Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Adliye Önünde Avukata Trafik Cezası;

Yanıt
Old 10-06-2014, 15:05   #1
Av.Muhammet Aydın

Varsayılan Adliye Önünde Avukata Trafik Cezası;

Tarih 26.05.2014, Sinop Gerze adliyesi;10-12 adet iş dosyamın duruşması saat 09:45 civarı başlıyor ve ben yanımda ortağımla beraber elden geldiğince,hızla, saat mazereti vermiş olmamıza rağmen, yinede davaları bitirebileceğimiz ön görüsü ile kamu görevi olan, avukatlık hizmetini müvekkillerimize vermek için, adliyeye saat 10:10 gibi gelmişizdir. Yol boyu tamamen dolu olduğu için ve saat mazeretimizin gün mazereti sayılarak duruşmaların gereksiz talikini engellemek amacıyla ,ilk gördüğüm boşluğa arabayı yönlendirmişimdir. Bahsettiğim boşluk yola dik bir şekilde,kaymakamlık binası içerisinde bulunan adliyeye doğru ilerleyen ve sıralı vaziyette 5-6 aracın park ettiği bir alandır.Alan; kullanımdaki Karayolunun, dışında hükümet konağının, yanındaki bir boşluktur. Tek gördüğüm ise alanın sağındaki bir direkte "hakim ve savcı park yeri" yazısıdır. HER HANGİ BİR PARK EDİLMEZ LEVHASI BULUNMAMAKTADIR.Hemen bir fikir fırtınası ile ,3 lü saç ayağının, son ayağı olan avukatın,hemde dışardan (Bafradan) gelmiş misafire, her halde buraya parkı dolayısı ile bir problem yaşatılmayacağına inanarak ve güvenerek, aracımı park edip son hızla duruşma salonuna çıkmışımdır. Gittiğimde sıranın henüz bize gelmediğini öğrenmiş ve kısa süreliğine baro odası olarak kullanılan yere oturmuştum ki; bu sırada bir polis memurunun aracımın markasını söyleyerek "araç sizin mi " sorusuna muhatap olmuşumdur. evet cevabımın üzerine " savcı beyin talimatı var aracı çekin" cümlesinden sonra az önceki tüm hayallerim yıkılmıştır. Hani saç ayağının 3.sü oaln ancak kısa bırakılmış ve bence en güçlü olması gerekirken kısa kaldığı için üzerindeki,adalet kazanı hiç devrilmeden durmayan düzeneğin sahibiydik.DEĞİLMİŞİZ ÖĞRENDİK-ESASEN ÇOKTAN DA BİLİYORDUK YA NEYSE...Sonra mı aşağı yukarı 7 kişi sırayla geldi, HEPSİNE TEK VE YÜKSELEN PERDEDEN VERİDĞİM CEVAP, BEN HUKUKA UYGUN PARK ETTİM, YANIMDA ARAÇLAR VARDI ORASI PARK EDİLMEZ LEVHASI OLAN BİR YER DEĞİL, BEN KAMU GÖREVİ İÇİN DURUŞMAYA GELMİŞ BİRİYİM, KUSURA BAKMAYIN, ARACIMI ÇEKEMEM,KİMSEYEDE ARACIMIN ANAHTARINI VEREMEM,CEZA YAZABİLİYORSANIZ YAZIN,ÇEKEBİLİYORSANIZ DA ÇEKİN,ANCAK HUKUKİ OLARAK KİM ÇEKİYORSA ADA ÇEKTİRİYORSA SONUÇLARINA KATLANIR...hukuka uygun bulduğunuz tüm işlemleri yapın bende gereğini yapacağım.. demişimdir. SONUÇ; ARACIMIN YANINA ÇEKİCİ GELMİŞ, ANCAK ARACI NEDENSE, ÇEKMEMİŞLER, aradan 3-4 gün sonra, büroma 26.05.2014 tarihli "Ttatürk cad. Hükümet konağı yanı hakim ve savcı park yerine park etmek ikazlarımıza uymamak" ihlali gösterilmiş Trafik aknunu 47.1a ve 61.1m maddelerinin ihlalini gösteri 252,00 TL lik ceza, arkamdan gelmiştir. Bunu üzerine tarafımız, bilgi edinme kanunu gereği,Gerze ilçe emniyet müdürlüğüne başvurarak ve başvuruma, ceza tutanağını ekleyerek, anılan yere ilişkin, hakim ve savcı park yeri, olduğuna dair bir trafik, komisyonu kararı, bulunup bulunmadığını, sormuşumdur Gelen cevabi yazının, komisyon kararına ilişkin ilgili, işaretlenmiş kısmını aynen aktarıyorum "..[i].10- Gerze Hükümet Konağı arkası ve PTT binası arasında kalan otopark alanına belirtilen yere Emniyet personel harici park yapılmaz uyarı levhası ve park yasak levhası konulması hükümet konağında görevli ve diğer kamu personeli ile resmi makamlara ait otolar dışındaki kişilere ait araçların kısa veya uzun süreli park etmelerinin yasaklanması,yasağa uymayan araçlara,araç sahiplerine cezai işlem uygulanması,..." şeklinde karar alınmıştır. Şimdi, hukukçu arkadaşlara, hem kendim adına hemde, kendileri adına, soruyorum. Hakkımdaki işlem yasaya uygun mudur? İlçe trafik komisyonu kararında, olmamasına rağmen, buraya hakim ve savcı otopark yeri levhası asılması, yasaya uygun mudur? buraya bir kamu hizmetinden dolayı gelen, avukata ceza kesilmesi, yasaya uygun mudur? kaymakamlık hademeleri ,kazancısı, müstahdemi,adliye katibi,hakimi ,savcısı vs. tüm görevlilerin, buraya park etmeleri komisyon kararına göre, mümkünken,duruşmaya gelen avukatın, park etmesi yasak mıdır? Komisyon kararındaki, park edebilecek kişileri, sınırlayarak burayı sadece hakim ve savcı park yeri sayarak,bu levhayı asmak suç mudur? cezayı uygulayan polisin, yaptığı suç mudur? ısrarla aracın çekilmesini talep ettiğini, yazı işleri müdürü dahil, başkaca polislerden, öğrendiğim başsavcının talebi yasaya uygun mudur? hakkımda, ceza kesilmesi konusunda yazılı bir emri gereklimi midir? yasal dayanağı olmayan cezai işlemin, tüm tarafları hakkında suç duyurusunda bulunulması, hukuka uygun mudur? ESASEN AVUKATA,REVA GÖRÜLEN BU UYGULAMA, GERZEYE HAS MIDIR? YAPTIĞIM VE YAPACAĞIM, İŞLEMLER HAKKINDA, YİNE BURADAN SONUÇLARI İLE BİLGİ PAYLAŞIMINDA BULUNACAĞIMDIR. Görüş ve önerilerinizi paylaşmanız dileğiyle...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi