Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

3. yada 4. sınıfa geçen öğrenci bu yaz ne yapmalı?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-06-2007, 00:00   #1
oguzhand0

Varsayılan 3. yada 4. sınıfa geçen öğrenci bu yaz ne yapmalı?

Takdir edersiniz ki nereye gitmeli, nerde yüzmeli manasında sormuyorum (:

Konu şu. Ben bir avukatın yanında çalışmak istiyorum. 3. sınıfa geçtim. Ancak açık söyleyeyim hukuk hakkında avukatlık hakkında neredeyse hiçbir şey bilmiyorum. Okuldan yeni mezun olan birinin stajdan sonra bile "abi okulda bir şey öğrenmemişiz" dediği bir ortamda ben okulun henüz daha yarısı bitmişken; bir avukatın yanında kendimi geliştirmek istiyorum. Söz konusu para falan değil; kaldı ki o teklif etse bile ki sanmam; almam. Çünkü 3. sınıf öğrencisi bir gence bir şeyler öğretmeyi vaadetmesi bile bir ödüldür benim için. Neyse;

1. olarak; avukatlar beni, bizi yanlarına gidip " bu yaz en azından 1 ay yanınızda durup mantığı kavrayabilir miyim" desem; kabul ederler mi?
2.si genel kanaat etmeyecekse; nasıl ettirebilirim
3. baktım hakikaten hiçbiri sallamıyor, bu yaz bir avukat yanında çalışmak harici kendimi geliştirmek amacı ile ne yapabilirim?

Şimdiden çok teşekkürler...
Old 26-06-2007, 01:02   #2
Av.Gülsüm Sezen

Selam Oğuzhan;

Öncelikle izninle; bu duyarlılık, heves, bilinçlilik, sorumluluk v.s. seni bu fikre iten her ne güzel duyguysa, bundan ötürü gerçekten takdir ve tebrik ediyorum.

Öğrenim hayatının son 1,5 yılını okuldan çok adliyede geçirmiş biri olarak; naçizane tavsiyem şudur: KESİNLİKLE BU YAZ BİR AVUKATIN YANINDA ÇALIŞMALISIN..İnan staja başladığında çok farkedecek ve "iyi ki" diyeceksin. Hatta şimdiden söyleyeyim; adli staj sırasında da bol bol karara çıkmış dosyaları okumalısın.

Bir avukat, bu teklifini pek muhtemeldir ki seve seve kabul eder-aklı varsa bu güzel meslek heyecanı sahibini kaçırmaz - Ama yine de sen bir şekilde tanıdığının tanıdığı gibi birini bulmaya çalış, bir şekilde karşılıklı referansınızın olması daha hoş olur bence.

Ayrıca sen samimi emek vereceksin belli ki, belki de inan ciddi anlamda o kişinin yükünü alacaksın; bu durumda sen teklif etmesen de, ücret teklif edildiğinde sakın reddetme bence..Bu senin en az hakettiğin olacaktır.Hem öğrenciyken az süre de olsa, aileden harçlık almamak çok güzel bir duygu, fırsat bulursan yaşamalısın

Baktın ki 3.ihtimal söz konusu,ki hiç sanmam, kendine ilgi alanından hatta mümkünse güncel/ doktrinde tartışmalı bir konu seç(mesela ben istinaf kanun yolunu seçmiştim); bu konuda güzeeel bir makale hazırla, varsa Yargıtay içtihatı, hakim-savcı-avukat-halk katılımından bir anket v.s. ekle.İnan çok zevkli oluyor ve meslekte güvenini artırıyor..

Sonuçtan haberdar etmen ve içindeki bu hukuk coşkusunu hiç yitirmemen dileğiyle
Old 26-06-2007, 01:34   #3
oguzhand0

Gülsüm Hanım ne diyeyim;

SÜPERSİNİZ.

İlhamıma ilham; tabir-i caizse; gazıma gaz kattınız..

Tekrar teşekkürler.

Yarın ilk işim dışarı çıkıp bana sahip çıkacak =) bir avukat arayacağım.

Umarım avukatların büyük kısmı sizle aynı kanaattedir..
Old 26-06-2007, 01:38   #4
Av.Gülsüm Sezen

İnşallah gönlündeki gibi gelişir olaylar, ama dediğim gibi bence dııdıınınn dıdıısı da olsa, bir şekilde bağlantıyla git bence; abla tavsiyesi, öyle olur olmaz adamlara sırf avukat diye yardım falan etme Bu arada bakalım, düşündüğümüz gibi olmazsa da, sakııınnn lütfeeenn pes etme...HOŞÇA KAL...
Old 29-06-2007, 15:16   #5
üye18337

Ben de bu sene son sınıfa geçtim, Gülsüm Hanım'ın tavsiyeleri benim için de faydalı olacak. Ben geçen yazdan beri bir avukata yardımcı oluyorum, icra takibi yapmayı öğrendim, son sınıfta icra iflas hukukunda zorlanmayacağımı düşünüyorum. Adliyelerde de bulundum, bazı ceza duruşmalarını izleme fırsatı buldum. Mesleğin ortamında bulunmak ufkunu açacak. Bence de kesinlikle bir avukat yanında bulunmalısın. Hukuk büroları avukatları staj döneminde seçiyorlar. Stajı da bir sınav gibi düşünüyorsan staj öncesi çalışma yapmalısın. Bunu yanında tavsiyem yabancı dile ağırlık vermendir. Uluslararası ticaretin gelişmesi; ticari davaları ve yabancı dili olan avukatlara duyulan ihtiyacı arttırdı. Başarılar diliyorum
Old 30-06-2007, 16:07   #6
ayşekömürcü

Varsayılan ..

Slm.Bende 3. sınıfa geçtim ve 1 aydır sürekli Oğuzhanın düşündüklerini düşünüyorum.Cesaret edipte bir türlü avukatlarla görüşmeye gidemedim. Yani kesinlikle faydalı olacağını biliyorum ama sanki yapamayacakmışım gibi geliyo.Yani önemli olan derslerdeki başarı değil gibi...Merak ediyorum doğrusu bu tüm hukuk öğrencilerine oluyo mu?Yani iyi bir avukat olacak mıyım,her sorulana cevap verebilecek miyim?...gibi bir çok soru kafa mı meşgul ediyo
Old 30-06-2007, 19:29   #7
Av.Gülsüm Sezen

Selamlar Eylülcüğüm;

Sizin gibi şeker, sorumluluk sahibi, bilinçli ve mesleki hevese sahip insanların içinde; sizden çok da büyük olmama rağmen , kendimi gençlere ümit ve sevgi dolu gözlerle bakan bir orta yaşlı gibi hissettim.

Bahsettiğin korkuları inan, kendini bilen herkes yaşıyor ve hatta ben 70 yaşıma da gelsem yaşamak isterim. Çünkü hukuk öyle bir derya-deniz ki; "Ne sorulursa sağlıklı cevaplarım, hazırım" diyen ya yalan söyler, ya da kendinin farkında olmayan bir tevazu yoksunudur; zira bu bilgi deryasında imkansız bir durumdur.Dolayısıyla staj sırasında sudan çıkmış balık gibi olacağına; şimdiden bir su kaplumbağası olmaya çalış ki, hem suda hem karada nefes alasın bence..İnan çok ama çok faydası olacaktır...Korkacak bir durum yok ki, asıl okul bittiği halde bazı basit şeyleri bilmediğini gördüğünde -ki tebligat zarfı, hacze gitmek gibi şeyler okulda bilinmediğindeni çok normaldir bilinmemesi-; sıkıntıya düşeceğine, bilmediğin yerde öğrenciliğine sığınmak daha kolay değil mi?

Ayrıca stajın öğrenim sırasında olması gerektiğini savunuyoruz çoğunlukla..Bunu resmen yapamasak da, pratikte yaparak mesleğinize en az 1 yıl katmış olacaksınız.Yani stajınız bittiğinde 1-2 yıllık bir avukat gibi inşallah

Allah bu şevkinizi kırmasın/kırdırmasın..Başarılar...
Old 03-07-2007, 22:11   #8
ayşekömürcü

Varsayılan :)

Slm.Dün cesaretimi toplayıp bi avukatın yanına gittim.(tabi tanıdık )İstediğim zaman gelebileceğimi söyledi.Bende hemen bugün gittim,kaçırır mıyım.Neyse aileyi falan gördük diye bana bi boşanma dosyası verdi ve incele bakalım dedi.Çok hoşuma gitti doğrusu,yani böyle şeylerle mi uğraşıcam diyosun.Aslında bu mesajı senin için yazıyorum oğuzhan.Eğer fırsatın olursa bir iki kez dahi olsa bi avukatın yanına gitmelisin...
Old 03-07-2007, 22:14   #9
Çiğdem

tam da benim düşündüğüm şeyi yazmışsın sayın oğuzhan arkadaşım.bende 3.sınıfa geçtim ve bir avukatın yanında çalışmak istiorum.okul bitince sudan çıkmış balığa dönmemek için.ve sanırım yanında çalışacağım avukatı buldum.umarım sizde bulursunuz.başarılar...
Old 11-07-2007, 20:11   #10
Adem hilal

merhaba arkadaşlar,,
Ben de 3. sınıfa geçtiim,,Devamlı site site dolaşıp duruo idim,,hatta hala devam ediyorum,,Bi nev'i keşif yapıoom,Ben şu an neler yapabilirim gibisinden paso arayış işindeyim.. Şu zamana kadarki bölümünde ise oldukça mesafe katettiğimi düşünüyorum,,Ben istanbulda okuyorum,Tatile çıkmadım sırf tanıdığım bazı avukatlarla ve araştırdığım bazı ist. barosundaki avukatlarla görüşmwk için,, Ve amacıma ulaştım,,Şu an güzel bi büroda çalışıoruum,,Greçekten çok farklı bi durum olduğunu şimdi anladım,,
Herkese başarılarr
Old 11-07-2007, 20:16   #11
Adem hilal

merhaba arkadaşlar,,
Ben de 3. sınıfa geçtiim,,Devamlı site site dolaşıp duruoom,,Bi nev'i keşif yapıoom,Ben şu an neler yapabilirim gibisinden paso arayış işindeyim.. Şu zamana kadarki bölümünde ise oldukça mesafe katettiğimi düşünüyorum,,Ben istanbulda okuyorum,Tatile çıkmadım sırf tanıdığım bazı avukatlarla ve araştırdığım bazı ist. barosundaki avukatlarla görüşmwk için,, Ve amacıma ulaştım,,Şu an güzel bi büroda çalışıoruum,,
Herkese başarılarr
Old 10-08-2007, 02:54   #12
eyucel

Neşeli

Bu yazıları okudukça çok seviniyorum çünkü ben staj yapmaya 1. sınıfın yazında başladım çok da iyi bir avukatın yanında! hiç tatil yapmadım yaşıtlarım gezerken; ama bana bunun meyvesini ilerde yiceğimi söylemişlerdi

Şimdi herkesin bir arayış içinde olduğunu görünce ne kadar doğru bir yol seçtiğimi anladım.

3.sınıfa geçtim yolun yarısındayım daha ama okulda kitaba boğulup sınav geçmek değil herşey bunu anladım..Söylenenlere göre avukat olup da esas defterinin ne olduğunu bilmeyenler varmış.Avukat olmak hiç istemiyorum ama en azından mezun olduğumda biraz da olsa donanımlı olmak güzel olsa gerek..
Old 10-08-2007, 07:22   #13
Av.Ali DURAK

Bende 3.sınıfa geçmiş ve tüm okul zamanı yanısıra avukatın yanında çalışmış birisi olaraka söylediğiniz birçok şeye katılıyorum.Emin olun biz birçok stjyer avukatdan daha iyi durumdayız.Hem işi öğrendikten sonra size sadece olayları koordine etmek kalıyor.
Old 10-08-2007, 11:18   #14
olcar

Sıkıntılar ve çözümler hemen hemen aynı okuduğum kadarıyla.....

Ama ben yine de tatili ihmal etmeyin derim zira üçe geçenleri biraz daha çok çalışma gerektiren bir dönem bekliyor.Avukat yanında tecrübe ve mesleki bilgi edinmeyi bende tavsiye ediyorum.İlk başlarda çoğu siz yenisiniz heralde(hatta sen yenisin galiba) diye başlayan cümleyle söze başlasalar da,adliyeler de eğlenceli denilebilir.Öğrencilik; hem okulda hem avukat yanında değerlendirilmeli yani hata yapabilme lüksünün tadı çıkarılmalı diye düşünüyorum
Old 10-08-2007, 11:19   #15
demester

1. sınıftan beri bir avukatın yanında çalışıyorum.son sınıfa geçtim. çalıştığınız kişinin önemi bu konularda çok etkilidir. öğrencisiniz diye fotokopi çektirecek avukat bulmak her öğrencinin korkulu rüyasıdır. kurtlar sofrasına oturulduğun da piyasa hakkında blgi ve tecrübe için mutlaka öğrencilik yaşamı iyi değerlendirilmelidir. tecrübe dilekçe yazmaktan ibaret değildir. işin piyasa ekonomisinden tutun entrikalara kadar her şeyle tanışma fırsatını yakalamanız da yara vardır.

hedefler büyük olursa önünüze çıkan işler küçük ve ehemmiyetsiz gözükür. ama her zaman titiz bir çalışma hayatını yakalamanızı tavsiye ederim.
Old 11-08-2007, 03:28   #16
Av.M.Yücel

Arkadaşlar işin teorik/pratik faydaları hk. belki yorum yapmasam daha iyi olur. Ancak gördüğüm kadarıyla mesleğin içine erken giren bir "hukuk öğrencisi" meslekten de kolaylıkla soğuyabilir. Onun için bence teorik dersleri tam anlamıyla öğrenmeden pratik yapmanın, bütüncül düşünebilme kabiliyeti gelişmeden işin içine girmenin bi faydası olmayacağı kanaatindeyim. Aksi halde sekreter-katip-ofis elemanı olarak çalışmaktan başka da yapılabilecek çok bi iş göremiyorum.
Old 14-08-2007, 13:50   #17
Av.Gülsüm Sezen

Sayın Libra83'ün menfi kanaatine katılmamakla birlikte saygı duyuyorum. Bu fikrin de gerçekleşme olasılığı vardır elbette, ancak tecrübeyle sabittir ki; gerçekleşmeme olasığı ve aksi halin verdiği haz, kattığı değerler, tartışılmaz sınırdadır. İki hafta da olsa tatil yapmak kaydıyla; kişinin sudan çıkmış balıklığı yaşamasındansa, hiç değilse kitapta tahayyülde kalan kimi kavramlarla teorikle birlikte somut olarak el şıkışması hiç de yormayan bir yöntemdir esasen. Israrla tavsiye edilir
Old 15-08-2007, 11:43   #18
MUSTAFA AKAR

Arkadaşlar ben 3. sınıfa geçtim ve bu yaz ilk defa avukatın yanında çalışmaya başladım okul derslerinin sadece bilgiden ibaret olduğunu anladım adliye ile okul birbirinden çok farklı avukatıma sorduğumda hukukn pratiğinin icra olduğunu söyledi ve şimd benicra takibini öğrendim bunun okulda anlatılacağını sanmıyorum büroda boş zamanlarımda hüküm verilmiş dosyaları okuyorum ve bilgileri yavaş yavaş olaylara akatarmayı öğrenmeye başladım Faydasını şimdiden hissediyorum ve hepinize boş zamanlarınızda çalışmayı tavsiye ederim
Old 15-08-2007, 11:49   #19
MUSTAFA AKAR

Alıntı:
Yazan Çiğdem
tam da benim düşündüğüm şeyi yazmışsın sayın oğuzhan arkadaşım.bende 3.sınıfa geçtim ve bir avukatın yanında çalışmak istiorum.okul bitince sudan çıkmış balığa dönmemek için.ve sanırım yanında çalışacağım avukatı buldum.umarım sizde bulursunuz.başarılar...
Görüşüne katılıyorum ben bu yaz başladım çalışmaya ve adliyeye gittiğimde avukat katiplerinin nereyse avukat kadar iş yaptıklarına tanık oldum şimdi ben yaklaşık bir aydan beri çalışıyorum ve konyada devam etmeyi düşünüorum pratik başka bilgi başka inşallah bulduğun avukatın san faydası olur
Old 28-08-2007, 15:23   #20
Av. R. Onur ÇINAR

kesinlikle utanmayın sıkılmayın... ben bu sene son sınıfa geçtim, avukatın yanında yeni çalışmaya başladım. ama kesinlikle geç kaldığımın farkındayım..

usuli işlemlerde çok hata yapıyorum ama idare ediliyor... siz de merak etmeyin, hatalarınız en fazla daksille ya da biraz zamanla düzeltilebiliyor.. bu arada size daksille ya da biraz zamanla hatanızı düzeltebileceğiniz işleri verebilecek bir avukatın yanında çalışmanızı öneririm...
Old 27-09-2007, 09:23   #21
seda87

gecen yaz da cok istememe rağmen erken olduğu yönünde cok uyarı aldıktan sonra vazgeçmiştim. ama artık ikinci sınıfta bitince çalışma kararı aldım ve cok güzel bir hukuk bürosunda calışmaya başladım. ilk kez bir yaz canım sıkılmadı, ilk kez bir yaz calıştım ve para kazandım 2 aydır calısıyorum ve okulda 2 yyılda öğrenemediğim kadar çok sey öğrendim, şu an bütün icra takiplerini, dava dilekçelerini, müzekkere hazırlamayı, dava açmayı yani kısaca bürodaki bütün işleri daha öğrenciyken yapabilir seviyeye geldim ve bu beni cok mutlu ediyor. evet adliyede yaptıgım ılk işleri genellikle yanlış yaptım; icradan mühürsüz belge getirdim,tebligatların yanlış yerini yapıştırdım, adliyede kayboldum ama bu hataları mezun bir öğrenvciyken yapmayı istemezdim. şu an bir hata yaptıgımda daha öğrenciyim diyince herkes anlayış gösteriyor ama bu anlayışın stajerken gösterilceğini zannetmiyorum.. hala ileride ne iş yapacağına karar veremeyenler varsa onlarada kesinlikle kısa bır surede olsa çalışmalarını tavsiye ediyorum; işin pratiğini görmek karar vermekte cok yardımcı oluyor....
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi