Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Evde kalma ve kira ödeme

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-03-2015, 20:19   #1
Konuk

Varsayılan Evde kalma ve kira ödeme

1,5 yıllık evli ve 3 aylık hamileyim. Yaklaşık 2 aydır ailemin yanında kalıyorum. Eşim normal bir tartışma sonucu 2-3 gün kafasını dinlemesi gerektiğini söyleyip beni kendisi bıraktı. Ev terketme gibi bir durumum yok. 2 gün önce evi boşaltacaklarını duymam üzerine eve gittim ve polis çağırdım engellemek için. Engellendi de. Ben de polise danışıp kilidi değiştirdim ve evde kalmaya karar verdim. Eşimede bildirdim bunu. Bugün eşim ev sahibini aramış ve hiç bir şekilde kirayı ödemeyeceğini söylemiş. Henüz benim açtığım tedbir nafakası davası dışında ikimizin açtığı başka dava yok. Benim hiç bir şekilde gelirim yok. Ve evde kalacağım için ödemekle yükümlü değil mi ?
Old 26-03-2015, 22:39   #2
av.murat kılıç

Alıntı:
Yazan Konuk
1,5 yıllık evli ve 3 aylık hamileyim. Yaklaşık 2 aydır ailemin yanında kalıyorum. Eşim normal bir tartışma sonucu 2-3 gün kafasını dinlemesi gerektiğini söyleyip beni kendisi bıraktı. Ev terketme gibi bir durumum yok. 2 gün önce evi boşaltacaklarını duymam üzerine eve gittim ve polis çağırdım engellemek için. Engellendi de. Ben de polise danışıp kilidi değiştirdim ve evde kalmaya karar verdim. Eşimede bildirdim bunu. Bugün eşim ev sahibini aramış ve hiç bir şekilde kirayı ödemeyeceğini söylemiş. Henüz benim açtığım tedbir nafakası davası dışında ikimizin açtığı başka dava yok. Benim hiç bir şekilde gelirim yok. Ve evde kalacağım için ödemekle yükümlü değil mi ?

Merhaba
Yazınızda; Eşinizin ikamet ettiğiniz evin kirasını ödemekle yükümlü olup olmadığını soruyorsunuz. Türk Medeni Yasası hükümlerine göre size bakmayan ve yardım etmeyen eşinizden TEDBİR nafakası talep edebilirsiniz. Ancak kira yardımı veya kirayı ödemesini emreden bir karar mahkemeden çıkmayacaktır. Mahkemenin takdir edeceği tedbir nafakasını alarak kiranızı ödemeye çalışabilirsiniz. Mahkeme eşinizin gelirine göre bir nafaka miktarına hükmedecektir. Bir avukattan yardım almanızı tavsiye ederiz. Geliriniz kısıtlıysa baro adli yardıma başvurarak bir avukattan hukuki yardım alabilirsiniz. Kolay gelsin.
Old 26-03-2015, 22:53   #3
Konuk

Beni evden mahrum edebilir mi bu süreçte? Dediğim gibi açılmış bir boşanma davası yok.
Old 27-03-2015, 10:25   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,
Mahkemeden kira miktarını da karşılayan nafaka talep edebilir ve evin tarafınıza tahsisini isteyebilirsiniz.Ev sahibine de kira kontratının tarafı olduğunuzu bildirerek evi kullanmaya devam edebilirsiniz.

Eşiniz -kira bedelini ödediğiniz sürece-sizi evden çıkaramaz fakat nafaka dışında bir ödemeyle de yükümlü tutulamaz.

Bir avukattan destek almanız yararınızadır.
Old 27-03-2015, 19:21   #5
Konuk

Teşekkür ederim ilginiz için.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi