Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İnternet Üzerinden Sanal Radyo ve Müyap ?

Yanıt
Old 26-10-2009, 19:53   #1
eser_29

Varsayılan İnternet Üzerinden Sanal Radyo ve Müyap ?

Bir müvekkilin internette kurmuş olduğu forum sitesinde sanal radyo yayını (Müvekkilin beyanına göre orjinal cd kayıtlarından yayın yapılmaktadır.) yapılmakta iken MÜYAP tarafından e-posta yolu ile MÜYAP'a üye olmadıkalrından - ücret ödemediklerinden yapılan yayını durdurmaları gerektiğini belirtilmiş. Bir süre daha yayına devam eden site 2.mesajdan sonra yayını durdurmuş, buna karşın bir gün server Telekomünikasyon Kurumu tarafından mahkeme kararına göre kapatılmıştır. Server'a ulaşamayan site sahibi müvekkil bunun peşine düşmemiş, yeni bir server'la farklı bir site açmıştır. Lakin yeni sitede yine radyo yayını yapmayı düşünmekte ve MÜYAP'ın kanunen sanal radyolar üzerinde hakkı olup olmadığını araştırmamızı istemiştir. İnternet üzerinde onlarca sanal radyo yayın yapmakta iken google marifeti ile bunu öğrenememiş mi MÜYAP ki onlar yayına devam ediyor ve rastgele bazı siteleri engelletiyor ? Bu konu hakkında bilgisi olanların görüşünü almak istiyorum.
Old 27-10-2009, 08:43   #2
Adli Tip

Alıntı:
Yazan eser_29
Bir müvekkilin internette kurmuş olduğu forum sitesinde sanal radyo yayını (Müvekkilin beyanına göre orjinal cd kayıtlarından yayın yapılmaktadır.) yapılmakta iken MÜYAP tarafından e-posta yolu ile MÜYAP'a üye olmadıkalrından - ücret ödemediklerinden yapılan yayını durdurmaları gerektiğini belirtilmiş. Bir süre daha yayına devam eden site 2.mesajdan sonra yayını durdurmuş, buna karşın bir gün server Telekomünikasyon Kurumu tarafından mahkeme kararına göre kapatılmıştır. Server'a ulaşamayan site sahibi müvekkil bunun peşine düşmemiş, yeni bir server'la farklı bir site açmıştır. Lakin yeni sitede yine radyo yayını yapmayı düşünmekte ve MÜYAP'ın kanunen sanal radyolar üzerinde hakkı olup olmadığını araştırmamızı istemiştir. İnternet üzerinde onlarca sanal radyo yayın yapmakta iken google marifeti ile bunu öğrenememiş mi MÜYAP ki onlar yayına devam ediyor ve rastgele bazı siteleri engelletiyor ? Bu konu hakkında bilgisi olanların görüşünü almak istiyorum.

Sayın Meslektaşım;

Konu hakkında çok bilgim yok ama ben de altını çizdiğim hususlara ilişkin görüşlerimi paylaşmak isterim.

İlkin, bahse konu olayda, yayının orijinal CD'den ya da korsan CD'den yaypılmasının çok da önemi yok. Zira, orijinal CD'ye verilen bedel, onun kişisel olarak dinlenebilmesine olanak sağlamaktadır. Orijinal CD'deki eserler de, eser sahibinin(ya da hak sahibinin) muvafakati olmadan umuma arz edilemez.

İkinci husus ise, MÜYAP'ın diğer yasa dışı yayınlara müdahale edememiş olması, müvekkilinizin yayınını yasal kılmaz.

FSEK'i incelediğinizde, meslek birliklerinin hak ve yetkilerine ilişkin bilgilere ulaşabilirsiniz.

Saygılar,
Old 27-10-2009, 09:43   #3
elevent

Sanal radyo yayının içindeki çalınan eserler, MÜYAP tarafından hakları korunan eserler olduğu sürece, bunları MÜYAP'tan izin almadan hiç bir şekilde yayınlayamazsınız. Bu konuda, sayın Adli TIp'ın belirttiği gibi, FSEK hükümlerini ve özellikle meslek birlikleri ile alakalı hükümlerini incelerseniz yeterli bilgi edinebilirsiniz.

Bir de, internetten yayın yapan diğer radyoların isimlerini bilmiyorum ama belki de MÜYAP'tan izin alıp yasal şekilde yayın yapıyor olabilirler. Bu şekilde kuruluşlar mevcut çünkü.

Saygılar...
Old 27-10-2009, 10:41   #4
Admin

Sayın Adlitip ve Sayın elevent'ın görüşlerine katılıyorum ve ben de yayının internet üzerinden yapılmış olmasının telif ihlaline mazeret teşkil etmeyeceği görüşündeyim.

Öte yandan Mahkeme kararına istinaden erişimin engellenmesinin hukuki dayanağını merak ettim ve bu konuyu araştırmanızı öneririm. Bildiğiniz gibi, internet sitelerine erişimin engellenmesi işlemi 5651 Sayılı yasanın 8. maddesi gereğince yapılmaktadır ve bu maddede erişim durdurma sebepleri tahdidi olarak sayılmıştır. Bu maddede yer almayan bir gerekçeye istinaden erişim durdurma kararı verilemez. Ve "telif ihlali" bu maddede sayılan gerekçelerden biri değil, dolayısıyla kararda başka bir ihlale atıf yapılmamışsa bu kararın hukuka uygun olmadığı görüşündeyim. (Ve bu elbette müvekkilinizin eyleminin hukuka uygun olduğu veya hakkında başka hukuki/cezai yollara başvurulamayacağı anlamına gelmiyor, sadece telif ihlali nedeniyle siteye erişim engellemesi yapılamayacağı anlamına geliyor.)
Old 27-10-2009, 11:05   #5
elevent

Alıntı:
Yazan Admin
Öte yandan Mahkeme kararına istinaden erişimin engellenmesinin hukuki dayanağını merak ettim ve bu konuyu araştırmanızı öneririm.

5846 sayılı FSEK'in ek 4. maddesine göre erişime engelleme kararı veriliyor.

Saygılarımla.
Old 27-10-2009, 17:33   #6
Admin

Alıntı:
Yazan elevent
5846 sayılı FSEK'in ek 4. maddesine göre erişime engelleme kararı veriliyor.
Dayanağı gösterdiğiniz için çok teşekkürler.

Ek-4 maddeyi bilmiyordum ancak okuduktan sonra da bu konudaki kişisel görüşüm değişmedi. Ek 4 madde kanaatimce sadece Türkiye'de servis/içerik/yer sağlayıcılar için uygulanabilecek bir maddedir, durumun böyle olduğu maddenin "Servis sağlayıcılar, bilgi içerik sağlayıcılarının isimlerini gösterir listeyi her ayın ilk iş günü Bakanlığa bildirir. Servis sağlayıcılar ile bilgi içerik sağlayıcıları, Bakanlıkça istendiği takdirde her türlü bilgi ve belgeyi vermekle yükümlüdür." bölümünden de anlaşılmaktadır, zira Zambiya'da bulunan bir içerik/servis sağlayıcının Türk Mevzuatı ile yükümlülük altına alınması mantıken ve fiziken mümkün bulunmamaktadır. Dolayısıyla bu maddedeki "Cumhuriyet savcısına yapılan başvuru üzerine... bilgi içerik sağlayıcısına verilen hizmetin durdurulması istenir" hükmü de yine aynı şekilde Türkiye yasalarına göre ve Türkiye sınırları içinde hizmet veren bir sağlayıcıya uygulanabilecek bir yaptırımdır, yasanın bu maddesinin yurtdışındaki sitelere de uygulanması kanaatimce kanunun yanlış yorumlanmasından kaynaklanmaktadır.

Yurtdışındaki sitelere erişim bence SADECE 5651 Sayılı yasanın 8.maddesinde yer alan şartlar varsa uygulanabilir, bunun dışındaki hukuka aykırılıklar internet sitelerine erişim yasağı getirilmesine mazeret teşkil edemez, hak sahipleri elbette diğer yasalardan kaynaklanan hukuki ve cezai haklarını aramakta serbesttir.
Old 27-10-2009, 23:23   #7
elevent

Yurtdışındaki servis sağlayıcılara uygulanmaması gerektiği görüşünüze kesinlikle katılıyorum. Aslında ek 4. maddenin metni "beni yurtdışı servis sağlayıcılarına uygulayamazsınız" diye bas bas bağırıyor ama yorum nedense aksi yönde.

Ek madde deyip geçmemek gerek, uzunca bir zamandır tüm mevzuatta en çok ve en hızlı uygulanan madde olma şerefine sahip
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi