Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

6 Ay Sonraya DuruŞma GÜnÜ

Yanıt
Old 14-07-2010, 14:40   #1
hciyiltepe

Varsayılan 6 Ay Sonraya DuruŞma GÜnÜ

Saat 16.00... Hava sıcak ve bir bardak soğuk içecek içerek rahatlamaya çalışıyorum... Postacı arkadaşımız bir tebligat getiriyor... Kan ter içinde onu görünce bir soğuk içecekte ona söylüyorum... Heyacanla tebligat zarfını açıyorum... O da ne ..... İş mahkemesinden ... Duruşma günüm 6 ay sonra ya .... Kızgınlıkla zarfı koyuyorum dosyaya... aksilik bu ya bu seferde başka dosya gözüme ilişiyor.... danıştay da temyiz ettiğimiz dosyamız.... 2,5 sene olmuş ancak temyiz neticesi yok....

Evet değerli meslektaşlarım... Bu tür aksilikler hep beni mi buluyor yoksa sizlerinde başına bu tür şeyler geliyor mu... Morale ihtiyacım olduğu için değerli cevaplarınızı bekliyorum....
Old 14-07-2010, 14:50   #2
Levent Cirit

Sayın hciyiltepe;
Bu tür şeylerin bizim başımıza da geldiğini bilmek mi sizin moralinizi düzeltecek onu tam anlamadım
Old 14-07-2010, 14:51   #3
kapbana

İki yıldır 2 dosyamın (hizmet tespiti) Yargıtay'dan dönüşünü bekliyorum; hizmet tespiti olduğundna kesinleşmeden müvekkil işlemlerini başlatamıyor, muayene olamıyor, emekliliğe hak kazanmasına rağmen emekli aylığını alamıyor...
Old 14-07-2010, 17:43   #4
caner87

Herşey " online " olsa belki daha az zaman alır. Zira çuval çuval dosya nereye kadar, çok ilkel..
Old 14-07-2010, 21:04   #5
hakikiavukat

Varsayılan 6 ay yine iyiymiş !

Sizinki yine biraz iyimiş. Sayın Hakimler bu konuda en çok beni mağdur ediyorlar heralde. Elimdeki ceza davalarından birinin soruşturması tam 1 yıl sürdü. İlk duruşması ise tam 1 sene sonraya verildi. Gelin de müvekkilinize izah edin. Nasıl edeceksek artık.
Old 14-07-2010, 22:01   #6
wellan

Bu konuda sessiz kalmak sistemin işleyişini daha da köreltecektir.Bu konuda doğrudan bu tür olaylarda Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü'ne durumu bildirir bir dilekçe yazarak şikayetimi iletiyorum.Belki yararı olur,belki olmaz ancak sessiz kalmaktan iyidir.SAYGILARIMLA.

"Adaletsizliği engelleyecek gücün olmayabilir,itiraz edecek zamanın kesin olmalıdır."
ELLİE WİSEL
Old 15-07-2010, 08:00   #7
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan wellan
Bu tür olaylarda Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü'ne durumu bildirir bir dilekçe yazarak şikayetimi iletiyorum.
Bir köylü en az çapacı ile en çok yeri işlemek ister. "Az hakimle çok iş" düşüncesi Türkiye tarihinin eseridir.

Davaların sürüncemede kalması hakim-savcı açığı yüzündendir. Hakim-savcı açığının kapatılması bütçeden Adalet Bakanlığına daha çok pay ayrılması gereği nedeniyle Maliye Bakanlığını ilgilendirmektedir. Bu nedenle dilekçelerinizi "yetki ve görev" açısından doğru makama göndermelisiniz. Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğünün yapabileceği bir şey yoktur. Adalet Bakanlığının yapabilecekleri ise bütçesiyle sınırlıdır.

Saygılarımla
Old 15-07-2010, 16:16   #9
Av.TuğbaKasapoğlu

Sayın hciyiltepe,
benzer durumla karşılaşmayan bir meslektaşımız sanıyorumki yok, içler acısı bir adalet sistemi ile karşı karşıyayız, Müvekkile dosyasının ne zaman biteceğine dair tahmini bir süre vermek bile artık nerdeyse mümkün değil. Henüz 3 gün önce Bakırköy İş mahkemelerinde 2011 yılının 2. ayının 15'i için duruşma günü aldım. Diyecek şey bulamıyorum..
Old 15-07-2010, 17:20   #10
wellan

Sayın Konyalı;Adalet Bakanlığı'na mevut hükümet tarafından(Maliye Bakanlığı) ödenek verilecek diye beklemektense;mevcut olan sistemede neler yapabiliriz bence bu önemlidir.Elbette sizin düşüncenize katılıyorum ancak uzun bir süreçte gerçekleşecek olan bu değişiklik;mağduriyetlere bir etkisi yoktur.Bu sebepledir ki isteyince ilgili hakim yada savcı hakkında pekala soruşturma başlatılabiliyor yada olay hakkında ilgili kişinin savunması isteniyor.Tam olarak çözüm olmasa da belirli bir faydasının olduğunu düşünüyorum.Ne yazıkki sistem kurbanıyız?
Old 15-07-2010, 17:36   #11
Armağan Konyalı

Alıntı:

...ödenek verilecek diye beklemektense mevcut olan sistemde neler yapabiliriz bence bu önemlidir
Sanıklar hakkında soruşturma açtırmak yerine savcılar hakkında soruşturma açtırmak bana pek doğru bir adım gibi gelmedi.

Maliye Bakanı hakkında soruşturma açtırabilseniz keşke.
Old 15-07-2010, 17:55   #12
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan hciyiltepe
İş mahkemesinden ... Duruşma günüm 6 ay sonra ya ....

İzmir de bunu yapabilecek tek mahkeme 7. İş Mahkemesidir...

(Sigorta tespit davalarında durum değişebilir tabi...)

Eğer tespitim doğru ise, durum o kadar da vahim değil...
Old 15-07-2010, 19:24   #13
Av.Suat Ergin

Yorumsuz.
Alıntı:
Haber » Güncel
Son Güncelleme: 14.07.2010 10:52:04
Etkinlik Tarihi: 13.07.2010

BAKIRKÖY ADLİYESİNDE YENİ İŞ MAHKEMELERİ KURULMASI İSTENDİ

İstanbul Barosu Başkanlığınca Adalet Bakanlığı ve Bakırköy Adalet Komisyonu Başkanlığına yazılan yazıda, Bakırköy Adliyesinde yargının geç işleyişinin önündeki engellerin kaldırılması ve mağduriyetlerin önlenmesi için yeni İş Mahkemelerinin kurulması istendi.

Başkanlığın 13 Temmuz 2010 tarih ve 32960 Gündem sayılı yazısı şöyle:

Meslektaşlarımızdan Av. S.Ö., Bakırköy 14. İş Mahkemesinde 19.01.2010 tarihinde açmış olduğu davanın ilk duruşmasının 18.06.2010 tarihi olarak tayin edildiğini, bu tarihli celsede ise bir sonraki duruşma tarihinin 29.03.2011 olarak belirlendiği, gerekçe olarak da "Mahkememizin tensip mahkemesi oluşu, dosya sayısının fazla oluşu, ikinci celsede dosyalarda tanık dinlenmesine geçildiği, haftada dört veya beş gün duruşma yapıldığı, buna rağmen dosyaların duruşmalarının çok yoğun olduğu ve defterde sıkışıklık bulunduğu" belirtilmiştir.

http://www.istanbulbarosu.org.tr/Det...atID=1&ID=5135
Old 16-07-2010, 10:42   #14
avmurat

Meslek hayatım boyunca iş mahkemeleri nedense hep sorunlu.En uzun süren davalar, en uzun duruşma araları nedense bu mahkemelerde. Yargıtay'da bile en sorunlu daire 9 Hukuk Dairesi.Personel, hakim yetersizliği tamam da acaba başka sebepler de var mı?Mesela yargılama usulü; mesela iş güvenliği uygulama ve kuralları; mesela iş kanunu, mesela serbest piyasa koşulları; mesela SGK'nın bana göre oldukça hantal yapısı ve işleyişi...
Old 16-07-2010, 11:52   #15
Av.Suat Ergin

Karşılıksız çek şikayetinden dolayı mahkeme duruşma davetiyesi göndermiş. Az önce postacı tebliğ etti. Duruşma günü: 16.07.2011 yani seneye bugün. Bu durumda rekor bende galiba.
Old 16-07-2010, 12:11   #16
avgubse

ençok benim bu cevabımla moral bulacağınıza eminim...ben ne zaman haklı isem davacı isem duruşma günleri hep en geç vakitlere verilir dosya yargıtaydan dönmez,ne zaman davalı isem haksız isem dosya birden karara çıkar, yargıtaydan 5 ayda döner..bir müvekkilimin dosyası 1 senedir mahkemede bekliyor nedeni sadece hakiminin emekliye ayrılacak olması, dosyayı 4 celsedir başka mahkemenin hakimleri bakıyor ve dolayısı ile karara çıkartmıyor,müvekkilin gözünde de biz iş çeviriyor oluyoruz..
Old 16-07-2010, 12:19   #17
av.cemil

Varsayılan Karşılıksız çek davalarında durum çok kötü..

Sevgili meslektaşlar karşılksız çek davalarıında şu an 1 sene sonraya duruşma veriliyor ve yakın zamanda 1,5-2 yıl olacak gibi gözüküyor.Ve bunun nedeni ne bütce sorunu, ne de personel açığı bence ülkenin en önemli sorunu olan planlama eksikliği..Çek davalarını hiç bir planlama yapmadan Asliye Ceza'dan Sulh Ceza ya aldılar, Sulh Cezalar 1 yıl sonraya duruşma vermekten başka yapacak bir şeyleri yok.Asliye Cezalarda 2-3 ay sonra işsiz kalır..Proplem 1-2 yılda bakanlığa ulaşır,bakanlıkta bu proplemi 2-3 yıl sonra,göç yolda düzelir zihniyeti ile çözer..Bence bu durumda borolar vasıtasıyla biz de sesimizi çıkartmalayız.Tamam ülke meselelerine kafa yoralım,ses çıkaralım ama bu kadar büyük bir planlama hatasına baralordan en ufak bir ses ve tepki çıkmaması da insanı üzüyor...
Old 16-07-2010, 12:21   #18
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan avgubse
ençok benim bu cevabımla moral bulacağınıza eminim...ben ne zaman haklı isem davacı isem duruşma günleri hep en geç vakitlere verilir dosya yargıtaydan dönmez,ne zaman davalı isem haksız isem dosya birden karara çıkar, yargıtaydan 5 ayda döner..

en azından sizin davacı vekili olduğunuz davalarda muhakeme süratle işleniyor,

çok da moralim bozulmadı yani
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi