Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

dava reddedildi

Konuyu Kilitleyin
Old 19-01-2016, 19:45   #1
sevgii

Varsayılan dava reddedildi

Merhabalar benim bugün davam vardı, eşim aldattı ve çocuğu var bu birliktelikten
Eşim mahkemeye sunduğu iddiaları ne ıspat edebildi nede şahidi vardı mahkeme iki kızım ve bana 500tl nafaka bağladı sorum şu ki dava reddedilmiş temyiz için yargıtaya gitmesini mi istesem yoksa yeniden ben mi dava açsam haklı olarak
Old 19-01-2016, 21:32   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Davanın reddini istemişsiniz dava reddedilmiş. Hangi gerekçe ile temyiz edeceksiniz?

Kendi haklı sebeplerinizle yeni bir dava açabilirsiniz. Ayrıca bu reddedilen boşanma davasında verilen tedbir nafakası karar kesinleşene kadar sürer. Kararın kesinleşmesi ile ortadan kalkar. Kararı eşiniz temyiz ederse, temyiz sonuna kadar tedbir nafakası almaya devam edersiniz.

Her iki tarafın temyiz etmediğini böylelikle kararın kesinleştiğini düşünürsek siz boşanma talebiniz olmadan da yeni bir dava ile çocuklar ve kendiniz için sadece tedbir nafakasına karar verilmesini isteyebilirsiniz. Yine çocuklarınızın geçici velayetlerini de talep edebilirsiniz.

Boşanma davası açarsanız da, yine tedbir nafakası, bu nafakanın boşanmaya karar verilmesi ve kesinleşmesi halinde iştirak ve yoksulluk nafakaları olarak devamını, çocukların velayetlerini, kendiniz için manevi tazminat, maddi tazminat taleplerinde bulunabilirsiniz. Dava süresince evden ve ev eşyalarından sizin ve çocuklarınızın yararlanması için tedbir kararı verilmesini de isteyebilirsiniz.

Evlilik birliği içinde edinilen mal varsa, mal rejimi tasfiyesi ve katılma payı alacağı ve eğer şartları varsa katkı payı alacağı isteminde bulunabilirsiniz.

Daha fazlası bir avukattan doğrudan destek alınız. Davanızı bir avukatla takip ediniz.

Saygılar
Old 20-01-2016, 08:39   #3
sevgii

Hayır ben zaten boşanıp bir an önce bitsin istiyordum.
Fakat eşim mahkemeye delil şahit vs sunmamış sunamam yok şahidim demiş ama benim şahitlerim onun kendi ailesiydi hakime hanımda 500tl nafaka (ki bu boşanmadan ne nafakası anlamış değilim)bağlamış bana temyize giderse 1senede anca cevap gelir denildi. bende bu kadar uzamasını istemiyorum temyize gitmesin dava düşsün ben kendim açarım davayı dedim.
Ancak sorum şu temyize gitmesine engel olursam o bağlanan nafaka kesilir mi?
Baro ikinci kes bana avukat verir mi?
Yoksa direk temyizi kabul edip heray bana ve kızlarıma bağlanan o nafakayı alıp temyizden gelecek cevaba göremi haraket edeyim?
Şimdiden teşekkürler saygılar
Old 20-01-2016, 13:25   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı

Kararı siz veya eşiniz temyiz etmezse, verilen tedbir nafakası boşamanın reddi kararının kesinleşmesiyle birlikte ortadan kalkar.

Ancak yukarıdaki mesajda da belirttiğim gibi siz, verilen kararın kesinleşmesinden sonra isterseniz yeni bir tedbir nafakası davası açabilirsiniz. Veya boşanma kararlılığındaysanız yeni bir boşanma davası açarak bu dava içinde yukarıda yazdığım taleplerinizle birlikte nafakaya hükmedilmesini isteyebilirsiniz.

Davanızı takip eden avukatla görüşüp dosyayı temyiz edip etmemeye veya yeni dava açıp açmamaya karar veriniz.

Baro'dan açılacak yeni dava için de ücretsiz avukat talep etme hakkınız vardır.

Mahkemelerin hükmettiği nafakaların tahsili için önce icra takibi yapılmalıdır. Kişi kendiliğinden ödemiyorsa nafakalar icra kanalı ile tahsil edilir. Yapılan icra takibine rağmen nafaka borçlusu ödeme yapmıyorsa icra ceza mahkemesinden hapis cezası alması için talepte bulunulmalıdır.

Dosyanızın ayrıntılarını bilen avukatınızla bir yol çiziniz.

Saygılarımla,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi