Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kitap Kitap İncelemeleri, tavsiyeleri, yazarlar ve kitaplara ilişkin sohbetler. (Bu forum hukukla ilgili OLMAYAN kitaplara yönelik olup, siyasi ve dini içerikli kitaplar konu dışıdır.)

Buyulu kitaplar

Yanıt
Old 19-09-2007, 20:58   #61
cemaydın

John Fante "Toza Sor". Beni duvara yapıştırdı diyebilirim. En kısa zamanda diğer kitaplarını da almakda fayda var diye düşünüyorum.
Old 20-09-2007, 15:46   #62
Gülümse

Can dostlarimdan biri, Alev Alatli nin Iskenceci adli romanini tavsiye etti. Daha almadim ama tavsiyeyi sizler ile paylasmadan gecemedim..
Old 20-09-2007, 23:11   #63
Gülümse

Bilmiyorum su an baskisi var mi?

Tagor'un Avare Kuslar aldi vecize kitabi gercekten hos bir kitap..

Begeneceginizi garanti ederim ama bulabileceginizi garanti edemem..

Saygi ile
Old 21-09-2007, 20:20   #64
dilek2007

Jostein Gaarder dan Sofie'nin Dünyası okunması gereken bir kitap bence..Posta kutusunda 'KİMSİN SEN ' yazılı not bulan Sofie nin daha sonra yaşadıklarını anlatan Felsefik bir kitap..
Old 23-09-2007, 12:47   #65
Gülümse

Sudaki Kitap...

2 yasinda babasini kaybeden Bahaeddin biraz buyudugunde annesi onu elinden tutup babasinin kutuphanesine goturuyor.. Bak diyor bu babanin kitaplari, babani bilgeligi icin sevdim onunla evlendim.. Bahaeddin babasinin kutuphanesinde bayagi zaman geciriyor ve bayagi kitap okuyup ilim irfan sahibi oluyor. Selcuklu hukumdari onu Konyaya davet ediyor.. Bahaeddin orada bir medrese kuruyor.. Ve bir kitap yaziyor kitabin ismi Maarif.. Oldukten sonra kitap oglu Mevlana Celalettin Rumi'ye miras kaliyor. Daha sonra Semsin "hayata gecirmesi" adina suya attigi Maarif'in hic bir zaman turkcesi yayinlanmadi..

Ama iki Amerikali arastirmaci Coleman Barks ve John Moyne "Sudaki Kitap"da hem kitabin oykusunu hem de icerinigini bizimle paylasiyor..

Ben bu kitaptan etkilendim.. En azindan bize cocuklarimiza birakacagimiz kulturel miras yonunde yol gosterecegine inaniyorum..

Saygilarimla
Gulumse
Old 25-09-2007, 20:24   #66
Gülümse

Varsayılan Ihsan Oktay Anar

Bazen insan burnunun dibinde olan yazarlari unutuveriyor.. Ihsan Oktay Anar'i yazar olarak begenirim. Ve okunmazsa olmaz diyebilecegim kitabida Puslu Kitalar Atlasi..

Sevgi ile kalin
Ve Gulumsemeyi unutmayin..
Old 25-09-2007, 21:29   #67
dilek2007

Evet İhsan Oktay Anar'ın Puslu kıtalar Atlası gerçekten güzel bir kitap fantastik kitap sevenler için tavsiye edilecek ve en başta okumaları gereken bir kitap..İhsan Oktay Anar ın Amat adlı kitabıda gemi ve denizle ilgilenler için ideal bir kitap hiç bir kitap içinde o kladar denizcilik terimi olamaz
Old 26-09-2007, 22:50   #68
Gülümse

Buyuk oglum oyuculuk sinavina girmeye karar verdiginde, elinde Faust ile geldi ve "hadi anne bunun son bolumunu bana oyunlastir" O zamana kadar Faust'u okumamis sadece bilgi edinmistim..

Bu zamanin ritmine nasil uyar bilmem ama Faust'u okumak gercekten degisik bir deneyim olabilir...

Bu arada oglum sinavi basari ile verdi ama kendisine oyunculuk disinda bir yol cizdi..

Sevgi ile kalin
Ve Gulumsemeyi unutmayin..
Old 27-09-2007, 03:28   #69
Gülümse

Vedat Turkali'nin hemen hemen tum kitaplarini okudum.. Ama son zamanlarda yazarin Kayip Romanlarini elime aldim..

Vedat Turkali hakkindaki fikirlerinizi paylasirsaniz sevinirim...

Sevgi ile kalin
Ve Gulumsemeyi unutmayin
Old 27-09-2007, 11:51   #70
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan Gulumse
Vedat Turkali'nin hemen hemen tum kitaplarini okudum.. Ama son zamanlarda yazarin Kayip Romanlarini elime aldim..

Vedat Turkali hakkindaki fikirlerinizi paylasirsaniz sevinirim...

Sevgi ile kalin
Ve Gulumsemeyi unutmayin

Üniversitedeyken "Bir gün tek başına" adlı romanını okumuştum. Oldukça kalın bir romandı ama her işi bırakacak ve diğer her türlü meşgaleyi hızlıca başımdan savıp kitaba dönmek isteyecek kadar ve iki günün sonunda bittiğinde, hem sonuna, hem de kitabın bitmiş olmasına üzülecek denli çok beğenmiştim. Kitap bittiğinde, bir yarım saat ağladığımı ve " kitaptı bu "diyerek gerçek yaşama dönmek için çaba sarfettiğimi anımsıyorum Zira bu bir ilkti. Yazar sizi ele geçiriyor ve kitabın içinde yaşatıyor.

Tavsiye ederim.
Old 29-09-2007, 12:58   #71
Gülümse

Vedat Turkali ile Bodrumda Kayip Romanlari yazdigi donemde yakindan tanima imkanim oldu.. Calisma masasindan kalkmasina ramen halen sozcuklerin her yerinden aktigi degisik bir donemdi.. Daha sonra kendisi ile karsilastigimda bunun ayridina daha iyi vardim..

Bence Vedat Turkaliye yazmak cok yakisiyor
Old 30-09-2007, 03:14   #72
Ahmet Turan

Simone,
Christine Haydar (Doğan kitap)

terceme: Lale Ak

Türü : Roman
Old 01-10-2007, 13:04   #73
dilekeyp

Martı Jonathan Livingston
Richard Bach
Bir başucu kitabı. İnsana hayallerinde sınır tanımamayı ve ötesini daha ötesini istetiyor.İdealler,azim, kendini aşma kendisi olma ve kendini tekrar keşfetme fırsatı tanıyor. Öğretisi çok etkileyici.birçogunuz bu ünlü eseri biliyordur sanırım.insanın içini ümit ile dolduran ve içinde tekrar tekrar okuma isteği uyandıran çok etkili bir eser.
Old 01-10-2007, 20:28   #74
Gülümse

Her kitap bir dunya, ama eski baskisi kalmamis kitaplar ayri bir dunya oldugunu yeni anladim dostlar..

Tagore'un Avare Kuslarini buyuk bir bahsizlik sonucunda caldirmaya basarmistim.. Sonunda dun sahaflardan birinde tekrar bulup aldim.. Ic kapaginda sevgilisine ( ki sevgilinin ismi Handan) itaben bir mektup buldum.. Sevgilisinden hastaligi yuzunden gecikmis yasgunu hediyesi icin ozur dilerken, kitap icin soyle bir not dusmus...

"Bu keci boynuzundan bal cikarmaya calisirken insallah bana kizmaszin"
Old 01-10-2007, 20:35   #75
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Hikayenin sonu ne olursa olsun, kitabın sahafta olması, ne kadar üzücü ...
Old 01-10-2007, 21:21   #76
Gülümse

Bir yandan haklisiniz bir yandan da iyiki sahaflar var diyorum yoksa onca kitabi nereden bulacaktik..

Eski kitaplari toplamak gercekten cok zevkli Bir keresinde yazarin dostuna imzaladigim bir kitabi aldim.. Ama dostu acip okumamis bile ee o kitabin bize gelmeside gercekten hak degil mi?
Old 03-10-2007, 09:55   #77
dilekeyp

Orhan Pamuk un sadece cevdet bey ve oğulları adlı romanını okudum.ve gayet basarılı buldum.türk edebiyatında eski edebiyatçılarımızın yerini doldurabilecek kadar güzel yazılmıs ve kolaylıkla okunabilen bir roman.Yukarıda Orhan Pamuk okuyamayıpta beğenemeyen meslektaslarıma tavsiye ederim.diğer kitaplarını da zaman içinde alıp okumayı düsünüorum.saygılar
Old 03-10-2007, 12:30   #78
Gülümse

Sonunda Orhan Pamuk'un eserlerin begeni ile bahseden biriyle karsilastigi icin mutlu oldum.. Isin acikcasi Kara Kitap ve Benim Adim Kirmizi ozellikle favori kitaplarimdan bir tanesi Ama ne demisler renkler ve zevkler tartisilmaz..

Ama paylasildiginda hosluk olur..
Old 03-10-2007, 12:33   #79
Gülümse

Tagor'un "Sair'in Dini" diye bir kitabi var. Tabi sahaflardan arastirmak gerekiyor..

Ozellikle meslegine duskun olan onunla beraber yasayanlara siddetle tavsiye edirim. Kendilerinden cok sey bulacaklar..

Cunki kitap bir sairin ve edebiyatcinin yasama bakisini anlatiyor..
Old 06-10-2007, 05:03   #80
Gülümse

Furuzan, Buket Uzuner en cok da Sevgi Soysal'in kitaplari.. Hangi kitabi olursa olsun ayri bir zevk alinacagimiz garanti...
Old 06-10-2007, 14:26   #81
Arda İnal

Yaşar Kemal'in kaleminden akan sihirli şarabı yudumlayan biri var mıdır bilmiyorum ama, size ince memed, çakırcalı efe, 3 anadolu efsanesi, ağrı dağı efsanesi vb. bir çok kitabını önerebilirim. Hem de içtenlikle..
Old 06-10-2007, 14:30   #82
Arda İnal

Ayrıca kitaptan bahsettik ama şiirin üstadından söz eylememek olmaz herhal.. Nazım Hikmet Ran "memleketimden insan manzaraları, kuvayı milliye destanı gibi eserleriyle devliğini göstermiş, bir çok şiiriyle de hasımlarında bile kalıcı etkiler bırakmıştır.
Old 07-10-2007, 03:29   #84
Gülümse

Kafanizi bosaltmak icin kitap okumayi tercih ediyorsaniz son donemlerde cikan "Boleyn Kizi" ni tavsiye ederim..

Kitabin kalinligi gozunuzu korkutmasin, saray entrikalarinin ortasinda kalan 14 yasindaki kizin hikayesini okumak gercekten surukleyeci ve rahatlatici bir ozelligi var.. Edebi bir eser okumak istiyorum diyorsaniz o zaman bu kitaptan uzak durun.. Tabi bu bencesi..
Old 07-10-2007, 14:07   #85
halit pamuk

Jack London'ın Yıldızlar Korsanı adlı romanı mutlka okumanızı öneririm.

10 yıl önce okumuştum, arkadaşım hatırlatınca aklıma geldi. O kadar büyüleyici ki; insan romanı okuyup bitirdiği zaman, sanki evrenin sırrını çözmüş, hayatı anlamış gibi hissediyorsun.

Hatırlıyorum, kitabı bitirene kadar hiçbir şey yapmadım. Hatta romanı bitirdiğimde, yerimde oturup kaldım.

İnsanı özgürlüğünü ne kadar kısıtlarsanız,kısıtlayın; insanın beynini kullanabildiği sürece, özgürdür.
Old 07-10-2007, 21:52   #86
Ahmet Turan

Şeker portakalı,
Jose Mauro de Vasconcelos
Old 08-10-2007, 15:40   #88
Gülümse

Erol Toy'un ilk okuduğum kitabı Acı Para idi..
Old 11-10-2007, 01:41   #89
Gülümse

Alıntı:
Yazan Gulumse
Kafanizi bosaltmak icin kitap okumayi tercih ediyorsaniz son donemlerde cikan "Boleyn Kizi" ni tavsiye ederim..

Kitabin kalinligi gozunuzu korkutmasin, saray entrikalarinin ortasinda kalan 14 yasindaki kizin hikayesini okumak gercekten surukleyeci ve rahatlatici bir ozelligi var.. Edebi bir eser okumak istiyorum diyorsaniz o zaman bu kitaptan uzak durun.. Tabi bu bencesi..

Boleyn Kızı romanının sinema uyarlaması Aralık 2007 de dünya prömiyeri yapılması bekleniyor..

Başrolde Natalie Portman var..
Old 15-10-2007, 12:22   #90
Gülümse

Olumlu Rudyard Kipling'in Türkçe kitapları

1907 de Nobel Edebiyat ödülünü kazanan Rudyard Kipling
bir çok çocuk kitabı, kısa hikayeler ve şiirler yazdı.. Ünlü "Eğer" şiirin şairi olan Kipling'in Türkçeye çevrilmiş eserleri:
Çengel kitabı
Günlük İşler
Korkusuz Kaptanlar
Gezi Mektupları
Kim,Küçük Çocuklar için Hikayeler,Hayatın Zorlukları
Orman Çocuğu
Sönen Işık
Öylesine Hikayeler
Sonlar ve Başlangıçlar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi