Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Soybağının Reddi Davası Sürecinde Diğer Oğluma Velâyet Davası Açabilir Miyim?

Konuyu Kilitleyin
Old 09-11-2019, 16:24   #1
BUSRA Alp

Varsayılan Soybağının Reddi Davası Sürecinde Diğer Oğluma Velâyet Davası Açabilir Miyim?

Iyi günler benim 2.5 yaşında bir oğlum vardı. Zina nedeniyle boşandık ve hiç bir desteğim olmadığı için çocuğun velayetini babasına verdim.Oğlum şuan 6 yaşında bir kez olsun göremedim boşanma süreci içerisinde hamile kaldım ama bunu mahkemeye söylemedim zaten mahkeme bitti ama bittikten sonra bir 15 günlük bir süreç varmış bu 15 günlük süreç içinde çocuğum dünyaya geldiği için eski eşimin soyismini aldı.
Adli yardımdan soybağının reddi davası açtık bu dava hala devam ediyor.
Benim asıl sorum velayeti eski eşimde olan oğlumu göremiyorum 3 yıldır sürekli tehtit ediliyorum onun yaşadığı şehire gidersem eğer öldürecekler miş yada aileme zarar vereceklermiş icra dairesine gittim oğlumu görmek istedigimi söyledim.600 tl masraf çıkardılar üstelik sadece bir zarf gidecekmiş çocuğu görebilmem icin ayriyetten bi 500-600tl'yi gozden cikarmam gerekecekmis ama benim bu parayı ödeyecek imkanım yok ne yapabilirim nasıl görebilirim oğlumu lütfen yardımcı olurmusunuz Şimdiden teşekkür ediyorum
Old 09-11-2019, 16:48   #2
Av. Hatun Olguner

Sayın konuk...

Eski eşinizin çocuğu size göstermemesi velayeti kaybetmesine sebep olabilecek bir etkendir...çocuğunuzu görmek istediğiniz halde göstermemesi ve tehdit etmesi konularında tanıklarınız varsa bu sebeple velayet davası acabilirsiniz. Ayrıca tehditler nedeniyle savcılığa sucduyurusu yapabilirsiniz. Dilekcenizdle taniklari yazmayı unutmayınız..

Soybaginin reddi davasını siz acamazsiniz...siz Actiysaniz açtığınız davada çocuğa kayyim atanması sağlanır ve davayı kayyım yurutur.sizin davacı olma ve davayı sürdürme imkanınız yoktur.Davayı baba veya çocuğun kayyimi açabilir...

Maddi durumunuz elvermedigine göre size ücretsiz avukat atanması için baroya müracaat edebilirsiniz...
Old 09-11-2019, 17:05   #3
BUSRA Alp

Tek tanıklarım ailem ama onlarda çocuğu almamı istemiyorlar yani karşı tarafla münakaşaya girmek istemiyorlar bundan sebep ispatım yok acaba ben ikinci defa barodan adli yardım alabilirmiyim velayet davası için ilk velayeti kendim verdiğim için ve tehditler için bir ispatimin olmayışından dolayı velayeti kazanma şansım ne kadar yüksek
Old 10-11-2019, 18:43   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Koşulları olduğu sürece her bir dava için baro adli yardımdan yararlanabilirsiniz.

Davada: dosya kapsamı ve delillere göre karar verilecektir.henüz açılmamış delil ve ayrıntısı hakkında bilgi olmaksızın bir davanın sonucunu tahmin etmek mümkün değildir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi