Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

hukuk fakültesine severek mi başladınız??

Yanıt
Old 19-12-2006, 12:22   #31
Av.Suat Ergin

Ben ortaokuldayken Söz Savunmanın dizisi vardı. Ünlü avukat Petroçelli...Jüri önündeki muhteşem savunmalar...Çok etkilenmiştim. Mezun olduktan sonra bizim mahkemelerimizdeki duruşmalar beni epeyce hayal kırıklığına uğratmıştı.

Ama hukuk fakültesinde okuduğum için çok mutluyum. Tam bana göre bir meslekmiş, başka hiç bir mesleği düşünemiyorum bile...

Saygılarımla
Old 19-12-2006, 13:50   #32
Av.Duygu Işık Behrem

6 yaşımdan itibaren en büyük hayalim konservatuvara gitmekti.Çok uzun yıllar müzikle uğraştım ancak konservatuar işinden bir şekilde vazgeçildi.(zorunluluk hali)
Lise yıllarıma geldiğimde kendime yeni bir yol çizmem gerekiyordu. Benim de ailemde hiçbir hukukçu olmamasına rağmen hukuk gelip aklımın yamacına oturdu.Tutturdum hukuk okuyacağım diye,tercihlerimde sadece hukuk yazılı idi.Annemle babam başımın etini yedi, yapma etme kendini yakma gel öğretmenlik yazalım diye, ancak beni bilen bilir inadım inattır! Dolayısıyla onlar da durumu kabullendi. Hatta babam yetinmedi, hayatımda sevmediğim iki meslek vardı birincisi avukatlık ikincisi muhasebecilik; geldin burnumun dibinde bittin bile dedi Kim ne derse desin... Ben hukuk fakültesine çok mutlu bir şekilde başladım, çok çok severek okudum. Hala da çok seviyorum, sevmek ne kelime aşığım!
Old 19-12-2006, 14:16   #33
allegria

Ben Lisede okurken Tek Celse diye bir Türk dizisi vardı TRT de Ziya Kürküt ve Oktay Kaynarca oynuyordu hukuğa ilgi duymamda bu dizinin de etkisi olduğu düşünüyorum
Old 19-12-2006, 18:35   #34
Övünç AYDIN

Ben sayısal öğrencisiydim. ÖSS'ye 2 ay kala eşit ağırlığa geçtim. Şimdi G.S.Ü Hukuk'tayım ve iyi ki bu tercihi yapmışım diyorum.
Old 20-12-2006, 12:02   #35
av.sevdacan

rahmetli babamın ve fizik öğretmenimin tavsiyeleriyle mesleğimi seçtim. zevkle okudum (3 gün uykusuz kalmalarım ruh gibi dolaşmalarımı ve de 49 la kalıp okulu bir yıl daha uzatmam hariç ) stajım dahil bugüne kadar onurunu ve gururunu taşıdım. başarılı olduğumu da düşünüyorum
Old 20-12-2006, 22:18   #36
üye12964

Karar

Sadece 3 tercih yaptım.3ü de hukuktu çünkü hukuk istiyodum bu kadar açık ve kesin yani.
Old 21-12-2006, 03:49   #37
pinar*

o kadar istedim ki hukukta okumayı sırf GSU olsun diye fen de yapabilmek adına lise ikide sayısal okuyup son sınıfta da dershanede sayısal sınıfına devam ettim. yalnızca 4 hukuk tercihi yaptım ve şimdi Galatasaray' dayım:-)
Old 22-12-2006, 14:05   #38
m_akin_e

okul hayatı iyi de hem çalışıp hem okumak zor, işten kaytarıp okula gidiyorum, okulu seviyorum ama bölümümle ilgili hiçbir işi sevmiyorum, ne avukatlıgı ne hakim veya savcılıgı , sanırım bundaki en büyük etken adliyelerdeki hukuk dışı etkenler,
saygılar
Old 22-12-2006, 15:25   #39
hükümsüz1621

hukuk bana piyango gibi çıkmıştı...hâlâ hukuk okuduğumun farkında sayılmamsanırım okumak değil işe atılmak her şeyi daha iyi öğretiyor insana...adliye havası biraz boğucudur ama zevk almasını öğrendiğinizde emin olun her şey daha güzel olacaktır..
Old 22-12-2006, 17:24   #40
Av.Ali HALLAÇ

Varsayılan Severek başladım,severek devam ettim,halâ seviyorum..

1983'te bitirdim.1984'de avukat oldum.Sanki daha yeni ,taze bir avukatım.
Hukuk,avukatlık çok saygın meslekler.Kİmler ne derse desinler.
Ama mesleğe saygınlığı verecek olan da bizleriz.
Hukukçu özel yaşamı ile de hukukçu.Hukukçuluk sosyal bir meslek.Zaten "sosyal mühendislik" olarak tanımlanıyor.

Yıllardır bürom stajyerlerle doldu taştı.Yetiştirdiğim stajyerler şimdi meslektaşım ve arkadaşım,hatta dostum.

Hiç bir arkadaşıma meslekte umutsuzluk yansıtmadım.Hukuk mesleğini zaten seçmiş insanlara mesleğin olumsuz yanlarını gösterip onların azmini kırmak istemedim.

Bu foruma katılan genç arkadaşlarımın tamamına yakını hukuğu seçtiklerine pişman olmadıklarını zaten söylemişler.Elbette her mesleğin zor yanları da var.

Ama iyi bir hukukçu olmak için ,bu ağacı sürekli sulamak ve bakmak gerekiyor.Yani okumak okumak okumak...

Hepinize başarılı ve mutlu bir meslek yaşamı dilerim.

Av.Ali Hallaç
Mersin Toplumcu Hukuk Derneği
www.merthd.org.tr
www.merthd.org.tr/forum
Old 23-12-2006, 23:24   #41
KaaN TURKOGLU

ben hukuk fa. 3 . sınıf ogrencisiyim. bende küçüklüğünden beri hukukcu olmak istemişimdir. çünkü ufak yaşlardan beri hukuk düzeninin bana sağladığı hakları bilmek ve bunları ogrenmek istemişimdir. ve artık bundan sonra sadece hukuk düzeninin bana değil başka insanlara da sağladığı hakları öğrenip bu hakları sağlamak için çabalayacam.
Old 04-02-2007, 03:40   #42
elif dinler

para için yapılacak bır meslek degıl ..ıyı bı avukat olmak ıcın once meslegı sevmen ve neden sevdını bılmen lazım..
Old 25-03-2007, 14:41   #43
erkanaga

Küçüklüğümden beri hep hakim olmak istemişimdir çünkü filmelerde izlediğimde hakim hep gücün sembolü gibiydi sanki her şey onun elindeydi sadece elindeki kaleme bakar diye düşünüyordum.Hukuk fakülltesine başlayana kadar da bu böyle devem etti ancak hakimin yalnızca kanunları uygulayan kişi oldugunu öğrenince biraz hayal kırıklığına uğramadım desem yalan olur ama bu bölümü seçtiğim için çok mutluyum kesinlikle doğru bir tercih yapmışım
Old 25-03-2007, 18:21   #44
denizus

Benim idealim kamu yonetimi okumakti,ama hukuk secmekle daha iyi bir tercih yapmisim cunku hukuk bolumu mezunlarinin meslek secimi acisindan cok zengin bir yelpazeye sahip oldugunu dusunuyorum...
Old 25-03-2007, 20:14   #45
MUHAMMED YILDIRIM

Sanırım bir yıl bekleyecek kadar istiyordum. Aslında bana soranlara iyi bir bölüm değil diyorum tercih etmesinler diye ama aramızda kalsın aslında çok seviyorum, çokda iyi bir bölüm maksat sayımız artmasın...
Old 26-03-2007, 13:47   #46
şaziye

Bilmiyorum abım hukukçu olmasa bu kadar hukuk dermıydım.Mutlaka onun etkısı yadsınamaz ama karşımda o örnek olmasaydı da ben başka bölüm düşünmezdım.Hep hukuk dedim tum tercıhlerım hukuktu ilk yıl olmasaydı olana kadar hukuk diyecektım.
Old 28-03-2007, 12:14   #47
adalet130

Mutlu

Slm arkadaşlar.Ben aslında hukuk bölümünü pek istemedim(en azından şaziye arkadaşım kadar)Genelde sayısal ağırlıklı derslere daha yatkındım.Dersane hocalarım bile benden çok istiyorlardı bu bölüme gelmemi.Ama şimdi düşünüyorum da iyi ki gelmişim bu bölüme ve başarılı olmak istiyorsak severek yapmalıyız bu işi.İnsan için,insanlık için,bi şeyler yapma ve kendini geliştirme adına en güzel bölüm...
Old 29-03-2007, 14:23   #48
ahmetcabukel

Olumlu GeÇmİŞİ UnutmamakİÇİn

Evet arkadaşlar iyi bir tespit öncelikle bu soru için teşekkür ediyorum. Ben hukuk bölümüne kesnlikle severek başladım ilk bana sordukların da eolmak istiyorsun diye ben çok küçükken ağır ceza hakimi diyordum. Buradan da anlaşılacagı gibi evet arkadaşlar fazlasıyla severek başladım. Hiç unutmayalım ki insanlıgın feodal devirden itibaren hukukçuya aşırıihtiyaç var. Arkadaşlar bu bölümü sevelim çünkü gelecegi kurtaracak biz hukukçularız ARKADAŞLAR BİR GÜN VİCTOR HUGO ya SORUYORLAR SEN NİYE BAŞARILISIN diye O DA ''BAŞARMANIN SIRRI SEVMAK VE ÇALIŞMAKTIR'' diyor.
Old 29-03-2007, 21:15   #49
wunderkınd erdem

...ankara hukuktayım bilerek isteyerek geldim ....şimdi cok mutluyum iiii ki burdayımm........
Old 08-04-2007, 09:14   #50
A.Turan

Ben de severek başladım..

Zamanla sevgim azaldı.

Her şey böyle sanıyorum..
Old 08-04-2007, 11:48   #51
gabin21

Alıntı:
Yazan wunderkınd erdem
...ankara hukuktayım bilerek isteyerek geldim ....şimdi cok mutluyum iiii ki burdayımm........

Erdem yeni dekan hayırlı olsun.Biz eskilerden çok çektik.Yenisinden umudumuz var.Sizler şanslısınız.....
Old 08-04-2007, 20:38   #52
emelakd

arkadaşlar valla ben de çok severek ve isteyerek sectim bu bölümü.. okudugum süre boyunca da bu sevgi devam etti
ancak uygulamayı gördükce bazen keşke demeye başlıyorsunuz..
keşke o çok sevdiğim o idealim olan bölümde bu eksikler bu çarpıklıklar olmasaydı..
ama şunu da belirtmeden geçemeyeceğim..
para sevgisi kazanc isteğiyle bu bölümü sectiyseniz işiniz zor..sevgi emek olmadan para hırsıyla bi iş olmaz..hele hukuk gibi özveri isteyen bi alanda bu istekler kolay değil..
ben henüz stajyerim hiç pişmanlık duymadım ama pişmanlık duymamak her şeyi böyl eoldugu gibi kabullenmek değildir..
daha düzgün istikrarlı olmasını çok isterdi.
hepinize iyi çalışmalar
Old 08-04-2007, 22:20   #53
üye15184

Varsayılan Selamlar

Arkadaşlar ben hukuk fakültesine severek ve isteyerek girdim. Ancak okul dönemi çok zor geçti benim için. Kalma proplemi, evden ayrı kalmak İstanbul'un klasik proplemleri beni çok yordu. Staj dönemimde evime dönüp avukatlık stajımı yapmaya karar vedim. İş yükü çok olan bir avukatın yanında stajımı tamamlayıp askerliğimi bitirdim. İşin doğrusu, fakülte hayatında yaşadığım zorlukların etkisini hala üzerimden atamadım. Çünkü ders geçmek de çok çok zor bir olaydı. Sanırım hala öyle. Şu an için kendi büromu açtım. CMK alacakları 8 aydır ödenmediğinden ekonomik olarak çok zor bir süreçten geçiyorum. Şimdiki aklım olsaydı yine hukuk fakültesini tercih ederdim ama kesinlikle hukukçuluk yapmazdım. Çünkü o kadar zorluk çekerek bitirdiğim anlı şanlı fakültem var ama cep harçlığımdan tutun da telefon faturama kadar her şeyimi ailem karşılıyor.
Gücüme gidiyor doğurusu. o kadar çalış, oku, bitir sonra da işte sonuç.
Hukuk fakültesini yazmak isteyen arkadaşlar, bu seçim size ait. Ama çok ağır bir bedeli olduğunun da unutulmaması gerektiğini nacizane düşünüyorum.
Old 09-04-2007, 10:06   #54
av.öznur

hukuk okumak zor ama çok zevklidir. okul koridorlarından adliye koridorlarına geçiş ise (benim için) sadece hayal kırıklığı..
Old 26-04-2007, 01:27   #55
üye15469

Slm arkadaşlar;
Üniversite sınavına hazırlanırken aklımda sadece Boğaziçi Siyaset Bilimi ve Uluslarası İlişkiler vardı. Ama sınav sonucu elime geldiğinde hukuk üzerinde de düşünmeye başladım.Bilkent Üniversitesi bölüm tanıtımlarına geldim ve Bilkent Hukuk hocası Sn Tuğrul Katoğlu beni çok etkiledi.Aklım hala karışıktı ama şimdi Bilkent Hukuk'ta burslu okuyorum henüz hazırlıktayım ama buraya geldiğim için çok mutluyum.İnşallah bölüme başladığımda da her şey güzel olur....
Old 26-04-2007, 18:28   #56
lavinia

sınav dönemleri niye daha kolay bir bölüme gitmedim diye yakınsam da hukuk bölümünü seçmekten çok memnunum.Ve bu bölümü seçmeye daha ortaokuldayken karar vermiştim..
inşallah okul bittikten sonra da aynı fikirde olurum
Old 27-04-2007, 18:18   #57
Deniz İpek

hukuk fakultesıne cok severek basladım..babamın encok ıstedıgı seydı ustelık hukuk.hem ben mutluyum hemde aılem mutlu.bırgun bıle pısmanlık duymadım severek okuyorum...
Old 29-04-2007, 15:03   #58
tarde.sed.tute

Varsayılan iyi ki seçmişim..

öss tercih formumda 8 tercihimin 8'i de hukuktu..başka hiçbir bölüm yazmak istemedim ve yazmadım da..hangi üniversitede okuyacağım değil hangi bölümde okuyacağım önemliydi benim için ve o bölüm hukutu..hukuk öğrenimim boyunca o zorlu sınav dönemlerim,uykusuz kaldığım geceler,aşırı stresten dolayı yaşadığım sıkıntıların hepsine rağmen tek bir gün bile hukuk okuduğuma pişman olmadım..bu bölüme isteyerek girdim,şuanda severek okuyorum ve gelecekte de severek bu işi yapacağımdan eminim..bölümümü soranlara 'hukuk okuyorum'demekten nasıl gurur duyuyorsam;ilerde mesleğimi soranlara da 'hukukçuyum' demekten onur duyacağım..zorlu ve yıpratıcı olmasına rağmen bir o kadar da zevkli ve saygın bir bölümde okuyorum ve çok mutluyum
Old 01-05-2007, 10:28   #59
ahmetcabukel

Varsayılan Hemde Çooooooookkk

arkadaşlar size deselerdi istanbul üniversitesini burak da KKTC de hukuk oku ne yapardınız bilmiyorum ama ben bir dakika bile beklemeden bu teklife evet dedim belki işletmeci olamayacağım ama çok iyi ve güvenilir bir avukat olmayı veya en azından ülkemize faydalı ve günümüz kaosundan ayrılmış bir türkiye için çalışacagım arkadaşlar ; ÇÜNKÜ ÜLKEMİZİ ANCAK HUKUKCULAR KURTARABİLİR! arkadaşlar VİCTOR HUGO der ki " BAŞARMANIN SIRRI SEVMEK VE ÇALIŞMAKTIR"
Old 03-05-2007, 12:33   #60
nihal cindioglu

Merhaba arkadaslar..
Lise hayatımda psikolog olmayı hep hayal ettim.Cogu zaman gozumde gozluk masa basında hastamı dınlıyor sorunlarına beraber cozum buluyor olarak dusluyordum kendımı.Ta ki ablamla aynı sene oss e gırınceye kadar tek bır unv secme hakkım vardı nedenı ablamın onu unv kazanacagının kesın olmasıydı.Dau de pdr vardı ıngılzce konusmayı sevmedıgım ıcın tercıhım hukuktan yana oldu.Ve hukuk benım kendımı bulacagım tek yerdı ve tek tercıhle dau hukuk fakultesıne yerlestım.İyı kı bu bolumde okuyorum....
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi