Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

89/1 Haciz İhbarnamesi-Aynı Gün Tebliği

Yanıt
Old 02-10-2009, 17:18   #1
avtrk

Varsayılan 89/1 Haciz İhbarnamesi-Aynı Gün Tebliği

Sevgili Meslektaşlarım öncelikle merhaba. Bu konuda benim sorum bir icra dosyamızda 89/1 haciz ihbarnamesi gönderildi yasal süre dolduktan sonra 89/2 gönderildi. Gelen cevapta iki dosya için 89/1 ihbarnamesi gönderildiğini bizim ihbarnamemizin ikinci sıraya alındığı, ilk önce diger dosya için ödeme yapılacağını, kalan bedeli ise bizim dosyamıza aktarılacağı bilgisi vardı. Yaptığımız araştırma sonucunda iki dosyadaki 89/1 haciz ihbarnamesinin aynı gün aynı postacı tarafından tebliğinin yapıldığı anlaşılmıştır. Bu durumda benim şahsi fikrim bahse konu bedelinin iki dosya arasında garameten bölüştürülmesi şeklindedir. Sizlerin bu konu ile ilgili tecrübelerinizi veya düşüncelerinizi bekiyorum. Selamlar.
Old 03-10-2009, 11:26   #2
Av.Nur Hayat BURAN

biri sabahtan biri öğleden sonra gelmiş ve de ilki gelir gelmez ödeneceğine ilişkin yanıt verilmiş, ardından sizinki gelince de sizinkini ikinci sıraya almış olamazlar mı?
Old 03-10-2009, 15:59   #3
avtrk

Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Sorunuzun cevabı konusunda ihbarnamenin tebliğine ilişkin saat belirli değil. Bu durumda iki ihbarnameden hangisinin önce tebliğ olduğu kesin değildir.
Old 03-10-2009, 16:05   #4
Av.Nur Hayat BURAN

İşte ben de böyle birşey olabilir, hangisinin ne zaman tebliğ edildiği hususunu bilmiyoruz demek istedim sayın meslektaşım...
Old 03-10-2009, 18:33   #5
yavuzpirim

Varsayılan 89

Alıntı:
Yazan avtrk
Sevgili Meslektaşlarım öncelikle merhaba. Bu konuda benim sorum bir icra dosyamızda 89/1 haciz ihbarnamesi gönderildi yasal süre dolduktan sonra 89/2 gönderildi. Gelen cevapta iki dosya için 89/1 ihbarnamesi gönderildiğini bizim ihbarnamemizin ikinci sıraya alındığı, ilk önce diger dosya için ödeme yapılacağını, kalan bedeli ise bizim dosyamıza aktarılacağı bilgisi vardı. Yaptığımız araştırma sonucunda iki dosyadaki 89/1 haciz ihbarnamesinin aynı gün aynı postacı tarafından tebliğinin yapıldığı anlaşılmıştır. Bu durumda benim şahsi fikrim bahse konu bedelinin iki dosya arasında garameten bölüştürülmesi şeklindedir. Sizlerin bu konu ile ilgili tecrübelerinizi veya düşüncelerinizi bekiyorum. Selamlar.

bana göre postacı ilk veya ikinci tebligattan sadece birisinde tebliğ saati belirtmişse tebliğ saati belirtilen dosya ilk dosya olur.Eğer iki dosyada da tebliğ saati varsa önce tebliğ edilen dosya ilk dosyadır.Her iki dosyada da saat belirtilmemişse bence garameten paylaşılması gerekir.posta memurlarının bu kadar ince düşündüğünü hiç görmediğimden sizin dosyanızda garameten paylaşım olmalıdır
Old 03-10-2009, 22:19   #6
elitra

Sizinle aynı gün haciz ihbarnamesi tebliğ edilen dosyaya "iştirak haczi" konulması için kendi dosyanızdan müzekkere yazılmasını talep edin. Para diğer dosyaya geldiğinde icra müdürü sıra cetveli oluşturmak zorunda. Sıra cetvelinde diğer dosyaya öncelik verilirse icra hukuk mahkemesinde "sıra cetveline itiraz davası" açın. Bence aynı gün ayrıca asliye ticaret mahkemsinde diğer dosya alacağının esasına ilişkin itiraz davası da açın. Harç maktu alınacaktır. Diğer dosyanın alacaklısı dava kendine tebliğ edildikten sonra size karşı dava açabilir. Karşı dava açılsın veya açılmasın diğer dosya alacaklısı alacaklı olduğunu ispat etmek zorundadır. Kambiyo senedine dayalı takip dahi yapmış olsa alacağın doğum sebebini de ayrıca ispat etmelidir.
Olayınızı daha detaylı anlatırsanız daha detaylı bir şekilde yol gösterebilirim. Örneğin haciz ihbarnamesi gönderilen yer banka v.b. mi, takibinizin şekli, alacağınızın neden kaynaklandığı v.s hususlar gibi.
Old 04-10-2009, 13:05   #7
lawyer_721

tebliğ saati de belirtilmediğine göre alacaklıların alfabetik sırasına göre veya dosyalar aynı icra dairesindeyse esas numarası küçük olan dosyaya ödemenin yapılması hakkaniyete uygun(mu)dur? tabii bu işin espri tarafı. ama yasa ve yönetmelikler hazırlanırken bu ihtimaller göz önüne alınırsa tek cümleyle bu tür sorunlar çözülür. her şeyde de tasarruf yapılır. kolay gelsin.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi