Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Üst limit ipoteği metninde yer alan faizin anlamı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-06-2014, 10:09   #1
mlk

Varsayılan Üst limit ipoteği metninde yer alan faizin anlamı

Merhabalar..
Bir ipotek belgesinin içeriğini paylaşmak ve faiz konusunda görüşlerinizi almak istiyorum.
"iş bu taşınmazları bayi ....nın ...AŞ. ile olan bayilik sözleşmesinden doğan ve herhangi bir sebepten doğmuş ve ileride doğacak borçlarının teminatı olarak 30.000,00TL bedelle 1.dereceden fekki ...AŞ. tarafından bildirilinceye kadar süresiz, aylık %7 faizli olarak .... AŞ. lehine ipotek ettiğini masraf ve her türlü teferruatı baliğe ve temerrüt durumunda aylık %7 vade farkının işleyeceğini..." şeklinde devam ediyor.
Sormak istediğim şu;
Bana göre bu üst limit ipoteği olup hiç bir şekilde 30.000,00TL yi aşmak mümkün değil. Ancak paylaştığım metinde yer alan faiz kavramının verilen limite uygulanarak ortaya çıkan değerin takibe esas olması gibi bir talep var. Yani ipotek bedeline faiz işletmek isteniyor. Alacak miktarının ipotek bedelinden çok fazla olduğunu da eklemek istiyorum. Bu durumda paylaştığım ipotek belgesi metninde geçen faiz kavramlarının ne ifade ediyor?
Bir kaç gündür site dahil araştırma yapıyorum-Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar paylaşırsa sevinirim.
Old 10-06-2014, 17:36   #2
Osman Rahmi Ofluoğlu

Hiçbir şekilde takip miktarı 30.000.000 TL'yi aşamaz..
Old 11-06-2014, 10:21   #3
arif sadi

Dikkat

Paraya çevrilen teminatın, alacağı karşılamaya yetmemesi halinde,
alacaklının, borçluya ait diğer malvarlığı unsurlarına başvurması
mümkündür. Ancak bu halde, alacaklı, diğer alacaklılar ile aynı konumda
yer alacağından, önceliği sahip değildir
Old 13-06-2014, 14:28   #4
mlk

Alıntı:
Yazan arif sadi
Paraya çevrilen teminatın, alacağı karşılamaya yetmemesi halinde,
alacaklının, borçluya ait diğer malvarlığı unsurlarına başvurması
mümkündür. Ancak bu halde, alacaklı, diğer alacaklılar ile aynı konumda
yer alacağından, önceliği sahip değildir

Sayın meslektaşım ipotek borçlusunun zaten 3.şahıs olduğunu, teminat ipoteği olarak asıl borçlu lehine tesis edilmiş bir ipotek olduğunu yazmadım. Bu durumu dikkate almak lazım.
Metinde yer alan faiz kavramı nedeniyle belirlenen limitin üstüne çıkarak tüm alacağın tahsil edilebileceği iddia edilmekte; sorunumda bu zaten.. Varsa bir bilmediğimiz-hata yapmayalım, müvekkile dert anlatmak zor!
Teşekkürler...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi