Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanma Davası Sırasında Babanın Çocuğun Sağlık Karnesini Vermemesi

Konuyu Kilitleyin
Old 18-03-2008, 00:28   #1
Konuk

Varsayılan Boşanma Davası Sırasında Babanın Çocuğun Sağlık Karnesini Vermemesi

Eşim de ben de Emekli Sandığına bağlı çalışmaktayız ve bebeğimizin sağlık güvencesi babasının üzerinde. Şiddet nedeniyle evden bebeğimle birlikte ayrıldım ve kapı kilidini değiştirdiği için sonraki günlerde eve ancak polis eşliğinde girerek sadece bebeğime ait giyim eşyasını alarak çıktım. Bebeğimin nüfus cüzdanı ve sağlık karnesi yerinde değildi. Boşanma davamız başladı ve icra aracılığıyla çocukla şahsi münasebet tesis edildi. İcra memuruna, tutanağa çocuğumun sağlık karnesini getirmesi isteğimi yazdırdım. Bu arada aylık kontrollerini özel hastanede yaptırmak zorunda kaldım ve babası hala sağlık karnesini getirmedi, mahkeme sonucunu beklediğini söylüyor. Benim kendi üzerime almam için de kendisinin benim kurumuma vermek üzere bir dilekçe hazırlaması gerektiğini öğrendim ama o buna zaten yanaşmıyor. Mahkemenin verdiği tedbir nafakası ise sağlık masraflarına ancak yetecek durumda. Bu durumda ne yapmam gerekir? Değerli fikirleriniz için çok teşekkür ederim.
Old 18-03-2008, 12:03   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Hakim boşanma davası açılınca ,davanın süresince gerekli olan bazı tedbirleri alma hakkı ve yükümlülüğündedir.

Hakim,; özellikle eşlerin barınmasına , geçimine, malların yönetimine ve çocukların bakım ve korunmasına (185/2 ) ilişkin geçici önlemleri kendiliğinden ( resen ) almak zorundadır ( TMK. 169 ).

Çocuğun sağlık karnesi çocuğun bakım ve korunması içindedir.

Çocuğun öncelikli menfaati gereği hakimden ,çocuğun sağlık karnesinin size iadesine ilişkin bir talepte bulunmanız uygun olacaktır.Bu kararın verilmesi için bence duruşma tarihinin bile beklemesine gerek bulunmamaktadır.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanızı ve mali durumunuz uygun değil ise baro adli yardım servisine başvurmanızı öneriyoruz.
Old 18-03-2008, 23:39   #3
Konuk

Varsayılan Boşanma Davası Sürerken Şahsi Eşyalarımı Atmış

Çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için. Danışmak istediğim başka bir şey daha var; "Polisle eve geldiğinde kendi eşyalarını da almıştın" dedi.Oysa böyle birşey yok, sadece bebeğime ait olanları alabilmiştim, hepsini taşıyamayacağım için. Polis de herhangi bir tutanak tutmamıştı neler aldığıma dair, tespit de yapılmadı sonradan.Daha sonra ise bana onların hepsini attığını söyledi telefonda.Ziynet, çeyiz, şahsi eşyalarım hepsi onda kaldı.Bana ait eşyaların faturasını mahkemeye sunacağım ama düğün takılarım, kıyafetlerim vs. için nasıl bir yol izlemem gerekiyor ve eger gercekten atmışsa ne yapmalıyım,nasıl ispatlamam gerekir? İlk celse oldu ve ben bu arada konuyla ilgili yapmam gereken şeyler vardı da vakit mi kaybettim acaba? Yol gösterdiğiniz için sonsuz teşekkürler.
Old 19-03-2008, 12:10   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Şahsi eşyalarınız ve ziynet eşyalarınız için mülkiyet hakkına dayalı, aynen iade ve mümkün görülmez ise bedellerinin tarafınıza ödenmesine ilişkin davayı ayrıca açmanız gerekmektedir.

Böylelikle boşanma davasını da uzatmamış olursunuz.Ayrı bir dava açılmalı.

Çeyiz eşyalarınızın bulunduklarını tahmin ettiğiniz konutta tespitini isteyiniz.Olduklarını iddia ettiğiniz mallar tek tek sıralanarak, değer ve mevcudiyetlerinin tespiti istenir.

Daha sonra aynen mümkün olmadığı taktirde nakten iadesi istenir.

Ziynet eşyaları için de direkt dava açılabilir.Var olduğunu ve size takıldığını iddia ettiğiniz parçaların dökümünü yapar yine aynen ve ya mümkün olmadığı taktirde parasal olarak toplam değerleri istenir.

Bunlar emek, zaman ve dikkat gerektiren işlemlerdir.ve ayrıca her olayın, tarafların kendine özgü özellikleri vardır.Bu nedenlerle, dava açılıp açılmaması gerektiğine karar verilmesi noktasında dahi bir avukattan hukuki yardım almanızı, haklarınızın sağlıklı ve en hızlı şekilde korunması açısından çok önemli görmekteyiz.

Mali durumunuzun elverişli olmaması halinde ise, bulunduğunuz yer il Baroları, ilçede ikamet etmekte iseniz, adliye binaları içindeki baro yardım büroları size avukat tayın edeceklerdir.

Saygılar sunar, adaletli günler dilerim.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi