Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Savcılıkta ifadesi alınan 2 tane tanıkların mahkemede dinlenmesi

Yanıt
Old 26-02-2009, 16:28   #1
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Varsayılan Savcılıkta ifadesi alınan 2 tane tanıkların mahkemede dinlenmesi

Merhaba,

CMK 'dan görevlendirildiğim bir davam var.İlk duruşmada hakim taraflar gelmediği için taraflar hakkında zorla getirme kararı çıkardı.

İkinci celsede ise mağdur(müvekkil) ile sanık bir de tanık geldi.Savunmaları alındı.

Hakim ikinci celsede psikoloğun raporlarını sunması için süre verdi.

Savcılıkta ifadesi alınan 2 tane tanık vardı.Bunların ifadeleri bizim lehimize.Bu durumda tanıklar dinlenir mi? Ben dinlenmesini talep etmeli miyim?
Old 26-02-2009, 16:46   #2
Av.Cengiz Aladağ

Tensipte ve yapılan duruşmalar sonundaki ara kararlarında o iki tanığa ilişkin bir karar yok mu?
Savunmanıza lehte katkıda bulunacaksa elbette o tanıkların, hatta varsa başka tanıkların dinlenmesini talep edebilirsiniz.
Old 26-02-2009, 16:53   #3
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Tensipte ve yapılan duruşmalar sonundaki ara kararlarında o iki tanığa ilişkin bir karar yok mu?
Savunmanıza lehte katkıda bulunacaksa elbette o tanıkların, hatta varsa başka tanıkların dinlenmesini talep edebilirsiniz.

Uyaptan bir daha baktım Cengiz Bey,duruşma tutanaklarında yok.Tensipte var mı ona uyapta ulaşamadım.Fakat tensipte olsa idi ara kararda geçmesi gerekmez miydi?

Yazılı tanık listesini dosyaya koymakta tereddüt ettim
Teşekkür ederim...
Old 27-02-2009, 17:59   #4
Av. Murat Safkalp

hiç tereddüt etmeyin. hemen delil listesi mahiyetinde bir dilekçe vererek dinlenmesini talep edin.
Old 27-02-2009, 19:48   #5
justicewarior

dinlenmesini talep edebilirsiniz...Değerli meslektaşım bizler avukatız bizler talep ederiz, mahkeme ya kabul eder yada reddeder siz mahkemeden öyle bir talepte bulunun
Old 28-02-2009, 12:45   #6
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Çok teşekkür ederim...

Ben tensiple birlikte zorla getrme kararı çıkarılmıştır diye düşünmüştüm.Biraz geç farkettim.Bir tanık dinlendi savcılıkta ifadesi alınan tanıklar dinlenmedi.Uygulamayı çok iyi bilmediğim için...

Dilenen tanık lehimize konuşmadı.Bu durumda yazılı olarak tanık listesini mi sunmalıyım?

Yoksa duruşmada belirtip tanıklar hakkında zorla getirme kararı çıkarılmasını mı istemeliyim?Zorla getirme kararı çıkarılmasını isteyebilir miyim?

Saygılarımla...
Old 28-02-2009, 12:57   #7
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Zorla getirme kararı için önce çağrılmış ve usulüne uygun tebliğ edilmiş çağrıya rağmen duruşmaya gelmemiş olmaları gerekir.-CMK.m.44- (O iki tanıktan birinin başka bir olayda siz olduğunuzu düşünün. Durup dururken zorla getirme kararı ile karşılaşsanız, ne hissederdiniz?)

(Sanığın tutuklu olduğu duruşmalarla, Mahkemece hemen dinlenilmesinde fayda görülen tanıklar, müstesnadır. CMK.m.43)

Mahkeme, anılan kişilerin hazırlık aşamasında verdikleri ifadelerinin okunmasını yeterli görüp, yeniden duruşmada dinlenmelerine gerek olmadığına da karar verebilir (CMK.M.211)

Her durumda dilekçe vermelisiniz. Celseden önce vermeniz önerilir. Mahkeme istemnizi reddetse bile, dinlenmelerini istediğiniz tanıkları duruşma günü siz hazır ettiğiniz takdirde, bu kez takdir hakkına yer kalmaksızın dinlenmeleri gerekir (CMK.m.178)

MADDE 178 - (1) Mahkeme başkanı veya hâkim, sanığın veya katılanın gösterdiği tanık veya uzman kişinin çağrılması hakkındaki dilekçeyi reddettiğinde, sanık veya katılan o kişileri mahkemeye getirebilir. Bu kişiler duruşmada dinlenir.

Saygılarımla
Old 28-02-2009, 13:08   #8
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Şaşırdım bende,her mahkemenin uygulaması farklı oluyor tabii.Çıkartıldığını da gördüm. Bence de uygun değil,haklısınız...

O zaman tam olarak nasıl bir talepte bulunmalıyım?

Saygılarımla...
Old 28-02-2009, 13:17   #9
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan Av.Şehper Ferda DEMİREL
Zorla getirme kararı için önce çağrılmış ve usulüne uygun tebliğ edilmiş çağrıya rağmen duruşmaya gelmemiş olmaları gerekir.-CMK.m.44- (O iki tanıktan birinin başka bir olayda siz olduğunuzu düşünün. Durup dururken zorla getirme kararı ile karşılaşsanız, ne hissederdiniz?)

(Sanığın tutuklu olduğu duruşmalarla, Mahkemece hemen dinlenilmesinde fayda görülen tanıklar, müstesnadır. CMK.m.43)

Ancak Mahkeme, anılan kişilerin hazırlık aşamasında verdikleri ifadelerinin okunmasını yeterli görüp, yeniden duruşmada dinlenmelerine gerek olmadığına da karar verebilir (CMK.M.211)

Saygılarımla

Cevabınızı yarım okumuşum,özür diliyorum... O zaman tanıkların savcılıktaki beyanlarına dayanarak esas hakkında savunmamı yapabilir miyim?

Çok teşekkür ederim.Bu konuyu atlamışım duruşmada... Sanırım dosya karara çıkıcak.O yüzden ebey üzüldüm...
Old 28-02-2009, 13:21   #10
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan Av.Özlem PEKSÜSLÜ
O zaman tanıkların savcılıktaki beyanlarına dayanarak esas hakkında savunmamı yapabilir miyim?

Halen kayıpta değilsiniz. Dilekçenizi şimdi verin, duruşma günü de o iki tanığı dışarıda hazır edin. Hakim duruşmada reddetse bile, "Dışarıda, hazır edilmişlerdir, dinlenmelerini talep ediyorum" deyin, dinlenirler.

Son olarak siz esas hakkında son "savunma" yapmayacaksınız, esas hakkındaki son "iddialarınızı" ve yakınmanızı tekrarlayacaksınız Duruşmada dosyanın karara çıkmasını da, son beyanlarınızı hazırlamak üzere süre talep ederek engelleyebilirsiniz.

Kolay gelsin.
Old 28-02-2009, 13:30   #11
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Teşekkür ederim,dosyaya cmk dan gödevlendirildiğim için tanıklara ulaşmakta zorlanıyorum.Sıkıntım bundan ötürü.

Son olarak,tanıkları duruşmada dinletmesem,iddialarımı savcılıkta ifadeleri alınmış tanıkların beyanlarına dayandırabilir miyim?
Old 28-02-2009, 13:47   #12
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Elbette dayandırabilirsiniz. Ancak siz yine de duruşmada dinlenmeleri için talepte bulunun. Ki reddi halinde, yarın öbür gün karar sanığın beraatine, yahut olması gerekenden daha az bir ceza yahut yanılgılı suç vasfı tayinine vb. nedenlerle temyizi gerekecek bir karar olduğu takdirde, CMKm.211/son ve soruşturmanın genişletilmesi gerektiği yerde eksik inceleme ile hüküm verilmiş olması şeklinde bir temyiz nedenine hakkınız olsun.

Saygılarımla...
Old 28-02-2009, 14:12   #13
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Gereçekten çok teşekkür ederim...Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi