Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

Sayisalci Olup Hukuk Eğitimi Almak

Yanıt
Old 12-04-2007, 13:22   #1
WORTHY

Varsayılan Sayisalci Olup Hukuk Eğitimi Almak

Merhaba arkadaşlar ; Ben askeri lisesi kaynaklı biriyim. Askeri liseler sayısalcı yetiştirdiği düşünülür ve lise diplomamda sayısal olduğu da yazar. Ben herhangi bir hukuk fakültesine girip okuyabilir miyim? eğer mümkünse öss sınavına hazırlanıp önümüzdeki yıl gireceğim. Hukuk sanırım eşit ağırlık , kazanma ihtimalim ne olur? Şimdiden teşekkür eder başarılar dilerim.
Old 12-04-2007, 17:43   #2
batuhan_the_lawyer

merhaba ben batuhan istanbul üniversitesi hukuk fakültesi 1.sınıfta okuyorum.benim yakın bir arkadaşım da askeri lise çıkışlı bursa ışıklardan ve işletmede okuyor işletme de tm bölümü.ben de aslında lise 2de sayısal okudum ve lise sonda tm ye geçtim.aslında benim tm den çok sayısal kafam daha ağır basar ve inanın bana eğer hukuk okumak için sözel zekadan ziyade matematik kafası gerekir.analiz ve sorunları çözmede ezberleyeceğiniz kanunlar değil sayısal zekanız size yardımcı olacaktır .ben hukuk eğitimini size tavsiye ederim çok zevkli bir dal.umarım istediğiniz gibi olur her şey.
Old 12-04-2007, 22:04   #3
oguzhand0

Hayır sayısal alandan mezun olup hukuk okuma gibi bir imkanınız yoktur.Sayın Batuhan'ın arkadaşı işletmede okuyor çünkü işletme sayısalcıları da ortak alanında olan bir bölüm.Ancak hukuk sadece eşit ağırlık puan türüne özgü bir bölümdür.

Askeri lise sistemlerini bilmiyorum ancak; lisenin son sınıfına sayısal ile başladıysanız bölüm değiştirmeniz artık imkansız.Doğal olarak hukuk okumanız da.Ancak normal liselerde son sınıfa kadar bölüm değiştirmek mümkün.

Son olarak imkansız ile kastettiğim; siz örneğin ea alanına dahil işletme seçtiğinizde ea puanınız+okulunuzdan gelen puanın 0,8 katı sizin puanınızı oluşturacak.Ancak hukuk seçmeye kalkarsanız okulunuzdan gelen puanınız alan dışı bir seçim yaptığınızdan dolayı 0,3 ile çarpılacaktır. Yani belki Türkiye'de ilk ona girerseniz bir hukuk fakültesine girebilirsiniz.

Alanınızdan puan kaybetmeden seçebileceğiniz bölümleri gösteren bir linki aşağıda veriyorum..

http://216.239.59.104/search?q=cache:pr912YG2dlIJ:www.okulpdr.net/sayisalbolum.htm+saysal+ea+ortak+alan&hl=tr&ct=cln k&cd=2

Kolay gelsin...
Old 13-04-2007, 16:35   #4
WORTHY

öncelikle arkadaşlarıma verdikleri cevaplar için teşekkürler.. Şimdi oğuzhan Bey'in dediğine göre bir sayısalcının hukuk okuması imkansız..Verdiği linke de baktım listede hukuk yoktu..Peki benim durumum puanı çok düşük bir üniversiteye bile girdirmeyecek kadar engeller mi?
Old 13-04-2007, 22:27   #5
oguzhand0

eğer maddi durumunuz iyiyse ve öss ea puanınız da çok yüksek olursa burslu bir fakülteye girebilirsini..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi