Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

Yurtdışında Hukuk Eğitimi

Yanıt
Old 30-11-2006, 12:48   #1
Serhat Arasan

Varsayılan Yurtdışında Hukuk Eğitimi

Hukuk, mezunlarının sayısı artmasına rağmen prestijini kaybetmeyen dallardan birisidir ülkemizde. Prestijlerinden bir şey kaybetmeyen ancak sayıları giderek artan hukuk mezunlarının son yıllarda artan oranda yurtdışında mastır eğitimine gittikleri gözleniyor. Bunda meslektaşlar arasında öne çıkma kaygısı kadar, hukukun uluslararasılaşması sonucunda diğer ülkelerin sistemlerine aşinalık kazanma isteği de etkili oluyor. En çok merak edilenler ise hukuk eğitiminin niteliği ve ardından çalışma imkanlarıyla ilgili. Uluslar arası politika ve hukuktaki globalleşme nedeniyle kendi hukuk yapısı yanında yabancı hukuk sistemlerine de hakim avukatlara ihtiyaç duyulmaktadır. İhtiyaca bağlı olarak hukuk büroları da yabancı hukuk sistemleri konusunda eğitim almış avukatları istihdam etmeye başlamışlardır.
Türkiye’de avukat olabilmek için yürürlükteki uygulamalara göre okulu bitirdikten sonra avukatlık stajını yapmak yeterli oluyor. İngilizce konuşulan ülkelerde hukuk eğitiminin yapısı dolayısıyla avukatlık ehliyetini kazanma süreci de farklı işliyor. Ancak hepsinin hemfikir olduğu husus, hukuk okulunda okumanın da mesleğin icrasının da “zor” olması.
İngiltere’de hukuk eğitimi lisans seviyesinde sunulurken, ABD’de lisansüstü seviyede hukuk eğitimi alınıyor. ABD’de öncelikle tarih, siyaset bilim, sosyoloji başta olmak üzere herhangi bir alanda lisans derecesi edinmek ardından da ardında lisansüstü hukuk okuluna gitmek gerekiyor. Hukuk okulunun ardından yarışın en zorlu kısmı olan baro sınavları geliyor.
Türkiye’de bir hukuk fakültesinden mezun olduktan sonra Türkiye’de daha iyi şartlarda iş bulmak istiyorsanız bu kadar zahmete katlanmanız gerekmiyor. Uzmanlaşmak istediğiniz alanda LLM (master of laws) programına katılmak sizi amacınıza ulaştıracaktır. LLM programı gerek ABD’de gerekse İngiltere’de bir yıl süreli olup bu ülkelerin hukuk yapılarını incelemek ve İngilizce’deki acemiliği atmak bakımından harika bir fırsattır.
LLM seçeneklerine geçmeden önce bu programın tipik özelliklerini tanıyalım. Üniversiteler genel LLM programları yanında LLM Business Law, LLM Critical Legal Studies, LLM Employment Law, LLM Family Law, LLM Human Rights, LLM Intellectual Property and LLM International Law gibi uzmanlaşmaya dayalı programla da sunuyorlar. LLM programındaki uzmanlaşma alanları genellikle her bir okulun öğretim ve araştırma olarak uzmanlaştığı sahaları yansıtıyor. Büyük hukuk okulları, hacimlerine bağlı olarak daha fazla uzmanlaşma alanında eğitim verebiliyorlar.
İngiliz hukuk okullarında tez dahil ortalama bir yıl süren LLM programlarının ders kısmı genellikle Eylül – Mayıs ayları arasında işleniyor. Bu tarihten itibaren öğrenciler ortalama 15 bin kelime uzunluğunda olan tezlerini yazma dönemine geçiyorlar.

Old 30-11-2006, 15:43   #2
av.husniye guldal

merhaba arkadaşlar ben yeni mezun oldum ve fransaya yerleşmeyi düşünüyorum.orda çalışabilmem için neler yapmam gerek
Old 03-12-2006, 14:10   #3
Av.n.ezgi

valla onu bilmem de ben de bulgaristanda okuyorum ben de türkiye de calısmak ıstıyorum ben neler yapa bılırım bılen varsa solesın
Old 19-11-2008, 15:17   #4
sengul

merhaba bende ingilterede okuyorum ve seneye son yillim acaba Turkieye donmek iyi bir karar olur mu? yada master yapip oyle mi donmeliyi? Bilgi verirseniz sevinirim
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi