve özel tedbir alınması öngörülen vatandaşlarımızın sağlık hizmetinden de öncelikli olarak yararlandırılmaları konusunda Bakanlığımızca muhtelif zamanlarda yayımlanan genelgelerle düzenlemeler yapılmıştır.
Ancak süreçte bu genelgeler kapsamında sağlık kurum ve kuruluşlarında yapılan uygulamalarla ilgili hasta ve yakınları tarafından gerek Bakanlığımıza gerekse TBMM Dilekçe Komisyonuna çeşitli görüşler iletilmiştir. Sözü edilen başvurularda dile getirilen hususlar dikkate alınarak Bakanlığımızca konuyla ilgili yeniden değerlendirme yapılması gerekmiştir.
12 Eylül 2010 tarihinde "Halk Oylaması"na sunularak kabul edilen 5982 sayılı "Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının Bazı Maddelerinde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" hükümleriyle Anayasamızın 10 uncu maddesine eklenen fıkralarda yer alan; "Kadınlar ve erkekler eşit haklara sahiptir. Devlet, bu eşitliğin yaşama geçmesini sağlamakla yükümlüdür. Bu maksatla alınacak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı olarak yorumlanamaz." hükmü ile "Çocuklar, yaşlılar, özürlüler, harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleri ile malûl ve gaziler için alınacak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı sayılmaz." hükmü özellikle dikkate alınarak, genel hizmetin aksamasına meydan vermeyecek şekilde poliklinik muayenelerinde öncelik sırası alacak gruplar aşağıdaki şekilde yeniden belirlenmiştir.
A) Acil vakalar (Ani gelişen hastalık, kaza, yaralanma ve benzeri durumlar ile
ivedilikle tıbbi müdahale yapılması gerektiğine hekim tarafından karar verilen vakalar),
B) Ağır özürlü raporu bulunan engelliler,
C) Hamileler,
D) 65 yaş üstü yaşlılar,
E) Yedi yaşından küçük çocuklar,
F) Harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleri ile malûl ve gaziler.
Ayrıca kolluk kuvvetlerince sevk edilecek adli vakalarda; savcılık veya kolluk kuvvetince önceden sağlık kurum/kuruluşuna bildirim yapılmalı ve randevu alınmalı, bu suretle sağlık kurum/kuruluşunda sağlık hizmeti aksatılmadan ve diğer hastalar mağdur edilmeden gerekli işlemlerin yapılması sağlanmalıdır.
Bu arada poliklinik hizmetlerinde öncelik sırasına ilişkin farklı düzenlemeler içeren 2004/6 sayılı Genelge ile 2006/113 sayılı Genelgenin 6 ncı maddesi yürürlükten kaldırılmıştır.
Yukarıda belirtilen hususlarda sağlık kurum ve kuruluşlarımızın ilgili duyuruları yapmasını ve söz konusu vatandaşlarımızın hizmet almasını kolaylaştırıcı tedbirlerin alınmasını önemle rica ederim.

Prof. Dr. Recep AKDAĞ
Bakan DAĞITIM:
Gereği:
81 İl Valiliğine
Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü Mithatpaşa Cad. No:3 (B) Blok 4 Kat Sıhhiye/ANKARA
Tel: 0.312.585 14 79 Fax: 0.312.585 15 65

Ama yine de, gazi yakınlarına tanınan hakkın, özürlü yakınlarına da tanınmasında bir sıkıntı olmayacağını şahsen düşünmekten kendimi alamıyorum.

Saygılarımla...
Old 10-04-2017, 09:43   #21
Av.Dr.Yahya DERYAL

Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Destek ve İdari Hizmetler Kurum Başkan Yardımcılığı

Sayı: 87307621/622

Konu: Öncelik Sırası Hk.

................................ KAMU HASTANELERİ BİRLİĞİNE

(Genel Sekreterlik)

İlgi:2010/73-80 Sayılı Poliklinik Hizmetlerinde Öncelik Sırası Genelgesi

İlgide kayıtlı Genelge kapsamında, Bakanlığımıza bağlı sağlık kurum ve kuruluşlarında özellikle poliklinik hizmetlerinde hasta mağduriyetlerinin önlenmesi, hasta hakları mevzuatı başta olmak üzere mevzuatımızda toplumda öncelikli olarak korunması ve özel tedbir alınması öngörülen vatandaşlarımızın sağlık hizmetinden de öncelikli olarak yararlandırılmaları konusunda düzenlemeler yapılmıştır.

Bu kapsamda, ilgide kayıtlı Genelge ile hizmetin aksamasına mahal verilmeyecek şekilde poliklinik muayenelerinde Öncelik sırası alacak gruplar aşağıdaki şekilde belirtilmiştir.

"A) Acil vakalar (Ani gelişen hastalık, kaza, yaralanma ve benzeri durumlar ile ivedilikle tıbbi müdahale yapılması gerektiğine hekim tarafından karar verilen vakalar),

B) Özürlüler (Değişik 2010/80 sayılı Genelge),

C) Hamileler,

D) 65 yaş üstü yaşlılar,

E) 7 yaşından küçük çocuklar,

F) Harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleri ile malül ve gaziler, Ayrıca kolluk kuvvetlerince sevk edilecek adli vakalarda; savcılık veya kolluk kuvvetince önceden sağlık kurum/kuruluşuna bildirim yapılmalı ve randevu alınmalı, bu suretle sağlık kurum/ kuruluşunda sağlık hizmeti aksatılmadan ve diğer hastalar mağdur edilmeden gerekli işlemlerin yapılması sağlanmalıdır." hükmü yer almaktadır.

Söz konusu hüküm gereğince tüm sağlık tesislerimizde şehit yakınları ve gazilerimize poliklinik hizmetlerinde öncelik sağlanarak, gerekli hassasiyetin gösteri hiçbir aksaklığa mahal verilmeden karşılanması hususunda,

Gereğini rica ederim.

Prof. Dr. Alper Cihan

Kurum Başkanı

Gereği:

89 Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi