Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

iştirak nafakası

Old 01-02-2007, 15:51   #1
volkanertem

Varsayılan iştirak nafakası

merhaba benim annenle babam yaklaşık 14 yıl önce boşanmışlar.babam bugune kadar düzensiz olarak bana yardım ediyor,anneme ise yoksulluk nafakası ödüyordu.yalnız geçen ağustos ayında bana bakmayacağını ifade etti bende kendisine iştirak nafakası için dava açtım ilk duruşmam 17 kasımdaydı.ancak aile büyüklerinin araya girerek babamı da razı ettiklerini söyleyerk beni davaya çıkmaktan vazgeçirdiler.davayı da hakim müracaata bırakmış.babam sadece son 1 ay bana 200 lira verdi.ben şunu öğrenmek istiyorum eğer ben müracaata bırakılan davayı tekrar devam ettirirsem birikmiş davayı açtığım günden itibaren biriken nafaka tutarını alabilr miyim yoksa babam son 1 ay bana yaptığı ödemeyi öne sürerek benim bu miktarı almamı engelleyebilir mi?
Old 01-02-2007, 16:09   #2
Av.Suat Ergin

Davanın açıldığı tarihten itibaren nafakaya hükmedilir.Müracaata bırakılma tarihinden itibaren 3 ay içinde yenileme talebinde bulunmazsanız, davanın açılmamış sayılmasına karar verilecektir.

Saygılarımla
Old 01-02-2007, 17:09   #3
volkanertem

suat bey bilgiler için teşekkürler.benim aslında sormak istediğim bababın bana son ay içinde bankadaki hesabıma yatırdığı para benim birikmiş olan nafakamı etkiler mi?yani ispat ederse.sonuç olarak tekrardan bana bakmayacağını beyan etti!
Old 01-02-2007, 17:54   #4
Av.Suat Ergin

Sayın volkanertem,

Banka dekontuna ne yazdırdığını bilmiyorum ama şöyle bir şey yazdırmış olsun:"Hakkımda açılan nafaka davası nedeniyle ..tl nafakayı ödüyorum". Bu halde dahi görülmekte olan davada mahkeme kararına mahsup işleminin geçmesi gerekir. Uygulamada hiç böyle bir şeye tanık olmadım. Dolayısıyla açtığınız davada verilecek olan karar şu şekilde olmalıdır: "Dava tarihi olan....tarihinden itibaren geçerli olmak üzere aylık...tl nafakanın davalıdan alınarak davacıya verilmesine..." Bu ilamı icraya konu ettiğinizde, eldeki makbuz anlamsız olacaktır.Çünkü karar makbuz tarihinden sonra verilmiş olacaktır.

Kaldı ki, makbuza bu kadar detayın yazılacağını sanmıyorum. Ayrıca bir baba çocuğuna nafaka dışında da yardımda bulunabilir.

Saygılarımla

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi