Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Tapu İptal Davasına İtiraz

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-10-2010, 12:26   #1
Hatice Keskin

Varsayılan Tapu İptal Davasına İtiraz

Öncelikle böyle bir site ve yardımlarınız çok teşekkür ederim.
Ben annemin adına bir soru sormak istiyorum.
Annem 2007 yılında ikinci evliliğini yaptı. Evlendiği kişinin işitme problemi var. Daha önceki evliliğinden de 2 çocuğu var. Evlilikten iki yıl kadar sonra annem eşinin ailesiyle problemler yaşamaya başladı sürekli hakaretler ölüm tehditleri hatta bunun üzerine karakola şikayet bile ettik ölümle tehdit ediliyoruz diye. ancak eşiyle hiç bir problemi yok. Bunun üzerine eşinin evi satıldı ve aynı şehir içerisinde annem de biriktirdiklerini ve altınlarını bozdurup ekledi başka bir ev alındı. Eşi, ailesinin durumunu bildiği için bizi güvence altına almak adına evi benim yani üvey kızının üzerine yaptı. intifa hakkı da annemin üzerine olacak şekilde gerçekleşti yeni evin alınması işlemi. Fakat şimdi tasarrufun iptali ya da tapunun iptali gibi bir dava açmış bana. Bu ev alınırken her şekilde biliyordu ve isteyerek bunu yaptı. Şimdi bu dava ne şekilde sonuçlanabilir. Bu konuyla ilgili yorumlarınıza çok ihtiyacımız var.
Rica ediyorum yardımlarınızı esirgemeyin. Buraya yazmadan önce internette araştırma yaptım bir kaç şey okudum ama tam olarak bilgilenemedim. Eşinin avukatı davanın her şekilde onlar lehine sonuçlanacağını söylüyor. Evi almaları o kadar önemli değil ama ailesi ardından boşanma davası açacaklarını ve böyle bir dava sonucunda annemin hiç bir hak iddaa edemeceğini söylüyorlar. Annem bütün birikimini de eve yatırdığı için avukata verecek bir paramız yok. Baroya da başvuracağız.
Şimdiden binlerce kez teşekkür ederim.
Old 03-10-2010, 10:58   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

KAHDEM açılmış bir davanın sonucunu tahmin alanı olmayıp esasen herhangi br dosyanın tartışması da yapılmamaktadır.

Bu nedenle aleyhinize açılmış davanın dosya içeriği ile bağlantılı olarak hakim tarafından karara bağlanacağını hatırlatmak isteriz.Dosyanın bir avukat aracılığı ile incelenmesi ve takibi yararınızadır.

Diğer yandan ;
Takılar kişisel malıdır.Bu değeri ve artış oranını mal rejimi tasfiyesinde katkı payı olarak talep edilebileceği gibi takıların aynen iadesi de veya bedelinin ödenmesini istenebilir.

2002 den sonra evlilik içinde biriktirilen para edinilmiş mal olarak değerlendirilir ve bu miktarın yarısı katılım alacağı olarak talep edilebilir.

Her aşamada bir avukattan doğrudan destek almanızı öneriyoruz.
Old 03-10-2010, 18:36   #3
Hatice Keskin

Mutsuz

yorumunuz için teşekkür ederim.
sanırım kendimi tam anlamıyla ifade edememişim. şöyle bir şey sormak istiyordum aslında. dava aleyhimize sonuçlanırsa ne şekilde bir sonuç oluyor, sicilime işliyor mu? üniversite son sınıf öğrencisiyim ve kamu kuruluşuna girmek istiyorum herhangi bir sorun yaratır mı? insanların bencillikleri yüzünden hayatımın ellerimden kayıp gitmesini istemiyorum.
umarım derdimi anlatabilmişimdir.
teşekkür ederim
Old 03-10-2010, 18:55   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Tapu iptal davası bir ceza davası değildir.Dava ne yönde sonuçlanırsa sonuçlansın sicilinize işlenecek bir sonuç oluşturmayacaktır.
Old 03-10-2010, 19:06   #5
Hatice Keskin

İlgilendiğiniz ve Yorumunuz için çok çok teşekkür ederim.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi